Miercuri
22 Aug 2018
0:11 AM

Formularul pentru autentificare

Bine aţi venit Vizitator | RSS
Logo Design by FlamingText.com
Logo Design by FlamingText.com
Principală Miau! Jurnalul meu. - Pagina 3 - Forum Înregistrare Autentificare
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
Moderatorul forumului: marrya  
Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » Miau! Jurnalul meu.
Miau! Jurnalul meu.
SweetalityData: Joi, 11 Dec 2014, 7:42 AM | Mesaj # 31
VETERANĂ( nefumătoare de peste 6 luni)
Grup: Utilizatori
Reputaţie: 2
Status: Neconectat
13wink Tu nu dormi? Si nu te deranjeaza ca nu dormi?   001rade02
Am mancat supa... de oaie!    030frigider Daca ti-am facut pofta iti arhivez una si-ti trimit in email (supa, nu oaie). Lol.

Cafea?! :D

marryaData: Joi, 11 Dec 2014, 9:09 AM | Mesaj # 32
VETERANA (nefumatoare de peste 1 an)
Grup: Administratori
Reputaţie: 1
Bine ai venit Sweety. Bine ai venit Ionut. Ma bucur ca v-ati decis si ma bucur sa vad ca aveti deja cateva zile la activ. Viata fara fumat poate sa fie absolut superba. Si aici ma refer strict la fumat. Problemele vor exista mereu insapot fi depasite fara probleme si fara tigara.
Sweety, ma bucur ca tratezi tigara ,adica lipsa tigariiicu atata veselie si optimism. Imi aduci aminte de mine acum ceva ani cand incepeam sa scap de acest viciu. Ce-i drept mi-a trebuit ceva vreme pana am reusit insa am reusit.
Sa stii ca la mine la munca nu se fumeaza si nu deranjeaza pe nimeni care fumeaza sa pofteasca afara. Asa ca foarte bine faci interzicand fumatul. Eu ador faptul ca aici nu se fumeaza in nici un loc public. Poti manca linistit intr-un restaurant fara sa te intoxici. Nici in casa nu se mai fumeaza de ceva vreme; se iasa in gradina sau se fumeaza pe geam.

Ionut, imi pare rau pt ce ai patit, insa poate tot raul spre bine. Trateza acest lucru ca pe un semn; un semn ca trebuie sa te opresti.
03bucuros

Vreau, pot, voi reusi!!

SweetalityData: Joi, 11 Dec 2014, 12:57 PM | Mesaj # 33
Multumesc marrya!

Am o problema foarte foarte mare si am urgent nevoie de sfaturi.
In a patra zi (adica azi) m-am cantarit si am 3 kg in plus. Kg pe care nu le aveam saptamana trecuta!
Panica panica! Nu stiu ce sa fac! 2 zile din 4 am mancat consistent si mult, 2 zile am mancat putin (supa, branza, fructe, fara paine, multa apa mereu, apa+lamaie, + 30 minute bicicleta). Este exact cum ma asteptam, fiindca asimilez foarte mult si foarte repede de obicei, iar acum vad ca si mai mult!
La o rata metabolica scazuta (sedentar) scad in greutate atunci cand consum 800 kcal/zi, la peste, depun. Dar problema este ca nu ma prea pot incadra cu 800 kcal/zi acum, pentru ca simt nevoia sa mananc.
Daca fac miscare sa-mi ridic arderile, mananc mai mult = depun.
Trebuia sa apara ceva sa ma dea peste cap.
Voi aveti / ati avut probleme cu greutatea si daca da, cum manageriati / ati trecut prin situatie?

ionut13Data: Joi, 11 Dec 2014, 1:18 PM | Mesaj # 34
Colonel
Tin minte cca data trecuta cand m-am lasat imi spuneau toti ca ''mama ce te-ai ingrasat,ma'' si trecuse abia o saptamana!Faza e ca pe mine nu m-a prea interesat, n-am folosit deloc cantarul  01rade .In schimb mai alergam cateodata.Trebuie sa vina fetele cu un raspuns folositor aici, ca nu-i domeniul meu .

gabrielData: Joi, 11 Dec 2014, 1:27 PM | Mesaj # 35
VETERAN ( nefumător de peste 6 luni)
Reputaţie: 3
am citit undeva ca orice fumator care se lasa de fumat se ingrasa cu aproximativ 2 kg. Ideea e invers - ceva gen, datorita fumatului, nicotinei, nu stiu ..fumatorii au cu 2kg mai putin decat daca ar fi nefumatori si atunci cand se lasa - organismul se regleaza la greutatea normala.

