Luni
17 Dec 2018
1:14 PM

Formularul pentru autentificare

Bine aţi venit Vizitator | RSS
Logo Design by FlamingText.com
Logo Design by FlamingText.com
Principală Esec - Forum Înregistrare Autentificare
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
Moderatorul forumului: magdutza  
Forum » Fumători » Fumatori recidivisti » Esec (...)
Esec
ionut13Data: Vineri, 19 Dec 2014, 4:57 PM | Mesaj # 1
Colonel
Grup: Utilizatori
Reputaţie: 1
Status: Neconectat
Ca sa respect in detaliu structura forumului am decis sa ma mut aici pana dupa sarbatori.Cu chiu cu vai am intrat azi  si mi-a fost,exact cum spunea Gabriel, jena.Pt ca odata ce am primit vestea buna am fugit sa-mi iau tigari...nu stiu ce-a fost in capul meu.Nu mai incerc acum sa ma las pt ca o sa incep sa recuperez timpul pierdut saptamana trecuta.Maine iesire la bere cu prietenii, iar dupa vine Craciunul, casa plina de fumatori...simt ca n-ar merge,ca m-as chinui degeaba.Am convins pe cineva din casa sa se lase dupa sarbatori...pana atunci ma mai otravesc.Stiu ca asa zice orice fumator...ma las maine,ma las dupa ziua de nastere,ma las dupa cheful de sambata,ma las dupa sarbatori.Dar simt ca acum n-ar mai merge.

gabrielData: Vineri, 19 Dec 2014, 5:06 PM | Mesaj # 2
VETERAN ( nefumător de peste 6 luni)
Reputaţie: 3
welcome back! ..ti-am zis asa pentru ca si eu tot asa as fi facut daca m-as fi reapucat..o pauza .si apoi as fi rescris.
acu daca te apucasi ..trage tare de sarbatori ca din ianuarie tre sa incepi alt capitol, acu ca stii prin ce-ai trecut. gandeste-te foarte bine in momentele astea cum iti e si de ce ai vrea sa te lasi sa fumezi ..sa ti se intapareasca in minte. Iti vei aduce aminte cu placere de ele cand vei incerca sa te lasi si iti vei dori cu ardoare o tigara.
Eu imi facusem o lista cu vreo 10 chestii pt care ma las de fumat si imi erau foarte clare ..dupa vreo 10 zile le uitasem pe toate sau nu mi se mai pareau asa importante 10rolleye

magdutzaData: Vineri, 19 Dec 2014, 7:17 PM | Mesaj # 3
fumatoare
Grup: Administratori
Reputaţie: 2
incearca sa-ti dai seama cand fumezi, de ce e atat de pretioasa tigara, ce va leaga.

sper sa nu ma credeti nebuna, dar eu faceam astfel de analiza, dupa ce ma reapucam de fumat. nu chiar dupa primele tigari, dupa cateva zile si descopeream ca putine era tigarile care chiar imi faceau placere sa le fumez, majoritatea le fumam obligata ( de mintea mea) altfel eram super iritata si debusolata.

ionut13Data: Vineri, 19 Dec 2014, 7:59 PM | Mesaj # 4
Colonel
Citat gabriel ()
Eu imi facusem o lista cu vreo 10 chestii pt care ma las de fumat si imi erau foarte clare ..dupa vreo 10 zile le uitasem pe toate

Am facut si eu o lista prima oara cand m-am lasat...exact ca si in cazul tau, dupa cateva zile am uitat de ea.Treaba e simpla...dupa sarbatori incep iar.Foarte ciudata chestie, acum incep parca sa savurez iar tigarile ,asta pt ca nu fumez asa multe inca.Bag 3-4 pe zi...azi am fumat 2.Nu-mi vine inca sa fumez non-stop cum faceam inainte de accident, dar cand am pofta de una o bag.Mi-e si putin frica sa fumez mult...Zicea si Carr in cartea lui ca odata ce fumezi putine tigari ajungi sa o consideri pe fiecare pretioasa.

Adăugat (19 Dec 2014, 6:59 PM)
---------------------------------------------

Citat magdutza ()
incearca sa-ti dai seama cand fumezi, de ce e atat de pretioasa tigara, ce va leaga.

