Miercuri
22 Aug 2018
4:44 AM

Formularul pentru autentificare

Bine aţi venit Vizitator | RSS
Logo Design by FlamingText.com
Logo Design by FlamingText.com
Principală etapa 2 - Pagina 4 - Forum Înregistrare Autentificare
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
Moderatorul forumului: marrya  
Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » etapa 2
etapa 2
magdutzaData: Miercuri, 04 Mar 2015, 0:21 AM | Mesaj # 46
fumatoare
Grup: Administratori
Reputaţie: 2
Status: Neconectat
ba da, stai linistit, am inteles perfect, dar nu vreau sa te apuci de fumat.

gabrielData: Miercuri, 04 Mar 2015, 0:34 AM | Mesaj # 47
VETERAN ( nefumător de peste 6 luni)
Grup: Utilizatori
Reputaţie: 3
planul mai departe?
in primul rand sa speram ca nu se ajunge la idea asta a mea de mai sus. in al 2-lea rand .daca se ajunge ..va trebui sa fac lucrurile invers. mai intai schimbat viata si apoi eliminat tigarile.
de-aia spun ca e vb doar de persoana mea ..nu e ceva general care merge la tine sau la tine ..e vorba doar de intamplarile prin care trec eu care ma influenteaza sa iau decizii pro sau contra viciului.

Adăugat (03 Mar 2015, 11:34 PM)
---------------------------------------------
din ziua 10 de cand m-am lasat nu m-am bucurat absolut deloc ca nu mai fumez ..prima oara am crezut ca e din cauza pastilelor, ca ele mi-au acoperit simtamintele si ca dupa ce termin tratamentul voi gandi, simti altfel ..dar nu s-a schimbat nimic. in fiecare zi am impresia ca sunt intr-un pariu - cine rezista mai mult, un pariu care undeva inautrul meu astept sa se termine.
cand discut cu fumatori despre acest subiect nu am un psihic pozitiv .sa spun ..oooo e super ca m-am lasat ..ce bine imi e acum. eu spun - bai frate .e naspa ..merge greu ..
Nu am dorinta directa de a fuma. Pot sta linistit ca nu ma apuc azi sau maine sau poimaine sa fumez iar. Indirect insa imi lipsesc partile alea ...pauzele de tigara la munca dupa 1-2-3 ore stresante, combinatia alcool + tigara de sambata din club sau iesit in oras, cafeaua + tigarile de dimineata ..+ altele.
... e doar un prieten bun de care mi-aduc aminte cu placere si mi-as dori sa se reintoarca in viata mea. Traiesc linistit si fara el ..nu mor ..nu mi se face rau ..dar cu el lucrurile erau altfel.

Daca nu fac sa fie lucrurile altfel in viata mea ..va trebui sa revin la altfelul ala din trecut si sa-mi redemonstrez ca nu era ceva extraordinar.

ioanaData: Miercuri, 04 Mar 2015, 0:57 AM | Mesaj # 48
General-maior
Reputaţie: 1
Ba te-ai facut inteles foarte bine...
Schimba viata de-acum incolo...netinand cont de tigari...
Ori cu ele, ori fara, sa schimbi viata n-o sa fie usor...dar sigur merita luptat pt ceea ce-ti doresti!

...tu suferi de-un sindrom...si eu de-un lapsus, ca nu-mi vine nicicum sa-i zic pe nume!
(nu ca n-am suferi de simtomul asta toti, noi fumatorii, fostii fumatori inca nelecuiti....) ...of, lapsusul meu...ceva de genul "atasament fata de agresor"!
"Prietenul" e, de fapt, temnicerul...chiar daca nu pare...

...si, DA, am inteles: nu te-ai hotarat sa te reapuci! Pur si simplu nu vezi beneficiile atat trambitate....
Ai rabdare!
...si, DA, stiu: esti optimist, si ai in fata 2,5 luni sa apara o, cat de mica, schimbare...

