Vineri
19 Oct 2018
8:41 AM

Formularul pentru autentificare

Bine aţi venit Vizitator | RSS
Logo Design by FlamingText.com
Logo Design by FlamingText.com
Principală etapa 2 - Pagina 5 - Forum Înregistrare Autentificare
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
Moderatorul forumului: marrya  
Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » etapa 2
etapa 2
magdutzaData: Joi, 05 Mar 2015, 7:29 PM | Mesaj # 61
fumatoare
Grup: Administratori
Reputaţie: 2
Status: Neconectat
Citat gabriel ()
eu vad ce-am scris mai sus ca pe o prelungire a perioadei fara sa fumez. terminasem toate pariurile, toate chestiile care ma tineau departe si a trebuit sa mai fac un pact cu mine ..sa mai stau inca 2.5 luni nefumat.
aaaaaaaaa, abia acum am inteles  026bravo01

eu dupa 10 luni inca tanjesc dupa anumite momente in compania tigarilor  12rusinat dar fac eforturi sa ma adaptez si sa-mi spal creierul. trebuie sa reusesc.

gabrielData: Joi, 05 Mar 2015, 11:13 PM | Mesaj # 62
VETERAN ( nefumător de peste 6 luni)
Grup: Utilizatori
Reputaţie: 3
de ce unii oameni sunt complet salvati dupa cateva saptamani si alti oameni inca tanjesc dupa multe multe luni sau ani?

RalucaData: Vineri, 06 Mar 2015, 0:26 AM | Mesaj # 63
VETERANĂ (nefumătoare de peste un an)
Citat gabriel ()
unii oameni sunt complet salvati dupa cateva saptamani si

Cred ca salvarea ta e sa ai parte de o mare bucurie in viata, cat mai repede, care sa te scoata din depresie. :)

CristynaData: Vineri, 06 Mar 2015, 0:26 AM | Mesaj # 64
VETERANĂ( nefumătoare de peste 1 an)
Reputaţie: 1
Pentru ca suntem diferiti?
Sau poate ca pentru simplu fapt ca se cred salvati...

RalucaData: Vineri, 06 Mar 2015, 0:43 AM | Mesaj # 65
Citat Cristyna ()
pentru simplu fapt ca se cred salvati...

Nu ma ispititi sa-mi dau drumul la gura 02zambet ..dar, totusi, nu tigara e raul cel mai mare din viata unui om!...

gabrielData: Vineri, 06 Mar 2015, 9:51 PM | Mesaj # 66
revenim cu informatii privind analizele ca tot suntem la "Etapa 2" :
- la ultima analiza coproparazitara mi-a iesit - "Prezente forme adulte de Entorubius Vermicularis" - adica oxiuri - eu si copii mici 10rolleye ce mai avem din astia. Acum sunt sub tratament 5 zile eu si toata familia.
- am vorbit cu un medic cardiolog si luni am sa merg sa fac ekg + puls + ce mai trebuie
- am vorbit cu un medic radiolog si marti am sa fac CT la plamani care e mult mai bun ca radiografia
Teoretic, de marti s-ar cam termina etapa 2 ..sau poate mai dureaza cateva zile sa merg sa-mi vada cineva pozele de la CT.
Trebuie sa incep sa pun in practica etapa 3.

RalucaData: Sâmbătă, 07 Mar 2015, 5:55 PM | Mesaj # 67
Citat gabriel ()
eu si toata familia.

Familia ta cum a primit lasatul tau de fumat? Te sprijina? La tine in familie mai sunt persoane care fumeaza?

ioanaData: Sâmbătă, 07 Mar 2015, 8:52 PM | Mesaj # 68
General-maior
Tare-s curioasa si de rezultatele de la cardiolog si radiolog, mai ales ca n-am vizitat specialitatile astea niciodata in legatura cu fumatul...
Stiu ca oxiurii n-or fi limbrici, dar nu ma pot abtine: ...dupa ce termini tratamentul si scapi de ei, asa-i ca n-o sa te mai mance-n-c.r sa te reapuci de fumat??? 02zambet

RalucaData: Sâmbătă, 07 Mar 2015, 8:54 PM | Mesaj # 69
@ioana 01rade

gabrielData: Marţi, 10 Mar 2015, 9:50 PM | Mesaj # 70
nu pot spune ca am fost sprijinit ..dar poate nici eu n-am vrut sa fiu sprijinit de ei. - ma refer la maica-mea care deja dupa primele 1-2 saptamani ma intreba mirata ce-am de sunt asa nervos... nu m-=a ajutat cu nimic, mai mult m-a incurcat. frate-meu ar fi vrut el sa ma ajute cu o vorba cu ceva dar nu l-am lasat eu. e in Bucuresti si nu l-am lasat eu sa ma incurajeze la telefon sau ce voia sa zica acolo. (totusi mi-a trimis niste ceaiuri, niste picaturi de care nu m-am atins). 
momentan doar ei 2 ar fi putut sa ma ajute cu ceva.
inteleg eu ce vrei tu sa spui Ioana dar n-au nicio legatura unul cu altul. chestiile alea umbla prin intestine iar celelalte umbla prin creier.

