Miercuri
19 Sep 2018
4:11 AM

Formularul pentru autentificare

Bine aţi venit Vizitator | RSS
Logo Design by FlamingText.com
Logo Design by FlamingText.com
Principală etapa 2 - Pagina 3 - Forum Înregistrare Autentificare
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
Moderatorul forumului: marrya  
Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » etapa 2
etapa 2
gabrielData: Marţi, 17 Feb 2015, 10:59 AM | Mesaj # 31
VETERAN ( nefumător de peste 6 luni)
Grup: Utilizatori
Reputaţie: 3
Status: Neconectat
nu ..ca acolo erau 2.3 mil ..le-am facut in dimineata asta la alta policlinica cu 1.6 mil. maine primesc rezultatele. god ..am nimerit o asistenta care nu prea se pricepea. a recoltat la un tip mai batran in fata mea ..a stat omu vreo 15 min pana a scapat de sangerat, apoi mi-a recoltat mie si ii cam tremura mana mai ales cand schimba fiolele alea, la un mom dat trebuia sa puna o fiola plina pe masuta dar avand o pozitie gresita i-a fost f greu. iar apoi cand astptam eu afara sa-mi treaca sangerarea a intrat un baiat pe care l-am auzit la un mom dat : "scoateti acul ca nu e bine" - cred ca nu i-a nimerit vena pentru ca atunci cand am intrat sa-mi iau haina din cuier incerca sa-i recolteze de la cealalta mana. Toate chestiile astea intamplate in 15-20 de min ...

RalucaData: Marţi, 17 Feb 2015, 5:00 PM | Mesaj # 32
VETERANĂ (nefumătoare de peste un an)
01rade

Adăugat (17 Feb 2015, 4:00 PM)
---------------------------------------------
Ce loterie e si cu analizele astea!! Cand eram gravida, mi-a iesit ca am nu stiu ce virus care dauneaza copilului, ceva luat de la animale, nu mai tin minte. Am bocit o saptamana, am refacut analizele in alta parte si pe urma rezultatul a fost negativ. In bucuresti, medlife e celebru pt rezultate eronate la analize...Ajunsesem, intr-o vreme, sa ma intreb daca aia gresesc analizele sau nu le mai fac...

gabitzaData: Marţi, 17 Feb 2015, 8:28 PM | Mesaj # 33
Generalisim
Grup: Administratori
Reputaţie: 2
Bine ca ti le-ai facut! ai scapat de o grija...si de o suma considerabila... 02zambet ...ce sa-i faci? trebuie sa stim cum stam cu sanatatea, nu-i joaca!

gabrielData: Marţi, 17 Feb 2015, 9:44 PM | Mesaj # 34
lol ..am impresia ca tot la Medlife le-am facut si eu azi 11socat

Adăugat (17 Feb 2015, 8:31 PM)
sper sa nu ma trezesc maine cu cine stie ce boli

Adăugat (17 Feb 2015, 8:44 PM)
am verificat pe stopfumatul.ro - m-am lasat pe 18 noiembrie ora 1.00 . 18 noiembrie trebuia sa fie prima zi in care ma lasam de fumat si incepea de la ora 0.01 dar mai aveam tigari in pachet si nu prea aveam chef sa ma opresc asa ca am mai fumat pana la 1, inca o ora. lol ...eu mi-am dorit sa fumez chiar si in ultima zi in care am fumat.

gabitzaData: Miercuri, 18 Feb 2015, 10:59 AM | Mesaj # 35
Generalisim

gabrielData: Miercuri, 18 Feb 2015, 2:19 PM | Mesaj # 36
hehe ..deci functioneaza Counterul .
Merci Merci Gabitza !

Adăugat (18 Feb 2015, 1:19 PM)
si a venit rezultatul analizelor ... toate bune si frumoase except Calciu ionic 4.0 fata de 4.1-5.1 marja + eozinofile 6 fata de 0-5 marja. Eozinofilele crescute ar fi datorita posibilei existente a unor paraziti intestinali. Faza e ca la examenul coproparazitar n-a aparut nimic. Mi-a zis asistenta ca ori repet de inca 2 ori ori fac nush ce alt timp de examen coproparazitar unde rezultatul e sigur 100% si care ar costa mai mult.
In schimb - n-am helycobacter, glicemie buna + celelate prostii.

RalucaData: Miercuri, 18 Feb 2015, 3:51 PM | Mesaj # 37
VETERANĂ (nefumătoare de peste un an)
Citat gabriel ()
toate bune si frumoase
Deci esti sanatos tun! Te-ai lasat si de fumat! Prinzi 100 de ani! 02zambet

CristynaData: Miercuri, 18 Feb 2015, 8:05 PM | Mesaj # 38
VETERANĂ( nefumătoare de peste 1 an)
Reputaţie: 1
Felicitari, Gabriel pentru cele trei luni!
Eozinofilele imi ies si mie cu valori crescute din cauza astmului, am inteles ca pot creste si datorita prezentei unor alergii.

gabrielData: Miercuri, 18 Feb 2015, 10:19 PM | Mesaj # 39
nu am avut niciodata probleme cu respiratia, nu ma cunosc cu alergii, deci ramane a 3-a varianta - paraziti intestinali.
acum ..trebuie sa aflu ce fel de paraziti sunt...

