Luni
18 Iun 2018
2:47 AM

Formularul pentru autentificare

Bine aţi venit Vizitator | RSS
Logo Design by FlamingText.com
Logo Design by FlamingText.com
Principală Speranta moare ultima! - Forum Înregistrare Autentificare
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
  • Pagina 1 din 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • »
Moderatorul forumului: mira  
Forum » Fumători » Pentru persoanele care fumează, dar se gândesc să renunțe » Speranta moare ultima! (Am fumat, m-am lasat, iar am fumat...si tot asa)
Speranta moare ultima!
gabitzaData: Marţi, 17 Apr 2018, 3:46 PM | Mesaj # 1
Generalisim
Grup: Administratori
Reputaţie: 2
Status: Neconectat
Buna!
Sunt Gabitza...vechea voastra cunostinta...fumez de 33 de ani! 010timid01
Ei, dar am facut si scurte pauze, nu sunt chiar 33, nu va speriati asa! 012speriat03

Mare problema cu fumatul asta, mult mi-a mai dat de furca! De nu stiu cate ori mi-am propus sa il las, dar nu ma lasa el pe mine! Se tine scai, bag sama ca tare ii sunt draga! 10rolleye

Cu toate esecurile pe care le-am avut, mi-am zis totusi ca

SPERANTA MOARE ULTIMA!

Imi doresc sa scap de fumat si n-am sa incetez sa lupt! Chiar de-o fi sa cad iar, ma voi ridica si o voi lua de la capat!
Trebuie sa ma concentrez pe asta! 024pozitiv02 Trebuie sa fac asta! 024pozitiv02  ...altfel, va ramane doar speranta... 025negativ06
Nu mai insir aici motivele...toti fumatorii le cunosc si le suporta pe pielea lor, mai constient sau mai putin...
Lasatul de fumat este o necesitate, nu un moft!!!

Daaa...in consecinta se impune o noua lupta cu "dihania" ...si m-am gandit la o casuta noua, ca de un nou inceput!

Pun floricele in ea, cu toate ca e pacat de ele, ca-s afumate deocamdata...dar o veni si ziua aia minunata!!!
Dumnezeu sa imi ajute sa reusesc, sa-mi dea vointa si putere!!!

marryaData: Marţi, 17 Apr 2018, 6:26 PM | Mesaj # 2
VETERANA (nefumatoare de peste 1 an)
Reputaţie: 1
Ce frumoasa casuta ai tu aici gabitz. Si ce flori frumoase... uite vin si eu cu niste floricele frumoase ca dar de casa noua.

Sa dea Domnul sa te lasi cat mai repede. Crede-ma ca intre a fuma si a nu fuma, a doua varianta e muuult mai buna. Crede-ma ca poti. Dupa un an de nefumare, vei fi mult mai puternica decat crezi. Hai ca eu te sustin cu toata puterea mea.
04kiss Abia astept sa incepi. Ce emotii am. Parca ma vad pe mine in incercariile mele. Ti minte ce Sisif eram? 01rade
Si uite-ma acum... razand si amuzandu-ma copios de acele vremuri.
Hai ca poti. 03bucuros

Vreau, pot, voi reusi!!

gabitzaData: Marţi, 17 Apr 2018, 7:21 PM | Mesaj # 3
Generalisim
Multumesc pentru sustinere!...pentru a nu stiu cata sustinere... 002smile01   003kiss03
Acum Sisif sunt eu!  01rade

gabitzaData: Miercuri, 18 Apr 2018, 5:16 PM | Mesaj # 4
Generalisim
Mi-am facut casuta si...inca tac!...nu am putere sa ma apuc de ceva radical in viata mea!...ma tin pe loc prostii, cum ar fi avresiunea de orice fel venita de la cei mai apropiati oameni...banalitati, ar zice unii...lucruri de suflet, as zice eu!...orice imi doresc mi se spune ca nu se poate, ca-mi fac visuri!...indiferent despre ce ar fi vorba, este un negativism total cu care nu stiu daca mai pot trai! 
Oare cand iti doresti sa schimbi ceva in viata ta, trebuie sa ceri parerea cuiva? indiferent cine ar fi acel cineva cu care vrei sa te sfatuiesti??
Va intreb si pe voi cu toate ca, poate, nu sunt prea clara!...totusi,  voi ce faceti cand dorintele voastre sunt luate in ras? Ce faceti cand va doriti sa schimbati ceva, dar nu sunteti lasate din motive, chipurile 10rolleye "irealizabile"? Mai luptati sau va lasati pagubase?