...ce-ar fi daca, in loc sa astepti, ti-ai imagina, cat mai amanuntit posibil, acea (sau o) mica schimbare dorita??...doar imagineaza-ti...atat deocamdata!...cand va fi crystal clear, vedem ce-i de facut sa se si petreaca....

gabitzaData: Miercuri, 04 Mar 2015, 10:38 AM | Mesaj # 49
Generalisim
Grup: Administratori
Reputaţie: 2
...nu-mi place ce citesc, dar, desigur, este alegerea ta! tu stii cel mai bine cum vrei sa-ti arate viata si ce asteptari ai pe mai departe...doar ca o noua lasare, mai tarziu, este mai grea! sper ca esti constient ca nu vei putea face tratament cu champix de fiecare data, mai ales ca nu mai are acelasi efect (sotul meu a mai incercat, dar rezultate nu a mai avut...cine stie? poate ca numai la el a fost asa...)...si, atata vreme cat gandesti in felul asta este sigura reluarea fumatului mai devreme sau mai tarziu...
Citat gabriel ()
Daca nu fac sa fie lucrurile altfel in viata mea
...tine numai de tine! ce te impiedica? daca ai reusit sa lasi fumatul, care este un lucru greu, nu vad de ce nu ai putea sa schimbi si alte obiceiuri din viata ta...
Nu mi-o lua in nume de rau, nu stiu eu ce e mai bine pentru tine, doar ca regret ca vrei sa abandonezi ..............

gabrielData: Miercuri, 04 Mar 2015, 1:53 PM | Mesaj # 50
eu vad ce-am scris mai sus ca pe o prelungire a perioadei fara sa fumez. terminasem toate pariurile, toate chestiile care ma tineau departe si a trebuit sa mai fac un pact cu mine ..sa mai stau inca 2.5 luni nefumat. daca dupa perioada asta tot mai arde buza ..atunci nu inseamna ca am o problema? :) ..eu zic ca da ..si problema trebuie rezolvata ..fac demersuri s-o rezolv de acum dar iau in calcul si solutia sa ma reapuc.

RalucaData: Miercuri, 04 Mar 2015, 4:51 PM | Mesaj # 51
VETERANĂ (nefumătoare de peste un an)
Citat gabriel ()
va trebui sa fac lucrurile invers. mai intai schimbat viata si apoi eliminat tigarile.

Gabriel, sa nu te superi, ceea ce tu spui imi confirma ca e o treaba tare urata cu fumatul asta! Ma pune pe ganduri viclesugurile mintii, ca sa ne determine sa ne reapucam de fumat! E incredibil!
Deci e clar ca nu/i bine nici sa scapi prea usor, ca pe urma apar ganduri din astea, gen "asa si acum ce fac"?
Ai cuvantul meu ca si eu, dupa TREI ani sunt in ac situatie ca si tine! Nu am renuntat la ideea de a ma reapuca, am o idee fixa ca daca as fuma, slabitul ar fi mult mai usor, parca nu ma simt ca/s eu,asa nefumatoare! DAR, am o parte lucida in mine care ma opreste sa ma reapuc pentru ca este o mare prostie! Aruncam bani ca sa gasim un suport artificial, care ne mai face si rau!, pentru a ne face viata mai placuta..ca pana la urma cam despre asta e vorba!
Dar tu gandeste-te ca ai scapat de ce era mai greu, acum esti liber sa faci sport, sa calatoresti, sa traiesti in ce fel vrei si sa-ti faci un stoc de alte amintiri la fel de frumoase ca cele de atunci de cand erai fumator! Poate noua nu o sa ne treaca dorul curand, poate o sa ne reapucam, dar da-ti o sansa sa traiesti ceva vreme si faca sa-ti ametesti mintea cu fumatul!

ioanaData: Miercuri, 04 Mar 2015, 10:52 PM | Mesaj # 52
General-maior
Citat gabriel ()
terminasem toate pariurile, toate chestiile care ma tineau departe
Acum e prea devreme, dar, luni dimineata, la prima ora iti propun un pariu! 
Pune pariu cu mine ca nu vei aprinde vreo tigara inainte sa aprind eu una!

