Vineri
19 Oct 2018
8:18 AM

Formularul pentru autentificare

Bine aţi venit Vizitator | RSS
Logo Design by FlamingText.com
Logo Design by FlamingText.com
Principală Target, evolutie & sugestii - Pagina 2 - Forum Înregistrare Autentificare
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
Forum » Stil de viață » Diete » Target, evolutie & sugestii (Jurnal, modelare corporala, nutritie, training, sport)
Target, evolutie & sugestii
RalucaData: Sâmbătă, 27 Dec 2014, 4:40 PM | Mesaj # 16
VETERANĂ (nefumătoare de peste un an)
Grup: Utilizatori
Reputaţie: 3
Status: Neconectat
Vreau sa te intreb ceva: tu cum faci sa te limitezi la trei mese? Adica cu ce ai inlocuit momentele de fumat? Nu stiu cum sa fiu mai explicita. Nu stiu daca asa imi este firea sau fumatul m-a stricat, dar eu am ramas cu tendinta ca pe cat de des fumam, pe atat de des sa ciugulesc toata ziua. Practic, eu nu am mese, cu asta mic pe cap ar fi si imposibil sa stau la masa, sa mestec linistita. Asa ca toata ziua mananc prostii, dulciuri, fructe. Inainte fumam mult, acum mananc mult. Cred ca ma tratez de stres prin mancare. In fine. Dar tu cum rezisti? Ce faci intre mese? Cand te apuca, de una, de alta, cum te calmezi fara tigara si fara mancare? :)

SweetalityData: Sâmbătă, 27 Dec 2014, 6:39 PM | Mesaj # 17
VETERANĂ( nefumătoare de peste 6 luni)
Reputaţie: 2
Raluca, lasatul de fumat nu a fost o concluzie pe care am luat-o rational si apoi dupa ce m-am lasat sa fi avut nevoie sa ma abtin. Lasatul de fumat a fost un complex de cauze si efecte la un nivel mult mai profund decat as putea explica si decat s-ar putea intelege la o simpla lectura. De vointa am avut nevoie doar in primele cateva zile (nu mai stiu exact, este scris prin jurnalul meu de la rubrica cealalta) si cu siguranta atunci mi-am mobilizat absolut toate fortele la nivel psihic. Astazi nu am nevoie sa rezist nici cu fumatul, pentru ca nu mai stiu ce este si nici cu mancatul, de altfel, mesele pe care le iau acum 3 la numar sunt mai MULT decat suficiente. Vad ca am lasat si zaharul din cafea si mi-am propus sa las, de fapt si cafeaua. Insa pentru ca renuntarea la cafea este un act rational, presupun ca imi va fi greu, nu stiu momentan ce forte o sa am nevoie sa mobilizez. Daca te uiti putin la alimentele pe care le consum acum o sa vezi ca sunt superalimente care acopera nevoile nutritionale (dar "dieta" sa zicem pe care mi-am creat-o este una pentru slabire si mai am de ajustat la ea). In plus, aceste alimente sunt din surse bio, fara aditivi, etc. Daca mananci junk food, sau umplutura, sau lucruri de care organismul tau nu are nevoie, este normal sa simti foame si mai mult decat atat, organismul sa transforme excesele in depozite de tesut adipos.
Nu am nevoie sa-mi omor timpii pe care ii foloseam inainte sa fumez, pentru ca nu am timp sa gandesc la fumat si chiar atunci cand ma relaxez nu mi se intampla sa ma gandesc nici la fumat si nici la rontait. Sunt foarte preocupata de faptul ca vreau sa ma redefinesc - am facut sport de performanta si in urma cu 7-8 ani mi se vedeau muschii pe abdomen. Cu lasatul de fumat parca m-am trezit dintr-un vis urat si vreau sa imi revin la forma fizica la care am fost. O sa dureze in jur de 1/2 pana la un an sa ma redefinesc, dar oricum nu ma grabesc nicaieri.
In plus sincera sa fiu, in viata am facut si mai am inca de facut lucruri mult mai importante decat lasatul de fumat si definirea/slabirea. Daca nu sunt capabila sa fac lucrurile astea, cum voi fi capabila sa le fac pe cele si mai importante?

Iti recomand 3 mese de calitate (plus 2 gustari eventual daca ai nevoie) la ore fixe si neaparat miscare + hidratare corecta.

