Duminică
16 Dec 2018
6:43 PM

Formularul pentru autentificare

Bine aţi venit Vizitator | RSS
Logo Design by FlamingText.com
Logo Design by FlamingText.com
Principală Miau! Jurnalul meu. - Forum Înregistrare Autentificare
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
Moderatorul forumului: marrya  
Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » Miau! Jurnalul meu.
Miau! Jurnalul meu.
SweetalityData: Marţi, 09 Dec 2014, 8:58 PM | Mesaj # 1
VETERANĂ( nefumătoare de peste 6 luni)
Grup: Utilizatori
Reputaţie: 2
Status: Neconectat
Buna tuturor si bine v-am gasit!
Nici nu stiu cu ce sa incep, sau cu ce sa continui.
Am 35 de ani, fumez de aproximativ 13-15 ani, nu mai stiu exact.
Pana anul acesta am fumat 1 pachet/zi, tigari cu gudroane, nicotina si restul in concentratie mare. Anul acesta nu stiu ce s-a intamplat si de prin vara (cred) am ajuns pe la 40 sau 50 tigari/zi. Doza mea dimineata in primele 5 minute dupa trezire era de 6-8 tigari la cafea ca sa-mi fac plinul de nicotina si sa-mi pot apoi incepe ziua. 
In ultimele doua luni am observat insa ca, desi suna ciudat, simt un soi de plictiseala, in sensul ca, mereu acelasi gust/efect care nici macar nu ma mai satisface. Daca as fuma non-stop tot n-as fi multumita. Dar dependenta exista si este totusi foarte evidenta. Pe de alta parte ma gandesc la sanatate in modul cel mai serios, mai ales ca am o tuse groaznica.
Nu mi-am facut prea multe planuri si in urma cu doua seri, asa mai pe nepusa-masa, am fumat ultima tigara. 
Deja ma simt groaznic, dar, asta e.
Ce ma preocupa cel mai mult este inlocuitul ticului de a fuma (gestul in sine), mai ales ca, din cate observ, primul instinct este sa rontai si sa mananc orice este comestibil, iar cu metabolismul meu adormit n-am nevoie de prea multe calorii extra ca sa ma trezesc obeza in scurt timp.
O sa rasfoiesc forumul mai bine in cele ce urmeaza, sper sa gasesc resurse si daca aveti chef/timp sa comentati sau sa imi dati sfaturi/idei sunteti bine-veniti!
Multumesc!

Cafea?! :D

ionut13Data: Marţi, 09 Dec 2014, 10:07 PM | Mesaj # 2
Colonel
Reputaţie: 1
Nici aici nu scapi de mine  01rade . Cum stam ?Eu am atipit putin si am visat doar forumuri si tigari...

SweetalityData: Marţi, 09 Dec 2014, 10:56 PM | Mesaj # 3
02zambet sper ca nu sunt cosmaruri visele tale. Pai eu respir bine, respir greu, ametesc, transpir, mi-e groaznic de sete, injur, trantesc, imi vine sa urlu, iar ma calmez si-i dau tot inainte. Dar stai! Am zis "respir bine"?  11socat Nu-mi vine sa cred, n-am mai stiut cum e sa respir bine in ultimile luni. Si asta doar dupa doua zile  10rolleye
Tu cum te simti? Ce film vezi asta seara?

ionut13Data: Marţi, 09 Dec 2014, 11:36 PM | Mesaj # 4
Colonel
Sa stii ca aduc putin a cosmaruri,dar stii ce bine ma simt cand ma trezesc?Vezi,deja ai un element pozitiv dupa nici macar 2 zile :D...Eu nici macar nu ma pot enerva din cauza conditiei mele,nu tu injuraturi si trantituri :))...Am vazut Nightcrawler asta seara si ma pregatesc de Rain Man.

Adăugat (09 Dec 2014, 10:36 PM)
---------------------------------------------
Maine nu cred ca o sa apuc sa scriu ceva pe aici pt ca trebuie sa merg la spital la o verificare ,si e cam departe spitalul ala 06suparat .Asa ca daca nu apar pe aici sa nu crezi ca stau pe undeva ascuns cu o tigara'n bot  02zambet .

SweetalityData: Marţi, 09 Dec 2014, 11:47 PM | Mesaj # 5
Ma bucur foarte mult ca te simti bine! Dac-ai sti ce-as vrea sa stau si eu in casa sa lenevesc si sa dorm mult, ce bine-ar fi! Asa ca, poti sa apreciezi ce ai acum  10rolleye
Da, nu ma asteptam sa respir bine/usor/normal atat de repede, dar asta nu e continuu. O ciudatenie noua este faptul ca ma simt "high" si culmea, senzatia seamana destul de mult cu cea pe care o aveam in urma cu 13-15 ani cand fumam primele tigari. Cred ca este oxigenul care ajunge mai bine in creier. Dispare dupa cateva minute si reapare dupa ce trece urmatoarea criza in care as fuma. Deja ma lupt cu o gramada de simptome si nu ma las, vreau sa vad ce beneficii mai simt si maine si tot asa.  13wink De maine las si cafeaua, macar sa ma odihnesc si eu mai bine...