Adăugat (10 Mar 2015, 8:50 PM)
---------------------------------------------
Am finalizat etapa 2, Ar trebui sa inchid topicul 10rolleye
am facut ekg - rezultate ok, am facut CT - rezultate ok.
Nu mai am motive sa aman inceputul etapei 3 - sportul.

ioanaData: Marţi, 10 Mar 2015, 11:51 PM | Mesaj # 71
General-maior
Asa sec?: "Ok"???
Adica fumatul n-a avut nici un efect asupra inimii si plamanilor? Sau ok, cu tot efectul negativ care se vede, nu s-a instalat vreo boala, deci te-ai oprit la timp pt a preveni ceva greu de reparat?
Is curioasa si pt ca in plamanii si inima mei/mea nu s-a uitat nimeni....si si pt ca dupa un "ok" sec, mi-e teama sa nu urmeze un "no, si-apai de ce sa ma privez de-o placere, atunci?!?!"... 
.....etapa 3 poate incepe, in orice conditii...catinel-catinel...ca nu-i concurs!

gabrielData: Miercuri, 11 Mar 2015, 1:28 AM | Mesaj # 72
asa sec pentru ca in primul rand, doctorii se uita cam ciudat la tine cand le spui ca esti sanatos si ca vrei sa faci o analiza.de-aia cei din vest, din america nu se imbolnavesc asa multi ca romanii nostri pentru ca la ei exista PREVENTIE eu cred ca am avut noroc ca am avut niste cunostinte si am reusit sa fac analizele astea fara sa am "Ceva".  La ekg mi-a scos o hartie mai mica de A4 cu niste randuri din alea ..si mi-a spus ca nu vede modificari ..iar la CT ..eu am plecat direct pe ideea de plamani .sa se uite doar la ei ..s-a uitat si, desi nu voiam sa spun ce mi-a zis la final ..o spun totusi - "plamanii tai sunt ok, poti sa mai fumezi linistit o perioada". Oricum, nu ma influenteaza pe mine (prea mult 02zambet ) chestia asta. Presupun ca poate imi va da si niste hartii, cd cu inregistrarea etc .. pe care poate am sa le mai arat si altlor doctori, nu stiu ..oricum doctorita radiolog se pricepa f bine sa citeasca.
deci cam de-asta am zis ok sec la ambele pentru ca asta am primit - Daca te duci la doctor bolnav iti gaseste boala daca te duci sanatos te gaseste sanatos.
Acum, gata ..trebui sa-mi iau gandurile ca as putea avea vreo chestie prin mine ca n-am ..punct ..ar trebui sa ma bucur nu sa ma supar 10rolleye
Aceste analize nu inseamna ca plamanii mei sunt ca ai unui nefumator. Inca ami trebuie sa treaca ani gramada sa scada incet incet riscurile alea

ioanaData: Miercuri, 11 Mar 2015, 8:04 AM | Mesaj # 73
General-maior
Apoi, sa ma ierte doctorul, dar ce prostie e asta? Sa spui unui om care s-a lasat de fumat ca poate fuma "linistit" inca un timp!!!...hai, ca, daca il vezi ca nu poate nicicum sa se lase, il linistesti ca nu-s probleme grave inca.........dar asa???
Sincer, eu cred ca rezultatele analizelor tale sunt perfecte! Adica, dupa atatia ani de fumat, te-ai oprit inainte ca organismul sa nu mai poata face fata efectelor nocive!
Bravo tie!
Ramai nefumator!  004hug02

magdutzaData: Miercuri, 11 Mar 2015, 9:01 AM | Mesaj # 74
fumatoare
Grup: Administratori
Reputaţie: 2
eu am fost uimita cand, dupa vreo 40 de ani de fumat, si-a facut mama analizele si o radiografie. totul i-a iesit foarte bine, mama mea se simte foarte bine si fumeaza dintotdeauna tigari strong. nu va zic ce m-a derutat chestia asta, pentru ca ma lasasem de fumat de cateva luni cand si-a facut ea analizele,incepuse sa-mi para rau ca m-am lasat  12rusinat gandindu-ma ca poate am gene bune...poate nici mie nu mi s-ar intampla nimic...dar am realizat ca eu deja aveam un astm usor ( disparut total de cand nu mai fumez) , ca iau anticonceptionale si astea nu merg cu fumatul, ca am fost si sunt stresata din cauza copilului meu bolnav...asa ca am decis ca mai bine raman nefumatoare si trebuie sa ma impac cu ideea asta definitiv.

si totusi, cum sa zica un doctor ca inca mai poti fuma? cu siguranta tigarile fumate isi lasa amprenta pe undeva.

gabrielData: Miercuri, 11 Mar 2015, 11:07 PM | Mesaj # 75
e hai ca mai avem putin si credem chiar ca fumatul e benefic pentru plamani.  fumatul e nociv si fumatul poate sa duca la cancer pulmonar in majoritatea cazurilor fumatorilor. mai sunt si exceptii ca mama ta. eu din ce-am inteles in momentul in care fumezi ai o predispozitie sa apara cancerul la plamani sau la gat care incepe sa creasca f mult dupa 40 de ani.
Fiind fumator esti intr-o ruleta cu posibilitati de 20 de ori mai mari sa faci cancer ca un nefumator. Si sansele astea cresc din ce in ce mai mult dupa 40 de ani (pentru ca atunci se considera cred ca ai depasit 20 de ani de fumat).Lucrurile mai depind si de gena umana. Nu inseamna ca toti fumatorii fac cancer
Si am mai citit ceva destul de naspa - ca 25% din cazurile de cancer sunt asimptomatice.  - ceea ce ma face sa ma bucur ca am facut CT-ul. Eu credeam ca trebuie sa tusesc, sa gafai, sa nu pot respira bine ca sa spun ca am ceva la plamani dar se pare ca in un sfert din cauze simplu fapt ca omul fumeaza - da drumul la inmultirea necontrolata a celulelor canceroase fara vreun simptom.
Am mai citit si ca multi oameni afla ca au cancer ducandu-se sa faca CT la alte organe.
Deci, problema e grava si cine fumeaza inseamna ca ii place adrenalina stiind ca are sanse mari ca la un mom dat sa faca cancer.

Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » etapa 2
Căutare:

Copyright MyCorp © 2018
Găzduire site gratuită — uCoz