Miercuri
22 Aug 2018
4:45 AM

Formularul pentru autentificare

Bine aţi venit Vizitator | RSS
Logo Design by FlamingText.com
Logo Design by FlamingText.com
Principală lasare fumat - Forum Înregistrare Autentificare
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
  • Pagina 1 din 2
  • 1
  • 2
  • »
Moderatorul forumului: magdutza  
Forum » Fumători » Fumatori recidivisti » lasare fumat (am esuat dupa 8 ani)
lasare fumat
gheorghe_ana41Data: Vineri, 24 Iul 2015, 1:56 PM | Mesaj # 1
Soldat
Grup: Utilizatori
Reputaţie: 0
Status: Neconectat
Buna, Sint Ana si tin sa mentionez, ca am fost libera 8 ani, nu am fumat. Anul trecut la inceputul lui august dintr-o prostie am tras o tigara si....cam atit a fost, dupa o jumatate de an am ajuns la un pachet.

M-am inscris in programul de lasare de fumat, am primit zyban este a treia zi, dar pofta nu s-a diminuat, doar tigara are un gust mai ciudat...
As vrea sa va intreb daca s-a mai lasat cineva folosind zyban,
Multumesc
Ataşamente: 0034489.jpg(6.4 Kb)

Mesajul a fost editat de către gheorghe_ana41 - Vineri, 24 Iul 2015, 1:57 PM

marryaData: Vineri, 24 Iul 2015, 6:08 PM | Mesaj # 2
VETERANA (nefumatoare de peste 1 an)
Grup: Administratori
Reputaţie: 1
Buna Ana si bine ai venit la noi. pe aici s-a folosit Champixul....din cate stiu eu are cam aceleasi efecte ca si Zybanul.
Poate vrei sa ne spui mai multe despre tine...gen cum au fost cei 8 ani de nefumat....uau....dupa & ani te-ai reapucat....asta ma face sa inteleg cat de perfid este viciul acesta.

Vreau, pot, voi reusi!!

gabitzaData: Vineri, 24 Iul 2015, 6:44 PM | Mesaj # 3
Generalisim
Reputaţie: 2
023welcome01 ...Bine ai venit, Ana!
Ce pacat ca te-ai reapucat! grea boala mai este si fumatul!...eu zic sa ai rabdare putin, sigur te va ajuta sa treci mai usor peste perioada de inceput...eu am folosit plasturi candva, Zyban nu, dar e mai usor cu ajutor decat prin propria-ti vointa (ti-o spun din experienta proprie recenta 02zambet si, desigur, esuata 12rusinat )
Multa bafta!

gabrielData: Vineri, 24 Iul 2015, 10:24 PM | Mesaj # 4
VETERAN ( nefumător de peste 6 luni)
Reputaţie: 3
cat timp iei pastile si fumezi in acelasi timp vei avea acea senzatie ca gustul tigarii e naspa. ideea nu e neaparat ca s-a schimbat gustul tigarii ci ca receptorii tai din creier spun organismului ca nu mai ai nevoie de tigari. poti sa fumezi un pachet intr-o ora ..poti sa nu fumezi nicio tigara toata ziua .. acelasi efect ..aceleasi senzatii .. nicio placere. tu acum fumezi pentru ca ai ticul .obisnuita inca in tine. daca te-ai opri azi .. nu ai avea niciun efect secundar ..dar continua-ti programul si lasa-te in ziua x in care ti-ai propus ca sa nu te demoralizezi.
s-ar putea sa te simti din ce in ce mai rau de la gustul tigarilor si alte efecte secundare si sa te lasi mai devreme de ele ca ziua propusa. din ziua in care te vei lasa vei vedea ce bine e .. vor disparea mare parte din starile negative si va fi totul f ok.
poti sta linistita - nu vei avea sevraj deloc. pastilele isi fac f bine efectul.

