Marţi
23 Oct 2018
4:24 PM

Formularul pentru autentificare

Bine aţi venit Vizitator | RSS
Logo Design by FlamingText.com
Logo Design by FlamingText.com
Principală etapa 2 - Pagina 12 - Forum Înregistrare Autentificare
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
Moderatorul forumului: marrya  
Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » etapa 2
etapa 2
SweetalityData: Miercuri, 15 Iul 2015, 11:48 AM | Mesaj # 166
VETERANĂ( nefumătoare de peste 6 luni)
Grup: Utilizatori
Reputaţie: 2
Status: Neconectat
Citat gabriel ()
vanilie

029pofticios01 Vanilie??!!!  029pofticios03   Un tsunami de cafea cu vanilie, va rog!!!  029pofticios02

Cafea?! :D

CristynaData: Sâmbătă, 25 Iul 2015, 4:15 PM | Mesaj # 167
VETERANĂ( nefumătoare de peste 1 an)
Reputaţie: 1
Gabriel, ma bucur sa vad ca esti inca nefumator si ca ti-ai depasit toate termenele pe care ti le dadusei. Eram sigura ca asa va fi si sunt incantata sa vad ca esti bine. Felicitari!

gabrielData: Duminică, 26 Iul 2015, 11:07 AM | Mesaj # 168
VETERAN ( nefumător de peste 6 luni)
Reputaţie: 3
Multumesc pentru urari! Inca nu ma consider nefumator. Sunt undeva intre cele 2 stari. Nu ma reapuc din motivul ca am muncit atat de mult psihic sa ajung aici, ca ar fi o prostie sa ma reapuc asa intr-o zi ..dupa atata chin. Nu simt insa o stabilitate emotionala de genul ca am scapat pentru totdeaua de acest viciu si acum traiesc o noua viata. Cad pe ganduri uneori si ma uit la cei care trag din tigara gandindu-ma cat de bine s-or simti, calma in momentul ala. Eu am privit totul ca pe o competitie,.un concurs al meu cu mine sa vedem daca pe perioada de x timp eu sunt in stare sau nu sa nu fumez. Perioada aia a fost 1 saptamana, 1 luna, 5 luni, va fi 1 an .etc .. si ? pana unde? toata viata? brrr .. cam mult.
daca ar trebui sa pariez acum pe mine daca voi mai fuma vreodata as paria ca - da. peste 1 an sau peste 5 ma vad mai mult fumator decat nefumator. mie mi se pare ca ma incadrez mai bine intr-o poza cu fumatori decat intr-o poza cu nefumatori.
Am tot felul de idei negative dar zilele trec si eu continui sa nu fumez .. sunt si multe zile in care uit ca se fumeaza in lumea asta. Prea multi fumatori insa roiesc in jurul meu. Mi-as dori ca nimeni sa nu mai fumeze niciodata. Sa uitam toti de tigari.
Eu cred ca singurul motiv pentru care oamenii se lasa pentru totdeauna este sanatatea. Ori ca omul e bolnav si a fuma inseama a agrava, ori ca omul a reusit sa constientizeze ca a fuma face rau sanatatii. Sunt putini care ajung sa constientizeze chestia asta din pacate. Asta pentru ca fumatul e un drog care are parti placute

RalucaData: Duminică, 26 Iul 2015, 11:37 PM | Mesaj # 169
VETERANĂ (nefumătoare de peste un an)
Citat gabriel ()
fumatul e un drog care are parti placute

Cred că tuturor ne-a plăcut să fumăm şi, probabil, din cauza asta e aşa greu să scăpăm de patima asta...Pe undeva, eu mă tot gândesc că e lipsit de logică să renunţi la ceva care îţi face plăcere...Mă rog, până la urmă, tot raţiunea intevine cu completări de genul sănătate, bani, etc, etc. Dar la fantezii pe tema cum ar fi dacă, chiar că e greu de renunţat...de unde şi potenţiale recăderi...Pam, pam!

gabrielData: Luni, 27 Iul 2015, 0:51 AM | Mesaj # 170
hehe .. urasc faptul ca suntem pe aceeasi lungime de unda 10rolleye

RalucaData: Luni, 27 Iul 2015, 12:53 PM | Mesaj # 171
Citat gabriel ()
urasc faptul ca suntem pe aceeasi lungime de unda

Mersi! 02zambet

gabrielData: Marţi, 28 Iul 2015, 1:12 AM | Mesaj # 172
eu stiu ca daca ma reapuc acum voi avea un mare stress ca am fost atat de prost sa nu ma abtin .. voi fi foarte distrus psihic  - ca nu-s in stare si ca n-am sa fiu niciodata. iar tigarile vor deveni un dusman de care nu ma pot lasa ..si totul va fi ca naiba. asa ca .. uite ce ma asteapta si de-aia nu fac eu pas in directia aia.
peste 2-3 ani asa .. 10rolleye cand m-oi plictisi de lasat .. si va deveni totul o banalitate .. e alta poveste - deja mi-am demonstrat ca ma pot lasa o perioada decenta de timp .. si voi privi lucrurile altfel.- ori din ochii unui adevarat nefumator ..ori voi fi intr-o stare apropiata de a ta - ceea ce eu consider ca va fi o problema.

