Miercuri
22 Aug 2018
0:09 AM

Formularul pentru autentificare

Bine aţi venit Vizitator | RSS
Logo Design by FlamingText.com
Logo Design by FlamingText.com
Principală etapa 2 - Forum Înregistrare Autentificare
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
Moderatorul forumului: marrya  
Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » etapa 2
etapa 2
gabrielData: Luni, 02 Feb 2015, 11:01 AM | Mesaj # 1
VETERAN ( nefumător de peste 6 luni)
Grup: Utilizatori
Reputaţie: 3
Status: Neconectat
Avand in vedere faptul ca vineri 30.01.14 am luat ultima pastila si de sambata se presupune ca-s la fel ca toti ceilalti, mi-am permis sa fac un nou topic, al meu, in care voi tine la curent forumul cu ce idei imi mai vin 10rolleye .
de vineri pana duminica am fost iar la constanta. am sarbatorit ziua de nastere a amicului meu. pentru ca aveam voie sa beau, am baut ..mai ales vineri seara dar n-a fost ceva extraordinar. oricum, apoi toata ziua de sambata am baut doar 2 cutii de bere. asta cu alcoolul, asa cum ma gandeam eu, a fost doar dorinta mea de a-mi muta gandurile de la tigari spre altceva. Si partial cred c-a mers.
Acum ca am voie sa beau alcool voi reveni la consumul rar, la 1-2 luni odata. Toti oamenii de la miniparty-ul meu de weekend erau mai tot timpul cu tigara in gura. Ma bucur ca n-am avut vreo dorinta puternica sa ma reapuc. Era un fum puternic in camera in care stateam incat imi dadusera lacrimile.
Ma bucur cel mai mult ca am finalizat etapa asta 1 cu pastilele de Champix. Acum sunt si eu..normal, fara efecte adverse, fara fel si fel de stari care credeam ca vin de la pastile si poate era adevarat.
Incepand de vineri pot face orice vreau eu ..oricand vreau eu ..except faptul sa fumez.
Urmeaza etapa 2 acum ..o etapa in care vreau sa fac controale medicale la cat mai multe organe din corpul meu 10rolleye : analize medicale, control la plamani, control la inima si ce-o mai zice medicul de familie.
Dupa 3 luni de Champix si 2.5 luni fara sa fumez nu pot spune 100% ca-s lecuit de lasat de fumat. Mai am multe momente, chiar zilnice in care inca ma gandesc ca ar fi mai bine daca m-as reapuca.
Trebuie sa stau si sa treaca timpul. Cu cat mai trece o zi cu atat ma indepartez inca un pas de ideea de fumator si ma indrept catre cea de nefumator. La ce am observat pana acum cred ca trebuie sa treaca multe multe zile pana se vor vedea ceva efecte pozitive. In mom asta inca sunt mai mult catre fumator decat catre nefumator.
Dupa ce fac verificare generala asupra sanatatii urmatoarea etapa ar fi sa descopar un sport, o sala de sport etc .. si sa incep sa fac constant exercitii. La partea asta inca mai lucrez. Pana la 1 martie ar trebui sa ma apuc si de ea.

SweetalityData: Luni, 02 Feb 2015, 11:12 AM | Mesaj # 2
VETERANĂ( nefumătoare de peste 6 luni)
Reputaţie: 2
Citat gabriel ()
sa descopar un sport, o sala de sport etc .. si sa incep sa fac constant exercitii

Mmmm imi place foarte mult ce citesc 035flori03

Cafea?! :D

RalucaData: Luni, 02 Feb 2015, 4:00 PM | Mesaj # 3
VETERANĂ (nefumătoare de peste un an)
Bravo, Gabriel! Te-ai descurcat super bine! 03bucuros

gabitzaData: Luni, 02 Feb 2015, 4:24 PM | Mesaj # 4
Generalisim
Grup: Administratori
Eu sper sa profiti de starea buna in care esti si sa nu te mai gandesti, macar deocamdata, la fumat! Chiar daca, pana la urma, nu va fi definitiva aceasta lasare, profita! orice zi fara tutun e o zi castigata pentru tine!...si, cine stie? poate n-o sa-ti mai trebuiasca deloc!

magdutzaData: Luni, 02 Feb 2015, 8:14 PM | Mesaj # 5
fumatoare
Citat gabriel ()
cred ca trebuie sa treaca multe multe zile pana se vor vedea ceva efecte pozitive
asta asa e, dar partea buna e ca nu vei fi "bantuit" in fiecare zi. 
cum simti acum, cand te gandesti ca te-ai lasat de fumat, ca o realizare, esti mandru de tine?

CristynaData: Luni, 02 Feb 2015, 8:18 PM | Mesaj # 6
VETERANĂ( nefumătoare de peste 1 an)
Reputaţie: 1
Bravo Gabriel, ai trecut cu bine si peste petrecerea cu alcool dar fara tigari. Esti pe drumul cel bun. E normal sa mai ai indoieli, abia au trecut 2 luni si jumatate, dar o a treci peste ele. Eu sunt sigura ca vei reusi! 03bucuros

miraData: Marţi, 03 Feb 2015, 0:44 AM | Mesaj # 7
Generalisim
Citat gabriel ()
In mom asta inca sunt mai mult catre fumator decat catre nefumator.
Adica, ai pofte, tentatii ?! 11socat Nu se poate! Tu esti deja nefumator si asa vei ramane! O sa vezi ca in curand vei uita si la ce foloseste 006fumat04
01rade 01rade 01rade

gabrielData: Marţi, 03 Feb 2015, 10:45 AM | Mesaj # 8
sau poate ca nu...