Cafea?! :D

RalucaData: Sâmbătă, 27 Dec 2014, 6:48 PM | Mesaj # 18
Multumesc pentru raspuns! O sa incerc sa gandesc si o solutie pentru mine, adaptata contextului. Nu am o noapte de somn intreaga cam de doi ani , de cand il am pe asta mic, stau toata ziua cu el, deci sunt super stresata si obosita. Repet: nu mananc de foame, nu mananc cu placere, mananc -vorba unei prietene-pe sistem nervos. 02zambet Sa stau la masa, este imposibil. Asta mic a argintul viu si stau cu ochii sa nu cada, sa nu se loveasca, sa nu fure ceva interzis. Sa-mi gasesc mie special, exclus, ii gatesc astuia de un un an jumate in fiecare zi si nu mai am nici chef , nici timp pt mine. Sa fac sport, nu am cand: cand predau copilul seara, lucrez pentru jobul la care colaborez. Deci doar fumatul m-ar ajuta sa slabesc! 01rade Pardon! 12rusinat Oricum, sunt cu ochii pe sfaturile tale si poate te ajung din urma, candva! :)

SweetalityData: Sâmbătă, 27 Dec 2014, 8:08 PM | Mesaj # 19
Douazeci de minute de 3 ori pe saptamana nu gasesti pentru sport? Poti face un antrenament de calitate si in zece minute, mai pui restul de zece sa zici pentru incalzire si ce mai e nevoie. Sa te antrenezi corect nu inseamna sa tragi ore in sir de tine. Te poti misca acasa cat vrei, nu e nevoie sa mergi la sala. Daca gatesti pentru bebe cu atat mai mult ar trebui sa iti fie usor sa gatesti si pentru tine, mai ales lucruri sanatoase. Mesele mele pe care le voi posta inclusiv cu poze in marea majoritate sunt gata in 5 minute, exceptand unele lucruri pe care le pregatesc din timp (de ex. chiar acum fac un pate de ficat pe care sa il consum in urmatoarele zile).

Adăugat (27 Dec 2014, 7:08 PM)
---------------------------------------------
Raluca, nu sunt mama deci nu cred ca am cum sa ma pun in situatia ta. Totusi, sunt femei care au si copil si sot (sau sunt singure) si cariera, arata si bine si au si succes. Oare ele cum reusesc? Poate ti-ar trebui o vacanta 10rolleye   Copilul trebuie sa fie un prilej de bucurie, nu de stress. O sa creasca si o sa treaca momentele astea in care e nevoie sa fii langa el tot timpul. Nu ai redevenit si tu copil din nou in preajma lui? 10rolleye

Mesajul a fost editat de către Sweetality - Sâmbătă, 27 Dec 2014, 8:08 PM

SweetalityData: Sâmbătă, 27 Dec 2014, 8:18 PM | Mesaj # 20
M3: caju, migdale, nuci (hidratate), kiwi, avocado, branza grasa bio si ciocolata neagra (92% cacao).

Ataşamente: 2614621.jpg(322.0 Kb)

RalucaData: Sâmbătă, 27 Dec 2014, 8:31 PM | Mesaj # 21
Citat Sweetality ()
Totusi, sunt femei care au si copil si sot (sau sunt singure) si cariera, arata si bine si au si succes

Nu am cunoscut astfel de cazuri. Reduleasca nu se pune. 02zambet

SweetalityData: Sâmbătă, 27 Dec 2014, 8:34 PM | Mesaj # 22
Pate / pateu de ficat - facut in casa
Azi am fost prin supermarket si plimbandu-ma printre rafturi, de curiozitate, am citit eticheta unei cutii de pateu. Slanina, amidon de cartofi, alti agenti de ingrosare si alte chestii dubioase pe care nici nu le cunosc. Fix ce nu am eu nevoie! M-am gandit ca oricum fiind un produs care mi-ar putea fi folositor in dieta, mi-as putea face in casa, exact dupa gustul meu, in plus si foarte usor de facut.
Asa ca m-am apucat de treaba: ficat de pui, curatat, fiert (dupa fierbere au rezultat 200 gr), 3 oua mari bio, fierte tari, de la care am folosit doar galbenusurile, 100 gr unt bio gras (80%), toate blenduite, adaugat sare, piper, tarhon (dar il puteti asezona dupa gustul propriu).
A rezultat produsul de mai jos, nu ma pricep la plating-uri si prezentari asa ca poza nu e cum ar trebui sa fie, dar este foarte fin, cremos si va fi consumat cu mare placere.
Acoperit cu folie alimentara si dat la frigider, unde nu cred ca va ramane mult timp.
029pofticios01

