Marţi
23 Oct 2018
5:16 PM

Formularul pentru autentificare

Bine aţi venit Vizitator | RSS
Logo Design by FlamingText.com
Logo Design by FlamingText.com
Principală Miau! Jurnalul meu. - Pagina 6 - Forum Înregistrare Autentificare
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
Moderatorul forumului: marrya  
Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » Miau! Jurnalul meu.
Miau! Jurnalul meu.
magdutzaData: Vineri, 12 Dec 2014, 12:07 PM | Mesaj # 76
fumatoare
Grup: Administratori
Reputaţie: 2
Status: Neconectat
hello sweety 

eu, cand eram fumatoare, ma straduiam sa trec peste 1000 calorii pe zi. nu reuseam. intr-adevar e putin, dar te inveti asa, cred. dar eu aveam 40 de kg, poate de aia erau suficiente cele 900 calorii pentru mine. 
sweety, cate calorii are un kg de clementine? am vazut ca mananci putine.

magdutzaData: Vineri, 12 Dec 2014, 12:10 PM | Mesaj # 77
fumatoare
Grup: Administratori
Citat Sweetality ()
Nu stiu daca mai simte cineva senzatia asta in faza de dupa renuntarea la fumat
eu n-am simtit asta, dar mi-ar fi placut  10rolleye ...am fost foarte ametita, uituca, imprastiata, simteam o presiune imensa in cap, eram foarte irascibila si agresiva. si m-a tinut cateva zile bune  007nervos05

SweetalityData: Vineri, 12 Dec 2014, 12:12 PM | Mesaj # 78
VETERANĂ( nefumătoare de peste 6 luni)
Grup: Utilizatori
magdutza, 1 kg de clementine are intre 350 si 500 kcal, depinde de sursa, cat de coapte sunt, etc.
Si in continurare...nu mi-e a fuma, dar mi-e foame!! :D

Cafea?! :D

gabrielData: Vineri, 12 Dec 2014, 12:18 PM | Mesaj # 79
VETERAN ( nefumător de peste 6 luni)
Reputaţie: 3
lol ..in tabelul ala e ratia la somalezi cred. cum sa mananci toata ziua o portocala, un mar si o felie de paine cu o patratica de branza? Pai acu vine taiatu porcului cu pomana porcului cu jumarele, sunca cu ustoroi. Nu stiu cate kg ai tu ..poate vrei sa slabesti ..dar cred ca organismul se mentine sanatos prin sport si prin mancare sanatoasa nu prin cantitatea mica de mancare pe zi. Daca iti vine sa mananci dublu de cat scrie acolo fa sport dublu si da jos excesul. Nu vad infometatul o solutie.

Asa, ca sa te incurajez sa iei Champix iti pot spune ca printre efectele lui secundare ar fi : Suicidul, Atacul de cord, bube purulente care pot aparea pe fata, corp + cam toate bolile care pot aparea la toate organele din corp inclusiv creierul 02zambet Daca te uiti pe lista cu efecte secundare nu cred ca exista vreo boala care le scapa.  E ca la lotto. Daca esti norocos poti extrage ceva mai de soi din categoriile astea. Daca nu esti norocos, ca majoritatea oamenilor apar doar in prima saptamana cateva stari de greata, migrene medii, somnolenta. Si asta pentru ca atunci am si fumat si am luat pastile si nu s-au inteles intre ele. Am 1 luna si 1 saptamana azi de cand iau Champix si in afara de o intensitate a viselor nu am mai avut alta stare secundara in ultima luna.
Iti dai seama ca pastilele astea sunt luate de mii, zeci de mii de persoana si normal ca mai apare la cate una vreo chestie negativa cred ca de obicei datorita faptul ca se asociaza cu alta boala pe care o are acea persoana sau cu efectele sevrajului. Pastilele nu acopera 100% sevrajul ci doar 60-70% sa zicem. Chiar si din restul de 30% poti intra intr-o depresie puternica, sa te sinucizi si apoi cine-i de vina ..Champixul sau sevrajul ? 02zambet

SweetalityData: Vineri, 12 Dec 2014, 12:30 PM | Mesaj # 80
departusa, am facut sport de performanta de la 6 ani pana la douazeci si ceva; apoi fitness si in urma cu vreo 7-8 ani aveam six pack. Apoi treptat m-am lasat, iar statul in fata PC-ului la job m-a "ajutat" de minune. Cand m-am lasat, rata metabolica a scazut fantastic. Am 167 cm inaltime si 75 kg azi. Foarte mult, enorm! Incep sa imi fac timp cate 1/2 ora in fiecare zi pentru un cardio usor, momentan. Sa vad cum voi fi in 2 saptamani. Eu oricum am trait ani de zile cu maxim 1000 kcal / zi si sunt ok, asa este organismul meu, nu este motiv de ingrijorare.
Tu cu Champix, nu am retinut exact, simti modificata pofta de mancare, in vreun fel?

gabrielData: Vineri, 12 Dec 2014, 1:00 PM | Mesaj # 81
absolut deloc

SweetalityData: Vineri, 12 Dec 2014, 1:07 PM | Mesaj # 82
Ar fi o posibilitate sa iau si eu Champix... incep sa ma interesez sa primesc ajutor de specialitate / medic (programul ala anti fumat o mai rula...).

gabrielData: Vineri, 12 Dec 2014, 1:08 PM | Mesaj # 83
lol cautai pe google six pack - nu ma asteptam sa fie vorba de "patratele". Am si eu daca imi sug burta.. inca mai pot sa arat bine daca trag aer in piept :).  ar trebui sa ma duc sa ma cantaresc pe undeva.
e bine ca stii "meserie" in ceea ce priveste sportul si caloriile asa ca iti va fi usor sa scapi de kilo alea.