gheorghe_ana41Data: Duminică, 26 Iul 2015, 8:08 PM | Mesaj # 5
Soldat
Buna tuturor,
Multumesc mult ca mi-ati raspuns, am luat Zyban 5 zile, ultimele 2 cite doua pe zi asa mi-a spus doctorul, nu prea mai am pofta de mincare si nu prea dorm, dar nu ma doare capul, abia astept sa ma las de fumat, am ales ziua nr. 7 de tratament adica marti 28 iulie 2015.
M-ati intrebat cum a fost in cei 8 ani?? In primul an foarte, foarte greu, m-am ingrasat 6 kg, in conditiile in care inotam 3 km pe saptamina, apoi parca toate bolile mi s-au declansat, colesterolul mi-a crescut la 300, ma durea capul, o stare generala rea. Dupa un an, parca totul si-a revenit la normal, am slabit, eram odihnita. Faptul ca m-am reapucat a fost cea mai mare gresala, asta n-o sa se mai repete, imi promit.
Sper din suflet sa fie mai usor de data acesta, deja imi e frica.
va multumesc,

gabrielData: Luni, 27 Iul 2015, 0:49 AM | Mesaj # 6
mai ai 2 zile dupa calculele mele de fumat. poti sa fumezi linistita oricate tigari vrei. cand te vei lasa in ziua 7 nu se va observa deloc ca te-ai lasat. te vei simti chiar mult mai bine decat in perioada in care si fumezi si iei pastile.

.............

sper sa-mi revin si eu dupa 1 an : )..si eu am pus 6-7-8 kg

gheorghe_ana41Data: Luni, 27 Iul 2015, 6:23 PM | Mesaj # 7
Soldat
Buna Gabriel,
Nu ai pus asa mult, am cunoscut pe cineva care a pus 24 kg, dupa lasarea de fumat, pur si simplu nu a mai controlat situatia..
In legatura cu zyban-ul, am niste insomnia groaznice, si nu maninc nimic, ceea ce nu e bine pt. mine, nu vreau sa slabesc
Daca reduc doza, la 1/zi, ceea ce e ok, asa mi-a zis doctorita, n-am intrebat insa daca efectul e acelasi...
Tigara are un gust groaznic, am fumat 2 jumatati de tigara, de mine nu mai fumez deloc...

gabrielData: Marţi, 28 Iul 2015, 1:08 AM | Mesaj # 8
Multa bafta in ur first day!

gheorghe_ana41Data: Miercuri, 29 Iul 2015, 0:13 AM | Mesaj # 9
Soldat
Thanks, pt. incurajare...prima zi ca nefumator, a fost o reusita pentru mine in sensul ca nu am fumat nici-o tigara, dar gindul s-a tot dus in directia aceea..
Zyban-ul m-a facut sa ma abtin usor, fara lupta, a fost uimitor, si-a facut treaba si am luat in ultimele zile doar o pastila..
Miine o sa iau o pastila dimineata si jumatate seara, cred c-o sa fie si mai usor..
Acum 8 ani, cind m-am lasat a fost infiorator.....oricum nu voi mai pune tigara in gura....never, stiu ce parsiva e nicotina

gabrielData: Miercuri, 29 Iul 2015, 0:55 AM | Mesaj # 10
pastilele alea te vor ajuta in fiecare zi ..numai sa te tii de tratament. daca te increzi in puterile tale si le opresti inainte de termen vei avea o trezire surpriza neplacuta. mai au si unele efecte secundare ..asta e .. nu-s chiar asa de infioratoare.
iti lipseste doar ticul si sper sa nu-l inlocuiesti cu mancatul. ai facut sport, inot .. acum e timpul sa te indrepti catre asta.

poti sa-ti pui banner cu tipul de cand te-ai lasat de fumat ..if u want 10rolleye

Mesajul a fost editat de către gabriel - Miercuri, 29 Iul 2015, 0:55 AM

gheorghe_ana41Data: Miercuri, 29 Iul 2015, 9:19 AM | Mesaj # 11
Soldat
Ce inseamna termen? Doctorita mi-a zis de 7 saptamini si cred ca suport asta.....In ceea ce priveste pofta de mincare, nu prea am avut cu tratamentul asta, dar intr-adevar e neplacut  sa vezi ca te ingrasi si cind bei apa, ma enerva asta....
Cu intotul o sa merg, dar daca maninci mult nici inotul nu ajuta...
N-am baut cafea, imi e teama sa nu-mi declanseze pofta..parca imi e frica de-asta
multumesc pt ca esti aici,

gabitzaData: Miercuri, 29 Iul 2015, 10:07 AM | Mesaj # 12
Generalisim
Reputaţie: 2
A doua zi? cum este? .......cred ca voi apela si eu la medicamente, caci e groaznic sa lupti asa, cu mainile goale... 07plange ma chinui efectiv de fiecare data cand incerc sa ma las si, pana la urma, nu vad de ce...doar ca eu am mai apelat la programul antifumat in 2011 si nu stiu daca nu figurez acolo, in evidente...cred ca nu-mi mai dau astia nimic  02zambet ...eventual doua peste ochi...
Ma bucur ca nu ti-e greu si iti doresc sa reusesti! 002smile03 ...sa te tii de tratament ca la carte!