E foarte important pentru mine...stiu ca nimic nu ar trebui sa ma tina pe loc, dar mai stiu ca trebuie sa fii bun si impaciuitor, sa iubesti si sa tii aproape cu cei apropiati tie...si nu numai, ca trebuie sa-i iubesti si sa te uiti pe tine in legatura ta cu ei! asa ne invata credinta crestina................dar am inceput sa am mari dificultati aici! oamenii apropiati mie sunt, de fapt, departe de mine, nu le pasa de simtamintele mele! toti se gandesc numai la ei...cum ar fi sa le fie lor bine!...ce ar trebui sa fac in aceasta situatie? vreau sa subliniez ca nu este vorba neaparat despre fumat!...NU! este vorba de lucruri de viata comune, dar care au legatura cumva si cu asta! Voi cum procedati? Ce faceti cand sunteti ignorate? Ce faceti cand dorintele voastre sunt egale cu zero?

marryaData: Miercuri, 18 Apr 2018, 7:57 PM | Mesaj # 5
Gabitz, eu iti spun ce cred eu. Eu sunt umpic egoista si gandesc asa: daca mie nu mi-e bine in pielea mea, nici pe altii nu ii pot ajuta. Si cu acest gand inainte ma gandesc ca trebuie sa ma iubesc prima data pe mine si apoi sa daruiesc altora. Daca tu nu te iubesti sa nu esti impacat cu tine cum sa ajuti pe altul.
Deci, sfatul meu e urmatorul: dorintele tale, atat timp cat tu crezi ca poti sa le realizezi fa-le sa fie telul tau. Demonteaza ce cred altii si arata ca poti. Demonstreaza-ti tie in primul rand. Nu lasa oamenii ori apropatii departati sa iti spulbere visele. Implineste-le si apoi satisfactia va fi pe masura.
Fii putin egoista si gandeste-te la tine prima data. Daca tie ti- e bine atunci poti ajuta si pe altii.

Vreau, pot, voi reusi!!

marryaData: Miercuri, 18 Apr 2018, 8:02 PM | Mesaj # 6
Daca ai stii de cate ori am auzit de la apropiatii mei ca nu pot sa fac anumite lucruri. Nu m- am lasat pentru ca eu stiu ce pot si ce nu pot. Si uite asa azi am ajuns unde acu 10 ani nici nu indrazneam sa visez. Dar cu mici impliniri am creat ceea ce am azi. Si azi visez la lucruri “neposibile” pentru altii. Si lupt zilnic cu ele. Si mai pierd o batalie, mai castig 2. Atat timp cat vrei cu adevarat poti. Orice vrei.

Vreau, pot, voi reusi!!

gabitzaData: Miercuri, 18 Apr 2018, 9:34 PM | Mesaj # 7
Generalisim
E atat de greu sa vezi ca cei mai apropiati oameni nu cred in tine! Stiu ca pot si fara ei, dar ma doare sa vad ca nicicum nu ma sustin! Orice decizie se ia cel putin in doi, cand suntem doi!...in fine, nu vreau sa lungesc discutia...e ceva personal, nici nu stiu de ce am adus vorba..,.ba stiu de ce: pentru ca ma doare! dar asta e! pana la urma nici nu mai conteaza...
...aici, cu voi, imi permit si eu sa refulez...deocamdata suntem numai noi! sa am si eu un ajutor! stii cata nevoie am de doua vorbe de incurajare???
Mi-a lipsit forumul asta, mi-a lipsit comunicarea cu voi! Sunt singura si trista! 07plange