Adăugat (11 Dec 2014, 12:27 PM)
---------------------------------------------
de asemenea, cred ca e vorba si de metabolismul fiecaruia. Datorita sevrajului poate se consuma mai multe alimente (in lipsa tigarilor) 1-2 saptamani dar apoi ar trebui sa se revina la viata dinainte.
O greseala frecventa e aceea de a inlocui fumatul cu mancatul pe termen mediu si lung. Atunci chiar ar fi o problema de ingrasare.

Mesajul a fost editat de către departusa - Joi, 11 Dec 2014, 1:25 PM

ionut13Data: Joi, 11 Dec 2014, 1:31 PM | Mesaj # 36
Colonel
Ca tot vb de mancare,trimite supa aia ca mi-e foame rau  01rade

SweetalityData: Joi, 11 Dec 2014, 1:39 PM | Mesaj # 37
Multumesc Ionut & departusa!

Da, din cate stiu si eu, fumatorii au cateva kg mai putin, din cateva motive (receptorii de foame inhibati la nivelul creierului), cantitate de mancare mai mica, rata metabolica accelerata (bataile mai rapide a muschilor inimii). Ideea este ca in primii ani de fumat si eu am slabit din aceleasi motive. In ultima perioada insa efectul s-a accentuat iar rezultatul a fost fix invers, in loc sa slabesc, am inceput sa depun. Si asta datorita unui ficat intoxicat = mai multe toxine in corp => tendinta de exces de tesut adipos.
Ideea este ca luna trecuta am facut foame cu 800 kcal/zi si-am dat 7 kg jos, ca acum sa vad cateva recuperate... instant si nu-mi convine deloc ideea.

Cam ce solutii as vedea eu acum ar fi...
- sa rontai varza, morcovi, orice cu low calories + o sursa unica de proteina (cuantificat pana la 800 kcal/zi cu tot) pana nu mai pot, asta ca sa evit mesele copioase pe care le cam iau in ultimele zile;
- sa incep sa trag dintr-o tigara electronica, cu nicotina zero si aroma de vanilie, ca sa nu mai simt nevoie sa mananc.

O functiona?

ionut13Data: Joi, 11 Dec 2014, 1:43 PM | Mesaj # 38
Colonel
Eu zic sa iei tot timpul 5-6 morcovi cu tine si cand iti vine sa mananci...pac un morcov!
Chiar nu stiu ce ar functiona si ce nu...cred ca daca vei incepe sa faci sport constant ai putea scapa de kg in plus sau macar te-ai mentine unde esti...dar nu's un expert in domeniu.

gabrielData: Joi, 11 Dec 2014, 1:51 PM | Mesaj # 39
se pare ca esti experta in calorii din astea, kilocalorii, numarul lor pe zi, etc ...nu m-a interesat niciodata acest aspect 02zambet . asta pentru ca am fumat vreo 20 de ani in continuu, am avut un organism care asimila repede orice tip de mancare in orice cantitate. Chiar inainte sa fumez cred ca aveam vreo 2-3kg pe minus fata de normal (1.79 inaltime 76-77kg). Asa ca eu m-am gandit ca o sa-mi priasca ingrasatul 10rolleye Acum, daca m-oi ingrasa prea rau (pentru ca mananc de 4-5 ori pe zi) poate incep si eu sa ma gandesc la a face sport, la a manca numai verdeturi din astea care nu-mi plac deloc fara o ceafa de porc langa.

Cu tigarea electronica s-ar putea sa te reapuci de fumat. Ideea e sa-ti dispara ticul de a fuma. tragand din aia electronica il pastrezi.

SweetalityData: Joi, 11 Dec 2014, 2:04 PM | Mesaj # 40
departusa nu sunt deloc experta, doar m-am orientat asa sa stiu pe unde ma aflu vis-a-vis de nsite termeni mai specifici... ceafa de porc imi place si mie si cu verdeturi langa, problema este ca pe langa mai adaug si alte chestii care nu-s ok, mai ales acum, ca se schimba si gusturile, iar mancarurile devin mai yummy si mananc mai mult. Sportul da este o idee foarte buna si in general, nu numai daca o sa incepi sa asimilezi... eu din pacate nu am timp de sport, pentru ca lucrez si alerg in medie 12 ore/zi. Daca va trebui sa fac o reviziune completa a vietii mele cu time management cu tot, asta da complicatie si ecuatie greu de rezolvat!
Destept a mai fost cel/cea care-a zis "Be careful what you wish for!".