Adăugat (18 Feb 2015, 9:19 PM)
Multumesc pt urari!

gabitzaData: Marţi, 03 Mar 2015, 11:54 AM | Mesaj # 40
Generalisim
Ai aflat? 
Cum te mai simti?...ti-e greu? ti-e usor? ...

gabrielData: Marţi, 03 Mar 2015, 9:41 PM | Mesaj # 41
mi s-a spus ca examenul coproparazitologic trebuie facut de 3 ori la interval de o saptamana ca sa existe o siguranta a rezultatului lui. L-am facut in fiecare marti - 2 x la policlinica la care am facut si analizele de sange si a 3-a oara, am depus astazi la Synevo. La primele 2 dati a iesit negativ. Maine voi primi rezultatul la ultimul test si am sa si merg cu toate rezultatele astea, analizele, etc la medicul de familie sa vedem ce decizie mai ia si ea. Mai vreau sa-mi dea si trimitere sa fac radiografie la plamani si trebuie sa gasesc un loc unde sa fac electrocardiograma. Astea mai sunt damblalele mele pe care trebuie neaparat sa le pun in practica - raze si ekg.
dupa ce termin si cu toate astea, cu rezultat cu tot, trebuie sa trec la etapa 3 - cea cu sportul de orice fel. In momentul asta am impartit asta in 3 variante care au un procent mai mare sau mai mic de dorinta: inot - 50%, aerobic - 25%, culturism - 25%. Astazi n-as avea tragere sa ma duc la niciuna din astea dar curand trebuie sa aleg una din ele si sa ma duc - ca vreau sau ca nu vreau.
++++
In alta ordine de idei
- avand in vedere ca am ajuns la 3.5 luni de nefumat si mi-am cam dat seama care e chestia, cam cum trece persoane mea prin situatia asta,
- avand in vedere ca a trecut si pariul de 1 luna de zile intre 1 februarie si 1 martie - timp in care nu m-am reapucat de fumat
- daca toate tipurile de analize pe care le-am facut si urmeaza sa le fac vor fi cel putin OK
- daca viata mea nu se va schimba intr-un mod altfel decat era pana acum, sanatos, fara tigari in ea, fara atat de multa plictiseala si stress
- daca sportul nu va prinde si voi continua sa ma ingras
pe data de 19 mai 2015, adica fix peste 6 luni dupa care m-am lasat de fumat, ma voi reapuca sa fumez din nou.
+++
Nu este dovada de lasitate sau altceva ..este doar ceva personal, nu este ceva generalizat, totul avand legatura doar cu viata mea, cu modul de viata al meu.
Eu sunt optimist nu pesimist. Am 2.5 luni sa-mi demonstrez mie ca am ales calea cea buna si daca vad macar o mica schimbare in bine am sa prelungesc sau resetez data respectiva.

CristynaData: Marţi, 03 Mar 2015, 10:04 PM | Mesaj # 42
VETERANĂ( nefumătoare de peste 1 an)
Sper din toata inima sa ajungi la concluzia ca iti e mai bine fara tigari.

ioanaData: Marţi, 03 Mar 2015, 11:39 PM | Mesaj # 43
General-maior
Hei, ce tot spui tu acolo????...
Daca analizele sunt bune, daca tu ai putut trece cu bine de primele 3 luni....inseamna ca te-ai oprit la timp!...inseamna ca viitorul nu e umbrit de efectele tutunului..., inseamna ca esti liber sa-ti aranjezi viata asa cum iti doresti! TU poti face asta!!! (tot asa cum tu ai putut scapa de tigari!!)...
Cum sa te reapuci?...
Sa stii ca ma las si eu...si, dupa ce trec de prima luna, (ca sa prind curaj)...o sa te bat la cap zilnic, de trei ori pe zi, si-o data la amiaz', ca NU!!!! NU SE POATE!!!

Du-te la inot!...(e si recomandarea mea, dintre sporturile mentionate, si nu numai!)...sunt convinsa ca o sa-ti placa...dar ai voie sa ma contrazici...(numai dupa ce-l incerci o luna-doua)
...si daca nu tine, ...si daca continui sa te ingrasi...uita-te-n oglinda si spune-ti: "mai sa fie, ce bine-mi sta mie asa, cu cateva kile-n plus!" ... spune-o sincer, ca, zau, si ceilalti te vor vedea la fel!!
....si-as mai tot zice, ca m-ai speriat rau, ...dar cred ca mai bine ma opresc deocamdata!
PS: ...nu-ti face sperante, REVIN!
05furios 05furios 05furios 05furios 05furios 05furios 05furios 05furios 05furios

magdutzaData: Miercuri, 04 Mar 2015, 0:16 AM | Mesaj # 44
fumatoare
Citat gabriel ()
pe data de 19 mai 2015, adica fix peste 6 luni dupa care m-am lasat de fumat, ma voi reapuca sa fumez din nou.
sii...mai departe, care-i planul? mai fumezi o perioada si apoi te lasi din nou? tot cu champix? te mai risti o data la efectele alea adverse?

dar eu sunt ferm convinsa ca ai sa resetezi data. 6 luni nu-i mare diferenta fata de 4 luni. eu zic sa mai tragi un pic de timp si sa vezi ce-i mai incolo...spre un an macar  13wink  si eu te incurajez ca schimbari sunt,eu chiar traiesc zilele astea o mica revelatie. sper sa ma tina  02zambet  dar tot insist sa vad ce-i mai departe.

gabrielData: Miercuri, 04 Mar 2015, 0:18 AM | Mesaj # 45
10rolleye

Adăugat (03 Mar 2015, 11:18 PM)
grrr .. i cant make myself clear

Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » etapa 2
Căutare:

Copyright MyCorp © 2018