gabitzaData: Miercuri, 18 Apr 2018, 9:47 PM | Mesaj # 8
Generalisim

marryaData: Joi, 19 Apr 2018, 10:32 PM | Mesaj # 9
Of gabitz.... nu imi place sa te aud asa. chiar as vrea sa te ajut mai mult. trebuie sa treci peste aceasta perioada... nu prea stiu problema, insa sigur poti sa faci tot ceea ce iti doresti. iar daca nu ai sustinerea necesara acum, atunci cand persoanele apropiate vor vedea ca poti, poate, ma gandesc, se vor schimba.Sincer, si eu am avut momente tare grele mai ales dupa moartea mamei. Ma certam foarte des cu sotul... eram in doua lumi separate... el se simtea singur...eu neinteleasa... aveam zile intregi de nevorbit... era o tacere grea, apasatoare, insa dupa o cearta stravana, in care i-am spus tot ce aveam pe suflet, si el la fel, am realizat ca lipsea cu desavarsire comunicarea... nu mai comunicam deloc...Acum lucruriile stau mai bine... suntem pe aceeasi lungime de unda sa zic asa.
Gabitz, descarca-te.... plangi, zbiara dar nu renunta la tine.

Vreau, pot, voi reusi!!

magdutzaData: Vineri, 20 Apr 2018, 7:33 PM | Mesaj # 10
fumatoare
gabitz... 004hug05 cumva...inteleg
eu daca imi doresc ceva, ma zbat sa fie cum vreau eu. ideea principala e sa fie bine pentru mine, dar fara ca asta sa faca rau cuiva. si ce daca nu ai sustinere si nu crede cineva in tine? cu atat mai mult, daca sta in puterea ta sa poti face ceva, fa, dar rezultatul sa fie multumitor pentru toata lumea.

gabitzaData: Duminică, 22 Apr 2018, 8:40 AM | Mesaj # 11
Generalisim
Adevarul este ca atunci cand lipseste comunicarea intre doi oameni, poti spune ca lipseste aproape tot! Te indepartezi, tii totul in tine si nimic nu merge bine...asta patesc si eu...si cand incerc sa comunic, sa spun ce vreau, mi se pune pumnul in gura, cum se zice...de aici vine multa nemultumire si frustrare, acea senzatie de lehamite care se instaleaza si greu mai trece! Lupt sa fac ceva care nu face rau nimanui, dar cuvantul de raspuns este, aproape invariabil, NU. Si m-am saturat de atata negativism neintemeiat, promovat doar pentru a mi se demonstra ca "am un sef" si nimic mai mult............
Gata cu asta! Am treburi de facut si m-am hotarat sa nu ma impiedic de detalii copilaresti...ce se mai alinta omul, pana si la batranete  02zambet ...sau mai mult la batranete???

gabitzaData: Marţi, 24 Apr 2018, 8:54 AM | Mesaj # 12
Generalisim

magdutzaData: Miercuri, 25 Apr 2018, 2:52 PM | Mesaj # 13
fumatoare
ia te uita! si mov, si fluturi! n-ai uitat, gabitz  04kiss 
ce faci? ai un plan? te bate vreun gand? pe cand marea si definitiva lasare de fumat? (eu asa ma pregatesc  001rade02 )

marryaData: Joi, 26 Apr 2018, 7:11 AM | Mesaj # 14
Citat
Gata cu asta! Am treburi de facut si m-am hotarat sa nu ma impiedic de detalii copilaresti

Asa gabit ....asa te vreau. 13wink ... asa cum zicea si magdutz. Atata timp cat sta in puterea ta sa faci ceva ce vreu ,fa.

Haideti amandoua cu un plan de bataie si lasare definitiva Poate va uniti si faceti un duo. 13wink

Vreau, pot, voi reusi!!

gabitzaData: Joi, 26 Apr 2018, 8:50 AM | Mesaj # 15
Generalisim
Citat gabitza ()
ia te uita! si mov, si fluturi! n-ai uitat, gabitz

Cum sa uit? astea-s lucruri de uitat?  002zlove

Forum » Fumători » Pentru persoanele care fumează, dar se gândesc să renunțe » Speranta moare ultima! (Am fumat, m-am lasat, iar am fumat...si tot asa)
  • Pagina 1 din 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • »
Căutare:

Copyright MyCorp © 2018
Găzduire site gratuită — uCoz