Mesajul a fost editat de către Sweetality - Joi, 11 Dec 2014, 2:28 PM

gabrielData: Joi, 11 Dec 2014, 4:07 PM | Mesaj # 41
alergi fizic sau cu masina ? 02zambet teoretic asta ar prelua o parte din ingrasat.
Dpmdv in primele 2 saptamani de nefumat ai voie sa mananci orice, oricand, in orice cantitati. Eu am testat, incercat toate prostiile dar secretul a fost ca nu in mod constant. 2 zile bomboane si ciocolate, 2 zile gume si sucuri dulci, 2 zile seminte si alune de padure in coaja. Mesele de baza zilnice au cam aceeasi cantitate ca inainte. Singura diferenta ca tre sa mananc ceva obligatoriu dimineata pen ca alfel imi da mici greturi Champixul. Am o mica burtica facuta de cand fumam dar nu observ ca i s-ar mari volumul. Nu mi-am pus niciodata in viata problema ca ar trebui sa slabesc pentru ca datorita tigarilor 95% din mancaruri pt mine nu aveau gust, miros ..asa ca mancam pentru ca "Trebuie". Acum s-ar putea sa se schimbe lucrurile dar dupa 3 saptamani de lasat inca n-am redescoperit simturile alea.
Eu mananc 2 sanwichuri undeva pe la ora 8.30 - 9, ciorba si ca felul 2: carne de pui, porc prajita - pe la 12, mancare gatita sau o omleta cu carnati uneori la ora 16.00, sanwichuri, prajituri, saratele, etc ..incepand cu ora 21-2 noaptea. Asta e masa mea zilnica :). milioane de calorii 02zambet Acum, cu lasatul de tigari, daca ma fac de 100 de kg va trebui sa ma reapuc de fumat ca sa slabesc la loc.

SweetalityData: Joi, 11 Dec 2014, 4:17 PM | Mesaj # 42
Nu vorbi asa ca va trebui sa te reapuci de fumat ca sa slabesti la loc, ca demoralizezi lumea!
Gasim alte solutii. Sau poate o sa descoperi ca-ti sta mai bine la 100 kg. Parca te si vad, ca in reclama aia de la Coca-Cola: "Sunt frumusel, sunt frumusel" 01rade   Cat mananci tu intr-o zi eu mananc intr-o saptamana. Nu-i corect! 007suparat05
BTW tu cum de n-ai un... topic / jurnal / loc de dat cu capul / whatever ?

gabrielData: Joi, 11 Dec 2014, 4:19 PM | Mesaj # 43
n-am ..ca daca am trebuie sa ma ocup de el. asa, am o mica scapare sa intru cand vreau sa scriu cand vreau la cine vreau.
si nici n-as sti ce nume sa-i dau si ce sa scriu in el. eu ma leg de ce scrieti voi si completez.

SweetalityData: Joi, 11 Dec 2014, 4:23 PM | Mesaj # 44
Aha. Si asta inseamna ca tu... esti fericit cu faptul ca ai lasat tigarile, multumit, linistit, implinit, fara frustrari, fara probleme, fara depresii, cu vise in 4D si asta-i tot? Doamne! Dar cum reusesti? Sa fie Champix-ul secretul?

magdutzaData: Joi, 11 Dec 2014, 8:18 PM | Mesaj # 45
fumatoare
Grup: Administratori
bine-ai venit, sweetality  035flori03 ma bucur sa te cunosc! 
eu nu ma pricep tare mult la faza cu kg, eu fiind o slabanoaga, m-am bucurat de fiecare gram depus! am aproape 8 luni de cand nu mai fumez si cred ca am doar doua kg in plus. dar te-as sfatui sa te ocupi in prima faza sa treci cat mai usor peste acest inceput fara tigari si apoi vezi ce faci cu kg acumulate.

Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » Miau! Jurnalul meu.
Căutare:

Copyright MyCorp © 2018
Găzduire site gratuită — uCoz