...stiu ca nu suntem pe picior de egalitate, pt ca tu ai, deja, in spate, o perioada lunga de abstinenta...dar, in apararea mea, la mine urmeaza perioada aia nasoala rau, de inceput!

Nici eu nu bag mana-n foc ca-mi reuseste, dar daca castigi pariul cu mine, poti oricand face altul, nu trebuie sa aprinzi tigara...

Si, in fond, daca mie-mi reuseste (Doamne-ajuta-mi!), ai voie sa si pierzi pariul. Viata nu-i facuta numai din pariuri castigate...
[img]http://1.1.1.1/bmi/despre-fumat.com/smileys/14intrebare.gif[/img] 011question01 011segand01

gabrielData: Joi, 05 Mar 2015, 0:06 AM | Mesaj # 53
pot sa pun pariu cu tine pentru urmatoarele 2.5 luni 10rolleye

ioanaData: Joi, 05 Mar 2015, 0:21 AM | Mesaj # 54
General-maior
...pai, si daca peste 2,5 luni eu tot n-o aprind?...se pune c-ai pierdut pariul, asa-i?

gabrielData: Joi, 05 Mar 2015, 0:42 AM | Mesaj # 55
daca stai tu 2.5 luni fara sa fumezi e prea mare realizarea .. ai fi f ok ..cred ca ai da orice acum sa te trezesti peste 2.5 luni 10rolleye
un pariu se pune ca sa castigi ceva. care ar fi castigul meu daca ajungem in situatia aia?

ioanaData: Joi, 05 Mar 2015, 2:14 PM | Mesaj # 56
General-maior
.....aaaaaa....ai perfecta dreptate!...

dau o inghetata?... 010confuz02
saaaaaaau...castigul tau ar fi marea, imensa realizare, ca ai determinat pe cineva sa ramana nefumator 2,5 luni! Nu merge asa? 010timid01

gabrielData: Joi, 05 Mar 2015, 3:46 PM | Mesaj # 57
imi aduc aminte cand eram eu f increzator inainte sa ma las de fumat si discutam cu colegii. le spuneam ca voi lua Champix, nu voi simti nimic ..va fi totul ok...Si ei ma intrebau: Dupa ce termini pastilele ce faci? - Ehh ..trebuie sa fiu cretin sa ma mai reapuc de fumat dupa 3 luni dupa ce am trecut de partea cea grea de inceput. Mi se pareau foarte logice lucrurile astea. Imi imaginam ca lasatul de fumat consta doar in sevrajul ala naspa de 2-3 saptamani de care eu nu reusisem sa trec niciodata ..si odata trecut ..sunt salvat. sunt un alt om.
Nu e chiar asa. Obisnuita formata in 20 de ani de fumat nu dispare dupa 3 luni. Zicea cineva ca ar disparea cam in 10% din timpul petrecut fumand - la mine ar fi 2 ani dar nu prea cred nici asta.
Un fost fumator nu va deveni un niciodata fumator oricat timp ar trece.

RalucaData: Joi, 05 Mar 2015, 4:08 PM | Mesaj # 58
Citat gabriel ()
a ma mai reapuc de fumat dupa 3 luni

Ha, ha! Cunosc oameni care s-au reapucat dupa 10, 15 ani de nefumat!

gabrielData: Joi, 05 Mar 2015, 4:20 PM | Mesaj # 59
dupa 2 ani ..ori esti alt om si te reapuci sa fumezi dintr-o prostie ori esti acelasi om (care a avut tot timpul momente sa se reapuce ) si atunci ..e naspa .. ca ai nimerit sa fii asa ..always pro smoking 10rolleye

RalucaData: Joi, 05 Mar 2015, 6:00 PM | Mesaj # 60
@Gabriel Tu pari ca vrei sa te reapuci de fumat nu pentru ca nu poti sa rezisti fara sa fumezi, ci pentru ca nu vezi niciun rost in a ramane nefumator..:)

Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » etapa 2
Căutare:

Copyright MyCorp © 2018
Găzduire site gratuită — uCoz