Am incercat si eu astfel de analize...ne leaga niste amintiri si capul meu prost care nu era suta la suta convins ca ma las definitiv.Era o particica undeva care deja isi imagina cum stau de sarbatori la masa si fumez.

gabitzaData: Vineri, 19 Dec 2014, 9:46 PM | Mesaj # 5
Generalisim
De fumat trebuie sa te lasi atunci cand esti foarte hotarat sa o faci! trebuie sa vina momentul acela cand constientizezi ca nu e cea mai buna alegere pentru viata ta...nu te lasi ca-ti spune cineva sau ca cineva cunoscut se lasa...trebuie sa vrei cu toata fiinta ta! daca nu, esti sortit esecului din start! o analiza atenta iti va spune daca te placi asa cum esti, cu tigara cu tot, sau vrei sa traiesti altfel, mai sanatos si mai bine...trebuie sa vorbesti cu tine la modul serios si raspunsul va veni singur!...daca raspunsul a venit, tot tergiversezi, greu iei o astfel de hotarare pentru ca, in general, nu e usor si nici comod sa-ti schimbi modul de viata de la o zi la alta; suntem foarte conservatori cu obiceiurile noastre care ne fac placere...dar si cand iti intra in cap ca trebuie sa abandonezi fumatul, apai nu mai ai tihna! s-a dus linistea aia pe care o gaseai in tigara, fumezi cu sentimentul vinovatiei, esti obsedat tot timpul ca nu faci bine si vei vrea mereu sa te scapi de acest frumos obicei...si oricat de greu crezi ca iti va fi, vei incerca iar si iar...pana vei reusi!...

gabrielData: Sâmbătă, 20 Dec 2014, 3:09 AM | Mesaj # 6
nici eu n-am vrut cu toata fiinta mea sa ma las de fumat. am vrut cam cu jumatate de fiinta 10rolleye cand am fost la doctor sa-mi dea primele pastile credeam ca mi le da si o hotarasc eu o zi peste 1 luna sau peste 5 cand am sa ma las si ea m-a cam fortat ca daca vreau sa intru in program trebuie sa ma las de saptamana aia. pt treaba asta nu prea eram pregatit asa dintr-o data sa ma las. am avut totusi incredere mare de tot in pastile si am facut pasul. Acum, pentru a nu am fost 100% hotarat si indreptat catre lasat, mai am momente cand mai patimesc si ma gandesc ca n-am facut bine.
Sunt din ce in ce mai putine si sper sa dispara de tot.

Adăugat (20 Dec 2014, 2:09 AM)
uite ionut ce trebuie sa faci ,,,ca s-o faci cum trebuie 10rolleye :

Pentru a ne pregati din punct de vedere psihologic pentru procesul renuntarii la fumat este indicat sa urmam 3 pasi simpli:

1. Motivele - alcatuiti o lista cu motivele pentru care fumati si una cu motivele pentru care doriti sa renuntati la fumat;

2. Situatii si alternative - alcatuiti o lista cu situatiile si
contextele in care fumati (de ex., la cafea, la volan etc.) si pentru
fiecare dintre acestea incercati sa gasiti o alternativa (de ex., in loc sa fumez la cafea, voi asculta muzica);

3. Ziua Z - alegeti ziua in care veti deveni nefumator si pana la ziua
aceasta rupeti legaturile dintre situatii si tigara: intai beti cafeaua,
asteptati un timp, iar apoi mergeti in afara blocului sau a casei si
fumati o tigara, neinsotit de telefon, ziar sau alta persoana. Fumati ca
scop in sine, pentru a rupe asocierile create de-a lungul timpului.

Mult succes!!!

ionut13Data: Sâmbătă, 20 Dec 2014, 3:21 AM | Mesaj # 7
Colonel
Mersi Gabriel. Motivele le am deja.E interesanta chestia cu ruperea legaturilor dintre situatii si tigara.Nu m-am prea gandit la asta.Eu urasc cafeaua-deci n-am o problema aici ,permisul il iau dupa sarbatori- deci n-am amintiri cu tigara la volan  01rade .
Situatiile mele ar fi : cu prietenii la bere, in pauze la meciuri ,pauze la munca...si cea mai grea, tigara aia de noaptea pe care o fumez singur cuc,ultima...momentul ala pe care nu-l mai impart cu nimeni.

gabrielData: Sâmbătă, 20 Dec 2014, 3:38 AM | Mesaj # 8
pai, cu prietenii la bere parca ieseati toti afara. cred ca ar trebui ca tu sa te duci sa fumezi in alt loc fata de locul unde se strang toti.
in pauze ar trebui sa nu mai fumezi ca ai vazut ca atunci cand te lasi trebuie sa le umpli cu altceva si nu prea merge prea bine.
NU MAI ASOCIA TIGARILE CU CEVA ANUME. ai voie sa fumezi dar nu dupa programul pe care il aveai tu si dupa asocierile pe care le aveai.
nu te duci sa fumezi cu prietenii tai, te duci la 10 minute inainte lor sau dupa ce se intorc ei ..te duci singur. meciurile le vezi intregi, munca full si fumezi doar cand nu mai poti neaparat si atunci gasesti un loc naspa unde n-ai mai fumat niciodata - si tre sa fii singur.
cu ultima tigara ..nu stiu ..asta e asociata cu ceva gen  - inchiderea zilei .inainte de culcare ..tre s-o disociezi si pe asta, sa n-o mai fumezi deloc sau s-o pui cu o ora inainte de culcare ..nu stiu.