Ar fi fost sau ar fi bine sa nu amesteci fumatul cu slabitul pentru ca faci ca mine cu fumatul si alcoolul si s-ar putea sa treci mai greu decat normal.
90% din oameni cand se lasa de fumat se apuca de mancat mai mult decat de obicei pentru 1-2-3 saptamani pacalind ticul de fumat cu ticul de mancat. Dupa perioada asta metabolismul se regleaza si normal sau cu forta, odata scapata de dorinta intensa de fumat se poate opri si mancatul excesiv.
Acum, tu o tai si pe aia si pe aia in perioada de sevraj. S-ar putea sa-ti fie mai greu ca altuia care isi canalizeaza ticul fumatului catre mancare.

SweetalityData: Vineri, 12 Dec 2014, 1:12 PM | Mesaj # 84
Si deci ce sa fac? Sa mananc un timp?

gabrielData: Vineri, 12 Dec 2014, 1:14 PM | Mesaj # 85
Citat Sweetality ()
Ar fi o posibilitate sa iau si eu Champix... incep sa ma interesez sa primesc ajutor de specialitate / medic (programul ala anti fumat o mai rula...).
ruleaza. prin program dai doar 200 ron aprox fata de 1200 ron daca ai cumpara din farmacii pastilele.
stopfumat asta e site-ul - iti cauti acolo la Bucuresti sau unde locuiesti un doctor, il suni, programare alea alea .si vezi ce zice.

Mai incearca totusi sa rezisti daca tot te-ai apucat sa te lasi de fumat. Daca arde rau vreo 2-3-4 zile la rand sevrajul - o fi o solutie si Champixul.

Daca te hotarasti sa intri in tratament te sfatuiesc sa-ti iei ceva concediu in prima saptamana pana se invata organismul cu pastilele. Eu am avut stari de somnolenta. Si cea mai naspa chestie e ca nu ai voie sa consumi alcool - absolut deloc.

Mesajul a fost editat de către departusa - Vineri, 12 Dec 2014, 1:14 PM

SweetalityData: Vineri, 12 Dec 2014, 1:19 PM | Mesaj # 86
Ok, multumesc mult pentru detalii! Am trimis un mail si o sa si sun sa-mi fac o programare.
Daca nu ma gandesc la tigari ma gandesc la mancare, deci clar canalizez sevrajul catre altceva si de asta ma gandesc ca am nevoie de ajutor de specialitate. Nu e problema de bani, as merge si la o clinica privata, doar sa stiu ca sunt sub supraveghere corespunzatoare.
Alcool nu consum deloc niciodata, pentru ca mi se face rau si de la o gura de bere, cred ca am intoleranta sau ceva de genul.
Sa vedem ce o sa iasa.

gabrielData: Vineri, 12 Dec 2014, 1:20 PM | Mesaj # 87
Citat Sweetality ()
Si deci ce sa fac? Sa mananc un timp?
ideea e sa nu faci /mananci acelasi lucru la aceleasi ore, o perioada mai lunga pentru a nu deveni obisnuinta.
eu cand m-am lasat bagam cate 1-2-3 zile cate o chestie si apoi schimbam cu altceva: la inceput mi-am umplut o plasa intreaga de dropsuri, bomboane, acadele,..si eram tot timpu cu ceva dulce, mentolat in gura ..apoi am trecut pe ciocolate de toate felurile ..apoi fructe ..apoi seminte cu bere fara alcool ...dup-aia guma de mestecat ... :) ..
Mesele de baza au ramas cam la aceeasi cantitate ca inainte ..nu am marit - ce am modificat a fost sa tot introduc ceva in gura in perioadele dintre mese mai ales atunci cand ar fi trebuit sa fumez.
Acum, dupa 25 de zile mai am doar 5-10 dropsuri cumparate atunci la inceput si o punga de seminte de dovleac 02zambet Nu mai am ganduri sa mestec, rontzai tot timpul ceva. Am trecut de sevrajul de baza si nici n-am ramas cu alte ticuri.

ionut13Data: Vineri, 12 Dec 2014, 1:23 PM | Mesaj # 88
Colonel
Reputaţie: 1
Daca spui ca n-ai mancat nimic azi e si normal sa te gandesti la mancare.  13wink
Mananca ceva acolo, nu te infometa....ca de kg vei scapa !

SweetalityData: Vineri, 12 Dec 2014, 1:26 PM | Mesaj # 89
Am primit raspuns. Miercuri la Spitalul "Marius Natasa" pentru o sedinta de informare. Sa vedem ce iese. 03bucuros

ionut13Data: Vineri, 12 Dec 2014, 1:28 PM | Mesaj # 90
Colonel
Reputaţie: 1
bravo :)...dar acum...ce faci pana miercuri?  02zambet

Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » Miau! Jurnalul meu.
Căutare:

Copyright MyCorp © 2018
Găzduire site gratuită — uCoz