Mesajul a fost editat de către gabriel - Marţi, 28 Iul 2015, 1:15 AM

RalucaData: Marţi, 28 Iul 2015, 8:16 AM | Mesaj # 173
Citat gabriel ()
din ochii unui adevarat nefumator

Am inteles ce spui, stai linistit: nu suntem pe ac lungime de unda! 02zambet In aceasta perioada, eu nu am fost intr-o competitie cu mine sau cu ceilalti, poate, doar, intr-o lupta cu ceea ce eu consider ca este o patima. Tocmai aceasta abordare ma determina sa nu simt niciun fel de mandrie sau superioritate, gen ce tare mi-s ca nu fumez de aproape patru ani! Eu stiu ca mi-a placut f mult sa fumez si, mai mult ca sigur, o sa-mi placa si la o proxima reapucare. Deci cam asta este raportul meu cu fumatul, cu precizarea ca nu urmaresc sa ajung un adevarat nefumator, fiindca trecutul imi aminteste mereu ca tot eu sunt cea care a fumat 15 ani. Nu pot sa disimulez atat de mult, incat sa sterg cu buretele toata aceasta perioada. Basca, am o memorie f buna! 02zambet Insa asta nu inseamna ca nu sunt si cazuri fericite care, dupa prima luna de nefumat sau dupa primii x ani, au ajuns nefumatori adevarati. Fireste, nu e vorba de mine, dar tu ai toate sansele sa dovedesti ca se poate! 13wink

gabrielData: Marţi, 28 Iul 2015, 9:16 AM | Mesaj # 174
pai daca ti-a placut de ce te-ai lasat? 10rolleye eu stiu ca in ultimii ani nu-mi placea asa mult si asta a fost unul dintre motivele pentru care m-am lasat. trageam 3 fumuri din tigara cat aveam nevoie pentru reincarcarea nicotinei si apoi imi venea s-o arunc. restul tigarii o fumam plictisit, s-o termin cat mai repede si sa ma intorc la ce treaba aveam.  in perioadele alea, chiar daca fumam cel putin 1 pachet pe zi - spuneam la toata lumea ca eu pot sa exclud vreo 15 tigari din 20 pe zi ..si sa raman doar cu cele 5 pe care le cerea creierul, organismul...fumatul pt mine devenise plictisitor, fara gust, ..doar o ruina idioata zilnica.
aveam insa si unele momente - gen cafeaua cu colegii dimineata, iesirile in wekenduri - care mergeau foarte bine cu tigarea.  si care acum merg mai prost. am avut o asociere f buna cafea - tigara, alcool - tigara ..buna si trainica, incat acum nu mai intra ca inainte.

RalucaData: Marţi, 28 Iul 2015, 11:31 PM | Mesaj # 175
Citat gabriel ()
pai daca ti-a placut de ce te-ai lasat?

Pai nu aşa se întâmăplă de obicei? 09confuz

Adăugat (28 Iul 2015, 11:31 PM)
---------------------------------------------
Oricum, eu nu cred că este onest să se pună semnul egalităţii între nefumătorii care nu au fumat în viaţa lor şi cei care s-au lăsat după mii de ţigări fumate...

magdutzaData: Marţi, 18 Aug 2015, 10:58 AM | Mesaj # 176
fumatoare
Grup: Administratori
hei, gabriel...9 luni  03bucuros felicitari   03bucuros
ce faci? esti in concediu?

CristynaData: Marţi, 18 Aug 2015, 7:12 PM | Mesaj # 177
VETERANĂ( nefumătoare de peste 1 an)
Reputaţie: 1
Felicitari, Gabriel!!! 03bucuros

gabrielData: Marţi, 18 Aug 2015, 11:12 PM | Mesaj # 178
Multumesc! Da ..in concediu dar mai trag cate un ochi si pe aici.

gabitzaData: Marţi, 18 Aug 2015, 11:22 PM | Mesaj # 179
Generalisim
Grup: Administratori
11socat  9 luni...wow!!! FELICITARI!!!...cand a trecut atata timp? te admir pentru vointa ta!  03bucuros

gabrielData: Miercuri, 19 Aug 2015, 11:08 PM | Mesaj # 180
a fost mai greu la inceput ..in primele 2-3 luni ..si datorita pastilelor ..apoi te acomodezi si timpul trece, inca o zi si inca o zi ..si te trezesti peste 6 luni, 9 luni etc ..
am multe zile in care uit ca exista tigari si fumatori si alte zile in care mai tanjesc dupa momentele placute petrecute la o tigara si o cafeluta, la un party stropit cu alcool si pachete de tigari, la o tigara fumata cand ma plictisesc de mor , la o tigara fumata cand sunt enervat, stresat, etc ...momentele astea n-am cum sa le uit total in 9 luni.
S-ar putea sa fiu pe drumul bun si sa nu mai fumez niciodata. S-ar putea sa nu-mi placa starea asta de nefumator nici peste 2-3 ani si atunci sa ma reapuc. Om trai si om vedea ...

Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » etapa 2
Căutare:

Copyright MyCorp © 2018
Găzduire site gratuită — uCoz