gabrielData: Miercuri, 29 Iul 2015, 12:40 PM | Mesaj # 13
Citat gabriel ()
Ce inseamna termen? Doctorita mi-a zis de 7 saptamini si cred ca suport asta....
Acum am citit si eu: in prospectul Zybanului este scris ca trebuie luate minim 7 saptamani ..pana la 9 saptamani. asta inseamna nici 2 luni cu tot cu saptamana in care ai fumat. Poate lucreaza mai repede, nu stiu, La Champix programul din prospect este de 3 luni. Pastilele insa contin substrante diferite - una Bupropion si alta Vanericline si poate Bupropionul isi face efectul mai repede.
Citat gabitza ()
am mai apelat la programul antifumat in 2011 si nu stiu daca nu figurez acolo, in evidente
Sa vrei tu sa te lasi cu pastile si banii nu mai conteaza. Psihicul conteaza doar ..sa simti ca e ok cu ele.
Nu va avea nicio problema - nici in a 2-a, nici in a 3a zi .nici in a 10-a .Pastilele astea iti dau o stare de parca ai fi fumat 3 pachete de tigari si esti saturat total. Nu mai simti nevoie aia primara sa iti adiministrezi doza de nicotina. Ramane doar ticul, obisnuita, care se poate controla, zic eu.

Mesajul a fost editat de către gabriel - Miercuri, 29 Iul 2015, 12:42 PM

gheorghe_ana41Data: Miercuri, 29 Iul 2015, 11:08 PM | Mesaj # 14
Soldat
am scris un raspuns si nu s-a postat, cred ca am gresit ceva, in sfirsit aproape am trecut si de-a doua zi, a fost usor, au mai aparut demonii in creier dar i-am tinut in friu....am vazut filmul Candy, si m-am gindit profund la cit de urita e dependenta, ma rog acolo era vorba de alt drog...infiorator....

Gabita iti recomand pastilele, daca nu-ti da prin program, poti sa le cumperi din farmacie, evident cu reteta...

Gabriel, cred ca mie mi s-a dat Zyban pentru ca sint mai depresiva, si doctorita mi-a zis ca ma voi simti mai bine cu el..mi-a ajustat doza in functie de modul in care mi-a reactionat organismul, acum iau una dimineata si 1/2 la 8 ore dar am grija sa nu depasesc ora 6..pt. ca nu mai pot sa dorm..

Nu o sa mai fumez, nici macar un fum, in cei 8 ani ca nefumator, sa zic asa, mai trageam cite-un fum de la prietenele mele, am crezut ca sint puternica...aiurea, in fata nicotinei...nu sint si stiti ceva?....nimeni nu este......

Imi place ca-mi raspundeti, asta ma motiveaza, simt ca avem un tel comun..

marryaData: Vineri, 31 Iul 2015, 0:54 AM | Mesaj # 15
VETERANA (nefumatoare de peste 1 an)
Reputaţie: 1
Bineanteles ca iti raspundem....fiecare cand poate....noi suntem o mica familie si ne place sa ne petrecem timpul impreuna...cand putem.
Cu siguranta ai sa treci de primele zile foarte bine...eu iti recomand sa mergi pe principiul NICI UN FUM. eu asa ma duc....mereu am in cap:NICI UN FUM. Asta pt ca nu exista un fum, sau o tigara.

Vreau, pot, voi reusi!!

Forum » Fumători » Fumatori recidivisti » lasare fumat (am esuat dupa 8 ani)
  • Pagina 1 din 2
  • 1
  • 2
  • »
Căutare:

Copyright MyCorp © 2018
Găzduire site gratuită — uCoz