Adăugat (03 Feb 2015, 9:45 AM)
---------------------------------------------
azi dupa masa ma duc la medicul de familie

gabitzaData: Marţi, 03 Feb 2015, 11:08 AM | Mesaj # 9
Generalisim
Citat gabriel ()
sau poate ca nu...
...vezi ca o iei pe urmele lui Ionut cu gandirea asta!  02zambet

gabrielData: Marţi, 03 Feb 2015, 11:26 AM | Mesaj # 10
gandirea asta o am de vreo 2 luni de zile, nu a aparut acum. Si oricum, ati tot vazut in posturile mele, in toata aceasta perioada ca n-am fost chiar f pro ca-s lecuit inca.
Nu cred ca e mare diferenta intre mine si alte persoane aflate in aceeasi etapa ca mine. Doar ca toti ceilalti sunt mai optimisti ..isi acopera dorintele, poftele (pe care sigur le mai au din cand in cand) si se considera ca sunt lecuiti, sunt NEFUMATORI, desi mai au uneori tentatii.
Eu sunt realist ..am tot spus asta. Consider ca am vrut sa vad daca pot sa ma las de fumat pe o perioada de timp si am reusit. Asta nu inseamna ca-s lecuit. Inca nu-mi place starea asta. Inca imi doresc sa revin in starea dinainte. Inca fac pasi mici, unul cate unul, sa uit viata de fumator si sa creez alta viata de nefumator.
Momentant nu ma poate ajuta cineva cu vreun sfat miraculos. Viata mea a avut multe increngaturi cu tigarile si perioada care a trecut e prea scurta sa pot trage o concluzie pe termen lung.

gabitzaData: Marţi, 03 Feb 2015, 9:02 PM | Mesaj # 11
Generalisim
10rolleye ...am glumit, ori nu stii de gluma?...chiar nu te poate ajuta nimeni, totul tine numai de tine!
Cat ma priveste, in fiecare zi sunt la un pas de a pune mana pe o tigara...vindecare? nici vorba; tentatia zace pe masa din bucatarie si chiar daca nu ar fi acolo tot stiu ca e pe undeva, prin vreun dulap...mi-e din ce in ce mai greu sa rezist...am facut pana acum exact ce spui tu: mi-am inabusit pofta, atat! nici macar optimista nu sunt...ca sa reusesc, tigarile ar trebui sa dispara din casa mea, ori asta nu e posibil...ce stiu e ca nu m-as duce sa cumpar, clar!...dar nici nu e nevoie... 02zambet
Crezi ca nu te pot intelege?

magdutzaData: Miercuri, 04 Feb 2015, 0:19 AM | Mesaj # 12
fumatoare
Citat gabriel ()
Inca fac pasi mici, unul cate unul,
asta-i important, ca faci "pasi" inainte. incapataneaza-te mereu sa vezi ce-i mai departe. nu conteaza cum le-a fost altora, suntem atat de diferiti, am trait chestii atat de diferite, ne-am lasat din alte motive, cu siguranta si experienta noastra va fi altfel.

marryaData: Miercuri, 04 Feb 2015, 8:29 AM | Mesaj # 13
VETERANA (nefumatoare de peste 1 an)
Ei da, si acum incepe normalitatea fara tigari. Pana acum anumite stari erau acoperite de Champix, acum nu mai sunt....Bravo gabriel.
Gabriel, da-mi voie sa iti repet ca este absolut normal ceea ce gandesti in aceste momente. E absolut normal sa nu fi inca decis. Iarta-ma ca iti spun insa eu cred( repet este doar parerea mea) ca pastilele au acoperit stariile sevrajului, nicidecum nu te-au salvat de la sevraj. Insa ti-au dat motivul de a merge mai departe, de a sta cat mai departe de ele, si asta este de apreciat. Iti promit, si crede-ma pe cuvant, ca va veni ziua in care vei spune "nu mai vreau sa fumez" din tot sufletul fara sa simti ca ai pierdut ceva sau pe cineva. Da rabdare corpului, mintii ; De un lucru sa fi sigur: ai luat cea mai buna decizie pentru tine cand ai renuntat la fumat.

Vreau, pot, voi reusi!!

gabrielData: Miercuri, 04 Feb 2015, 10:47 AM | Mesaj # 14
- eu aveam impresia ca toata lumea de pe site-ul asta este salvata si numai eu mai am ganduri ca m-as reapuca .
- am uitat sa spun si ca am un pariu in derulare sa nu ma reapuc de fumat de pe 1 februarie pana pe 1 martie si am sa ma tin sigur de el ca e orgoliul meu in joc. (oricum e usor sa ma tin).
- nu vad mare diferenta intre perioada cu Champix si cea de acum. Diferenta e legata de faptul ca nu mai am efectele adverse.
- am fost ieri la medicul de familie, i-am povestit de toate etapele mele si mi-a dat sa fac analize medicale + helycobacter + sa vad daca am si ceva pariziti intestinali. dupa ce vin cu astea imi va da sa fac si raze la plamani. mi-a luat si pulsul ..nu mai tin minte ..11.5 cu 8.5 sau 7.5 oricum  ceva bun ... m-a consultat la inima si a zis ca se aude bine 10rolleye

gabitzaData: Miercuri, 04 Feb 2015, 5:34 PM | Mesaj # 15
Generalisim
Citat gabriel ()
eu aveam impresia ca toata lumea de pe site-ul asta este salvata
...vezi sa nu... 02zambet ...eu cred ca nimeni nu poate afirma 100% ca e salvat...
Iti doresc sa castigi pariul! 03bucuros ...si nu numai, sa ramai nefumator atata timp cat vei putea! .........tot asa imi doresc si mie... 10rolleye

Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » etapa 2
Căutare:

Copyright MyCorp © 2018
Găzduire site gratuită — uCoz