Vineri
16 Noi 2018
6:32 PM

Formularul pentru autentificare

Bine aţi venit Vizitator | RSS
Logo Design by FlamingText.com
Logo Design by FlamingText.com
Principală Am spus: STOP fumatului! - Forum Înregistrare Autentificare
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
Moderatorul forumului: marrya  
Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » Am spus: STOP fumatului! (gata cu tigariile)
Am spus: STOP fumatului!
marryaData: Vineri, 29 Mar 2013, 5:37 PM | Mesaj # 1
VETERANA (nefumatoare de peste 1 an)
Grup: Administratori
Reputaţie: 1
Status: Neconectat
Dupa cum spune si titlul topicului meu, am spus STOP tigariilor acu' 3 luni. Doamne, ce mult mi se pare ca a trecut. 3 luni nu tocmai usoare, cu multe tentatii, cu multe pofte, insa cu multa multa vointa am trecut peste toate.
Insa inainte de toate sa ma prezint, ca asa este frumos. 
Sunt Marrya, am 26 de ani si am fumat de la 15 ani. Am avut nenumarate tentative de lasare....toate s-au terminat cu o...tigara.....doar una( de pofta, de nervi, de plictiseala, de stres)
Pana in prezent aceasta este cea mai mare durata din viata mea fara tigari Si va spun cinstiti ca sunt extrem de MANDRA de mine.V-as minti daca v-as spune ca nu ma mai gandesc deloc la ele, insa adevarul este ca fac acest lucru din ce in ce mai rar.
    Motivul principal il reprezinta dorinta de a avea un copil.Apoi este frustrarea pe care am acumululat-o in aceste sute de recidive...cand spun frustrare ma refer la faptul ca am pierdut de mult "fericirea care mi-o dadea tigara".....acea stare euforica pe care o aveam atunci cand eram absolut suta la suta sigura ca nu am sa ma las de fumat niciodata.....a existat o astfel de fericire...o data...Acum imi dau seama ca era doar o negare de-a mea fata de mine insumi....
    Trebuie sa recunosc ca atunci cand m-am lasat mi-am facut si o promisiune fata de mine insumi.Mi-am promis ca nu am sa mai fumez niciodata. Grea promisiune mi-am facut...nu de putine ori m-am "certat" pentru asta....Insa nu va ganditi ca am facut-o pentru ca am fost "slaba de caracter"...Am facut-o ca sa ma ajut in situatiile critice....si, multumesc Cerului, mi-a functionat ca o manusa. mereu mi-am reamintit de promisiune  atunci cand motivatia cadea...si am reusit sa plec mai departe.
   Tot ce imi doresc este sa raman nefumatoare in aceasta viata yes

Vreau, pot, voi reusi!!

magdutzaData: Vineri, 29 Mar 2013, 7:42 PM | Mesaj # 2
fumatoare
Reputaţie: 2
sa dea DD sa ti se indeplineasca dorintele!
 de data asta vei reusi. sigur. fara dubii. hands

gabitzaData: Vineri, 29 Mar 2013, 10:41 PM | Mesaj # 3
Generalisim
Eu sunt tare mandra de tine, ca ai reusit!...si sper din tot sufletul sa ramai invingatoare asupra fumatului! biggrin

miraData: Sâmbătă, 30 Mar 2013, 2:19 AM | Mesaj # 4
Generalisim
Esti cea mai tare! Ai cazut de atatea ori, dar nu te-ai lasat dobarata! Si in final ai reusit, acum poti sa spui, cu mandrie: sunt o nefumatoare! Felicitari si atentie: la 70 de ani, ai voie!