++++
eu acum cand ma gandesc la tigari ma gandesc la asocierile astea idioate care sunt ticuri formate in timp. si ticurile de obicei se formeaza ca liant la ceva. de-aia zic astia de la stopfumat - cand fumezi sa nu asociezi cu nimic fumatul. o sa vezi ca devine plictisitor  - tu singur sa fumezi fara sa te vada nimeni, fara sa ai legatura cu nimeni in ceea ce priveste tigarile.

ionut13Data: Marţi, 23 Dec 2014, 2:33 AM | Mesaj # 9
Colonel
Am zis ca incerc sa rup asocierile astea, dar a doua zi am uitat.Mi-am amintit de ele acum cand m-am gandit sa mai intru pe aici.Ma apuc de rupt asocierile de pe 1 ianurie,cred.

SweetalityData: Marţi, 23 Dec 2014, 5:56 AM | Mesaj # 10
VETERANĂ( nefumătoare de peste 6 luni)
Ionut, mai bine fa ca mine, fumeaza pana ti se face rau si n-o sa mai pui gura pe tigara! 01rade

Cafea?! :D

gabrielData: Marţi, 23 Dec 2014, 10:21 AM | Mesaj # 11
parca de pe 1 te lasai de fumat

RalucaData: Marţi, 23 Dec 2014, 10:43 AM | Mesaj # 12
VETERANĂ (nefumătoare de peste un an)
Ionut, din cate am inteles te-ai reapucat de fumat! Era sa zic "bravo", dar m-am corectat la timp! 02zambet Glumesc, desigur, pentru ca vreau sa-ti transmit o stare buna: nu e o tragedie ca te-ai reapucat, cum nu e un act de mare bravura sa te lasi. Este un viciu, caruia noi ii atribuim niste valente extraordinare si ne consumam foarte multa energie, cand am avea si alte lucruri de facut in viata. Incearca sa vezi imaginea de ansamblu, cine esti tu si spre ce tinzi. Daca e cu putinta, te lasi acum de fumat. Ceea ce ar fi minunat, mai mult pentru sanatate, poate si pentru ca-ti dovedesti tie ca ai reusit. Nu stiu daca am reusit sa fiu foarte coerenta, dar viata nu se reduce, din fericire, doar la fumat, indiferent de care parte a baricadei esti! Asa ca bucura-te cat poti si intr-o buna zi o sa te trezesti in ziua mult asteptata: ziua in care te vei lasa de fumat! :)

ionut13Data: Miercuri, 24 Dec 2014, 2:16 AM | Mesaj # 13
Colonel
Citat gabriel ()
parca de pe 1 te lasai de fumat

Pai nu chiar pe 1...o sa gasdesc momentul potrivit in prima saptamana a anului.

Adăugat (24 Dec 2014, 1:15 AM)

Citat Raluca ()
viata nu se reduce, din fericire, doar la fumat

Daca mi-ar intra asta in cap si ar ramane acolo ar fi usoara toata treaba asta 14intrebare

Adăugat (24 Dec 2014, 1:16 AM)

Citat Sweetality ()
Ionut, mai bine fa ca mine, fumeaza pana ti se face rau si n-o sa mai pui gura pe tigara!

Patit in trecut.N-a mers...a doua zi eram la prima ora cu paiu-n bot...

gabrielData: Miercuri, 24 Dec 2014, 1:12 PM | Mesaj # 14
tre sa te opresti cand esti f sigur pe tine ca vrei. mai stai pe langa noi sa te acomodezi cu ideea ..sa vezi ca nu e chiar asa de neplacut sa te lasi. gandeste-te unde ai gresit de fiecare data si din cauza carui fapt, carora fapte te-ai reapucat. poate la inceput trebuie sa faci niste "Aranjamente" in viata ta ca sa nu mai ajungi acolo iar.

marryaData: Luni, 05 Ian 2015, 10:39 PM | Mesaj # 15
VETERANA (nefumatoare de peste 1 an)
Ionut, ai ales data? hai ca deja maine e 5.... 10rolleye

Vreau, pot, voi reusi!!

Forum » Fumători » Fumatori recidivisti » Esec (...)
Căutare:

Copyright MyCorp © 2018
Găzduire site gratuită — uCoz