Adăugat (09 Dec 2014, 10:47 PM)
Da, stai linistit, am incredere in tine 10rolleye Ai vazut ca nici eu nu scriu mult in timpul zilei, dar se intampla sa am si zile mai libere, deci depinde.
Multa sanatate si sa auzi vesti bune maine!

ionut13Data: Marţi, 09 Dec 2014, 11:54 PM | Mesaj # 6
Colonel
In alte conditii as aprecia ,dar acum sunt satul.Ma deranjeaza bandajele de pe fata ,plus ca somnul nu ma odihneste deoarece nu pot dormi intr-o pozitie normala.Trebuie sa dorm intr-o pozitie asemanatoare cu cea a statului pe scaun ,doar ca imi pot intinde picioarele.Nu mai suna asa interesant,nu? 01rade .
  Eu pt senzatia aia de 'high' am inceput sa fumez...bagam cate una in fiecare seara si ma tinea ameteala vreo 4-5 min  01rade

SweetalityData: Miercuri, 10 Dec 2014, 0:03 AM | Mesaj # 7
Ooops nu mai suna interesant dar zilele trec si pana la urma tot raul spre bine...
Da si eu la fel senzatia aia de "high" e similara cu cea pe care o simteam atunci doar ca acum nu mai fumez... in toti anii astia in care-am fumat nu-mi asuc amimte sa fi stat 48 de ore fara tigari, nici macar in caz de boala :)))) deci am batut record.

ionut13Data: Miercuri, 10 Dec 2014, 0:15 AM | Mesaj # 8
Colonel
Pai stai ca nu-i corect, vreau si io senzatia de high :)))...Felicitari pt record,dar sa nu te multumesti cu el ,incearca sa-l bati incontinuu 02zambet
Eu mai am vreo 30 de zile pana il egalez pe al meu...

SweetalityData: Miercuri, 10 Dec 2014, 0:43 AM | Mesaj # 9
Da, nu stiu ce sa-ti zic cu senzatia de high, e ciudat dar si foarte amuzant, imi vine si sa rad de una singura. Chiar nu ai simtit-o niciodata, dupa ce nu ai fumat ceva timp? 
Nu ma mai apuc iar de fumat.... doar ca eu incerc sa ma pregatesc si pentru simptome si mai puternice.... am fumat si mult timp si intens... de fapt simptomele la care ma gandesc nu sunt neaparat cele de sevraj, ci de fapt cele care-mi fac organismul sa sufere, iar acum incep sa le simt ca pe o povara, timp in care organismul meu se vindeca si se lupta sa revina la normalitate....

Adăugat (09 Dec 2014, 11:43 PM)
Merg la somn, noapte buna, succes maine si la fel daca nu dau niciun semn, nu-i panica, am de lucru si revin cand pot.

ionut13Data: Miercuri, 10 Dec 2014, 0:47 AM | Mesaj # 10
Colonel
O simteam de obicei cand aprindeam o tigara dupa perioade lungi fara fumuri,dar nu acum.Nu o simt cand nu fumez ,e ciudat cand ma gandesc la ce-mi spui :))....Deci de acum ne pregatim de vindecarea organismului ,sa vezi ce schimbari frumoase vei simti dupa 2-3 saptamani  13wink

gabitzaData: Miercuri, 10 Dec 2014, 9:50 AM | Mesaj # 11
Generalisim
Grup: Administratori
Bine ai venit, Sweetality! 

Ma bucur sa vad oameni hotarati se lase de fumat, indiferent de cat de greu le este! Categoric e mai bine fara tigara, chiar daca sunt si momente in care tanjesti dupa un fum...dar, daca esti ferm pe pozitie, reusesti sa le infrangi! si, curand, vezi si beneficiile.
Bafta multa! ...mai povestim!
Ce ma enerveaza calmul lui Ionut!  05furios 13wink ...auzi la el, 11socat  nu se poate enerva si nu poate injura! ...cu toate ca au trecut atatea zile, eu tot un pachet de nervi sunt! 007nervos03 ........... 02zambet

SweetalityData: Miercuri, 10 Dec 2014, 12:44 PM | Mesaj # 12
Buna gabitza!
Cum adica esti tot un pachet de nervi, ce-ai patit?!

Astazi a trebuit sa urc intr-un taxi sa ma misc de colo-colo, ce sa vezi: soferul vroia sa fumeze. I-am spus "bine domnule, eu m-am lasat de curand, dar hai sa vedem daca m-ar incanta, asa ca fumeaza". A fumat omul si eu n-am avut nicio treaba. Imi imaginam ce bine va fi cand si in masina mea va fi miros frumos si eu voi mirosi frumos.
Ajunsa la birou.... cineva aprinde o tigara. "Pffff, fiv-ar tigarile..." toata lumea se uita interesant la mine si fereste tigara care cum poate fara sa comenteze nimeni nimic. Si ieri au fumat prin birou dar ieri parca nu m-au deranjat cu fumul lor.
Tocmai ce-am servit un mic dejun copios aici in birou. Nu ma asteptam dupa 50 tigari/zi azi, a treia zi, sa-mi fie binisor, chiar ma simt binisor... a mai scazut putin intensitatea tusei, mai am momente in care sunt "high", in urmatoarele minute dupa ce apare si dispare nevoia de a fuma, sunt calma, somnoroasa, am dormit suficient, beau apa, am fructe la mine, deci e chiar bine... sper s-o tina tot asa. Totusi sunt atat de obisnuita cu fumatul incat dupa ce termin ceva de facut, orice, instant imi zboara gandul la tigara si apoi parca-mi revin "stai, ca m-am lasat" :))