magdutzaData: Sâmbătă, 30 Mar 2013, 1:20 PM | Mesaj # 5
fumatoare
o intrebare pentru tine mariutzo: ai simtit vreo diferenta cand ai implinit trei luni? cu pofte mai multe, vreun dor de a redeveni fumatoare... vreo schimbare?
asta ca as vrea sa verific daca este adevarat ce se spune, ca pericolul de recidiva in cazul ex fumatorilor e mai mare la 3 zile...trei saptamani...trei luni...
saptamana viitoare fac trei luni de la ultima tigara. e

marryaData: Sâmbătă, 30 Mar 2013, 2:34 PM | Mesaj # 6
Ooo... Da... Am simtit ca vreau cu tot dinadinsul sa fumez macar una. ... Nu mai stiu daca inainte, sau dupa cu cateva zile, insa stiu ca a existat. Si sincer, si ieri am avut cateva pofte. Ma gandeam eu, ca acum sigur o tigara nu m-ar intoarce inapoi.... azi vad ca mi-a trecut. 02zambet

Vreau, pot, voi reusi!!

gabitzaData: Sâmbătă, 30 Mar 2013, 11:16 PM | Mesaj # 7
Generalisim
Citat (marrya)
Ma gandeam eu, ca acum sigur o tigara nu m-ar intoarce inapoi....

11socat ...nici sa nu te gandesti!!!...pe mine o tigara m-a intors dupa 8 luni de nefumat!!!

magdutzaData: Marţi, 02 Apr 2013, 8:45 PM | Mesaj # 8
fumatoare
mariutzo, pe unde-ai fost azi  14intrebare ? nici acum n-a venit primavara?
pe mine vremea asta frumoasa ma imbie la  006fumat01

marryaData: Marţi, 02 Apr 2013, 11:54 PM | Mesaj # 9
Azi am fost cu zisu' 01rade ... Am fost la o prietena la o cafea dimineata, am stat vreo 2 ore jumate la taclale, apoi am fugit acasa si apoi la munca. Am fost putin cam ocupata pe la munca. Azi a fost soare, dar frig ca a sufla vantul de mi-a tras bujori in obrajori. De fumat nu ma mai tenteaza, ca am fumat azi noapte in vis. Si eram gravida in 6-7 luni( nu mai stiu sigur) si doamne ce rau mi-a parut. Si m-am trezit cu o parere de rai si cun un sentiment de vinovatie de mi s-a dus tot cheful de fumat. Imi tot ziceam cat de proasta am fost ca am cedat.
Sa stii ca eu nu ma feresc sa staau afara daca e vreme de stat. Am trecut hopul asta. Daca vremea imi permite voi iesi la vechiul meu loc, si am sa ma delectez citind ceva, sau cu o cafea. Ce pot sa spun este ca ma deranjeaza fumul de tigara. Si asta ma bucura enorm.
Sa nu te mai imbie atata. Ia ia-ti o carte, si iesi pe o bancuta cu copii si te umple de energie de la soare. Eu asta am facut azi cand am vazut soare.... M-am tot holbat la el si l-am madarit si doamne ce bine m-am simtit cand am vazut ca toata ziua am fost asa de energica. Mi-am mai tras un shake de capsuni...iam iam.. Un deliciu. 10rolleye ... Asa ca nici sa nu te gandesti la tigara... Nu mai exista pentru noi... 13wink

Vreau, pot, voi reusi!!

magdutzaData: Miercuri, 03 Apr 2013, 0:03 AM | Mesaj # 10
fumatoare
nu mai, nu mai exista tigari pentru noi 08wonder
eu oricum vreau sa trec de treluni, macar asa, sa-mi demonstrez ca cifra trei in ale fumatului, nu-i asa periculoasa si se poate!
dupe care...mai vad eu cum ma amagesc 13wink pana scap de tigari de tot, din toate gandurile!
ei, dar mai glumesc si eu, merge multa mai bine nefumatul acum! nu mai stau si analizez toata ziua ce si cum e cu tigarile!

marryaData: Miercuri, 03 Apr 2013, 0:32 AM | Mesaj # 11
Sa stii ca ieri am stat si am analizat "din nou" oamenii de langa mine 01rade ... La fiecare om ma intrebam daca fumeaza 12rusinat ... Dar ma bucur ca m-a salvat visul 15tongue .. Maine faci 3 luni..se lasa cu chef?!?