Adăugat (27 Dec 2014, 7:34 PM)

Citat Raluca ()
Nu am cunoscut astfel de cazuri. Reduleasca nu se pune
Nici Nicoleta Luciu?! 02zambet
Ataşamente: 9724253.jpg(174.4 Kb)

RalucaData: Sâmbătă, 27 Dec 2014, 8:37 PM | Mesaj # 23
Poate ca a sunat aiurea cand am prezentat contextul in care evoluez. Am facut-o doar ca sa subliniez ca trebuie sa-mi gandesc propriul program, adaptat prezentului. Fiind dedicata copilului 1000%, nu am ragaz sa ma gandesc prea mult la mine. Stiu ca nu e bine si poate remediez cumva. Dar anii lui nu se mai intorc si chiar vreau sa ma implic in cresterea lui. Minunat ar fi fost sa avem un ajutor, dar nu a fost sa fie. In teorie, e basm! Dar astia mici sunt, uneori, niste mici ticalosi, care scot untul din noi. Da, si mie mi-ar placea sa mai am 50 de kile si sa am un super job, sa am bani si sa stau cu asta mic nu doar in weekend. Dar nu se poate. Suntem nevoiti sa facem alegeri, iar el este alegerea mea. Pe viata! :)

SweetalityData: Sâmbătă, 27 Dec 2014, 8:40 PM | Mesaj # 24
Citat Raluca ()
Suntem nevoiti sa facem alegeri, iar el este alegerea mea.

Da, vezi, uite, eu de asta nu am facut un bebe, din cauza ca mi-e frica sa dau gres cu ceva. Sunt o lasa! 07plange

Adăugat (27 Dec 2014, 7:40 PM)
Si daca am inteles corect, ziua esti cu bebe si noaptea lucrezi? Cand mai dormi?

RalucaData: Sâmbătă, 27 Dec 2014, 8:53 PM | Mesaj # 25
Citat Sweetality ()
Cand mai dormi?
Ti-am zis ca e un context mai dificil! 01rade

Adăugat (27 Dec 2014, 7:53 PM)
Pentru Luciu, jos palaria cat a slabit femeia aia si cata ambitie a avut!

SweetalityData: Sâmbătă, 27 Dec 2014, 8:59 PM | Mesaj # 26
Pai si daca unele au ambitie, de ce nu ar avea si celelalte? Din cate stiu daca imi doresc ceva cu adevarat, pun lucrurile in miscare, nu astept sa vina de la sine. In plus, uneori drumul este mai interesant decat destinatia in sine. Asta pentru ca oricum odata ajuns la destinatie, vrei sa te opresti din nou la statia urmatoare. 10rolleye Daca te mobilizezi putin si te organizezi vei reusi progrese remarcabile. Trebuie sa mai ai grija si de tine, nu se poate... gandeste-te ca si organismul tau, are o limita..

RalucaData: Sâmbătă, 27 Dec 2014, 10:04 PM | Mesaj # 27
Citat Sweetality ()
de ce nu ar avea si celelalte?

Habar nu am! Momentan nu stiu unde sa mai gasesc resurse pentru a duce la bun sfarsit si o dieta, dar nici nu sunt impacata cu statutul de gospodina grasa. Deci trebuie sa incep de undeva...

CristynaData: Duminică, 28 Dec 2014, 12:19 PM | Mesaj # 28
VETERANĂ( nefumătoare de peste 1 an)
Reputaţie: 1
Citat Sweetality ()
Pai si daca unele au ambitie, de ce nu ar avea si celelalte?
Poate ca unora le e mai usor sa aiba aceasta ambitie. Adica daca ai bone peste bone, beneficiezi de tot felul de oameni care te ajuta si de ultimul trend in materie de proceduri de slabit cred si eu ca ai ambitie.

SweetalityData: Duminică, 28 Dec 2014, 1:02 PM | Mesaj # 29
Mi se pare o scuza sa lasi ambitia pe seama servitorilor  01rade hai sa fim seriosi.

RalucaData: Duminică, 28 Dec 2014, 2:18 PM | Mesaj # 30
Citat Sweetality ()
Mi se pare o scuza sa lasi ambitia pe seama servitorilor

Din contra, e foarte plauzibil!

Forum » Stil de viață » Diete » Target, evolutie & sugestii (Jurnal, modelare corporala, nutritie, training, sport)
Căutare:

Copyright MyCorp © 2018
Găzduire site gratuită — uCoz