Adăugat (10 Dec 2014, 11:44 AM)
Ta na naaaaa ce bine ma simt azi 013fluturagene01 014wink03 014wink01 015tongue01 024pozitiv02 024respect01 031suc01 032dans01 035flori03 036aCristyna 036aGabitz 036aMarry 036artifica 037cheerleader3 !!!

gabitzaData: Miercuri, 10 Dec 2014, 2:12 PM | Mesaj # 13
Generalisim
Citat Sweetality ()
Cum adica esti tot un pachet de nervi, ce-ai patit?!
Ce sa patesc 10rolleye ...asa se manifesta lasatul la mine...
Ma bucur ca te simti bine si ca esti asa de vesela! tine-o tot asa!  03bucuros

SweetalityData: Miercuri, 10 Dec 2014, 2:49 PM | Mesaj # 14

Gabitza de cat timp te-ai lasat de fumat?

Uite eu zilele astea observ si meditez niste chestii interesante.
          Noua ni se induce ideea ca este greu sa renuntam la fumat, in mod intentionat. In momentul in care te lasi, de cele mai multe ori, sau cred ca de foarte multe ori, ceea ce se manifesta, este organismul tau, care se zbate si se lupta sa aiba si el parte de putina normalitate. Vrea sa respire, vrea sa-i bata inima normal, vrea sa doarma bine, etc.
          Eu cred ca fumatul asta ascunde / mascheaza unele/multe afectiuni, care in momentul in care noi nu mai fumam, ele se manifesta evident, iar noi le confundam cu simptome de sevraj. Sau probabil ca, cei care nu vor ca noi sa ne lasam de fumat, au decis pentru noi si in locul nostru, faptul ca regasirea organismului nostru, dupa lasarea de fumat, se numeste sevraj (peste care este greu, sau chiar imposibil sa trecem), in loc de vindecare.
          Eu daca analizez in detaliu ce simt acum sunt niste lucruri care au de-a face cu faptul ca nu mai fumez mai mult decat cu faptul ca as mai fuma. De fapt, singurul simptom care imi spune ca as mai fuma, este obisnuinta / ticul, dupa orice lucru pe care il termin, ar fi urmat tigara si atat. In rest nimic din corpul meu nu mai imi spune ca doresc tigara. Asta se intampla acum, dar poate or sa vina si zile mai grele. Insa noi sinapse au nevoie de 21 de zile sa se formeze, ca nefumator, deci nu astept zile mai sau prea grele, foarte multe.
          Gabitza tu sigur ai mai multa experienta deja decat mine, eu am fost ieri un pachet de nervi azi nu mai sunt, daca te-ai lasat de ceva vreme, tu ar fi trebuit sa fi lasat cu adevarat fumatul si din convingere personala, creierul / constientul / subconstientul tau si absolut nicio celula nu ar mai trebui sa lucreze absolut deloc impotriva acestei idei, trebuie sa fii blajina cu ideea lasatului de fumat si sa te lasi/dedici/accepti cu totul in aceasta idee si nu inversunata impotriva ei, adica a ta.... :035flori03:

gabitzaData: Miercuri, 10 Dec 2014, 5:39 PM | Mesaj # 15
Generalisim
Citat Sweetality ()
Gabitza de cat timp te-ai lasat de fumat?
...de 19 zile...n-ai vazut tickerul?...sa-ti pui si tu unul!
...iar sevrajul 10rolleye , el chiar exista, la multe persoane...nu zice nimeni ca e imposibil de trecut, dar nici bine nu te simti...ameteala, o stare de rau general, lipsa de concentrare, nervozitatea, depresia, etc...astea chiar se resimt si nu pentru ca organismul se revolta vrand normalitatea, ci pentru ca el cere nicotina de care este dependent...cata convingere personala as avea eu, tot nu pot spune ca mi-a fost usor sa nu mai fumez...ideea am acceptat-o in totalitate in momentul in care am hotarat sa ma las; nu ma inversunez impotriva ei, organismul se inversuneaza impotriva mea...si desigur, obisnuinta...dar sa speram ca ce a fost mai greu a trecut...
Tu te poti numara printre putinele persoanele fericite, daca atat de repede nu mai simti nevoia de tigara...chiar esti de invidiat! eu si acum, dupa atata timp, am momente in care ma stapanesc cu greu sa nu aprind una...

Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » Miau! Jurnalul meu.
Căutare:

Copyright MyCorp © 2018
Găzduire site gratuită — uCoz