Vreau, pot, voi reusi!!

magdutzaData: Miercuri, 03 Apr 2013, 0:34 AM | Mesaj # 12
fumatoare
Citat (marrya)
Maine faci 3 luni..

nuu...pe 6 aprilie

marryaData: Joi, 04 Apr 2013, 11:53 PM | Mesaj # 13
Azi am fost tare ocupata. Am facut curatenie, apoi papica, apoi am venit la munca. Azi e a doua zi fara CAFEA. ieri a fost tare ciudat sa nu beau cafea deloc, toata ziulica...m-a durut capul toata ziua si chiar am foat țâfnoasă... Azi vad ca a fost mai bine. Mi-am luat o chestie din grau, care se poate face cu lapte/apa calda..e ceva gen ciocolata calda, doar ca e din grau.... E buna, si e si plina de calciu,vitamine.
Am decis sa renunt si la CAFEA pentru ca toate asistentele cu care am stat de vorba de prin spital despre problema mea, mi-au zis sa incerc sa exclud si cafeaua. Cica si din cauza ei poti sa pierzi sarcina. Acum eu va spun sincer ca nu tare cred, insa daca atata lume e de parere ca nu e buna, mi-am zis ca ceva nu e in regula. Doar eu singura zic ca E BUNA, si toti ceilalti zic CA NU E BUNA.... Asa ca am pus punct cu ea, cel putin pana voi avea bebe. Apoi vad eu ce fac.
Si acum stau si imi amintesc din spate... Eram sigura ca nu voi renunta la cafea niciodata. Nu vroiam
Nu consideram ca imi face vreun rau. Desi....de mult ma chinui sa o reduc... Am reusit in ultima perioada sa beau una maxim doua pe zi.... in conditiile in care inainte beam si 5-6 pe zi 12rusinat .... Deci, ceva din capsorul meu imi zicea ca nu e bine....
Acum ce sa va spun. Vad ca pot sa traiesc si fara tigari... si fara cafea.... EXISTA VIATA SI FARA ELE.... 03bucuros .... Asta e bine... Mereu am crezut ca cele mai mari placeri ale vietii e tigara si cafeaua... Acum mi-am
demontat aceasta afirmatie.

Vreau, pot, voi reusi!!

magdutzaData: Duminică, 07 Apr 2013, 0:45 AM | Mesaj # 14
fumatoare
marrya...unde esti? ce-ai facut azi de n-ai aparut ? toate bune?

gabitzaData: Luni, 08 Apr 2013, 2:10 PM | Mesaj # 15
Generalisim
Fara tigari!...fara cafea!!!.........bravo tie, Mariuco!!! 026bravo02

Tot mai mult cred ca ce e legat de tigari si cu ce le acompaniem este doar in capul nostru!...am vazut ca merge cafeaua si fara tigara, ca putem rezista in orice situatie si fara tigara, ca nu totul se invarte in jurul acestui viciu.......trebuie sa subliniem cu orice ocazie ca viata poate fi la fel, sau chiar mai buna si mai frumoasa, fara sa scoatem fum pe nari! N-am sa ma opresc sa repet asta, pentru ca stiu foarte bine ca asa este, iar faptul ca scriu acest lucru sper ca ma va ajuta si pe mine sa fac pasul spre lasare...cat mai repede si, poate fara sa ma mai poticnesc!
Daca tu crezi ca nu e bine sa mai bei cafea, e ok!...ceea ce se spune despre ea este, de multe ori, contradictoriu...uneori citesti ca face foaaaarte bine, alteori ca omoara    02zambet ...nu stii ce sa mai crezi!...totul tine de interese! ............asa ca, tu vezi-ti de interesele tale asa cum crezi ca e mai bine! 002smile03 nu trebuie sa renunti definitiv la ea, daca te simti mai ametita uneori, mai poti bea cate o cescutza, ca n-o fi foc!........oricum, nu da dependenta la fel ca tigara! 02zambet ...si, daca nu o bei in cantitati industriale, cum fac unii, nu cred sa faca rau! 004hug

Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » Am spus: STOP fumatului! (gata cu tigariile)
Căutare:

Copyright MyCorp © 2018
Găzduire site gratuită — uCoz