Luni
18 Iun 2018
2:32 AM

Formularul pentru autentificare

Bine aţi venit Vizitator | RSS
Logo Design by FlamingText.com
Logo Design by FlamingText.com
Principală N.O.P.E ! (not one puff ever!) - Pagina 10 - Forum Înregistrare Autentificare
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
Moderatorul forumului: marrya  
Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » N.O.P.E ! (not one puff ever!) (Casuta fara gratii la feresti...)
N.O.P.E ! (not one puff ever!)
RalucaData: Duminică, 22 Mar 2015, 9:59 PM | Mesaj # 136
VETERANĂ (nefumătoare de peste un an)
Grup: Utilizatori
Reputaţie: 3
Status: Neconectat
Ioana, nu vreau sa cobesc si nici sa  te demoralizez, dar nu prea cred in lasari "usoare"...asa ca vegheaza, ca nu cumva sa puna monstrul ceva la cale si sa te prinda cu garda jos..

ioanaData: Duminică, 22 Mar 2015, 10:25 PM | Mesaj # 137
General-maior
Reputaţie: 1
Veghez, Raluca! ...Adica...aaaa...cum sa fac sa veghez?... 017capsec
Cum sa ma pazesc?...Stau cuminte si astept sa treaca fiecare zi...si in fiecare zi observ ca n-a fost asa greu...
In fiecare zi ma gandesc: "nu mi-e teama de ziua de azi, peste azi o sa trec cu bine! Dar ma sperie enorm, ca dupa azi trebuie sa urmeze maine, ...si-apoi poimaine...si...si ...si....fara nicio tigara...!"
Tu ai dreptate: "vegheaza, ioana!"...dar cum? 010confuz02

Mesajul a fost editat de către ioana - Duminică, 22 Mar 2015, 10:27 PM

RalucaData: Luni, 23 Mar 2015, 0:33 AM | Mesaj # 138
Citat ioana ()
dar cum

Habar nu am! Dar stiu ca daca eu am reusit sa nu mai fumez trei ani si ceva, oricine poate..

Adăugat (22 Mar 2015, 11:33 PM)
---------------------------------------------
Nu am reusit sa-mi duc ideea pana la capat, din cauza "umbrei" mele.. 02zambet
Pe undeva, cred ca am fumat cu ac pasiune ca si tine, am gasit in tigara ac oaza de liniste, zona noastra de confort etc. Eu m-am identificat cam 15 ani cu statutul de fumatoare,in sensul ca ma si mandream ca-s fumatoare, asa ca aici am avut ceva de lucru.
Chestia e ca toate temerile mele din momentul lasarii s-au dovedit false, pt ca tot universul s-a mobilizat sa-mi dovedeasca ca nu am dreptate. Imi era teama ca nu am sa fac fata la munca, ca nu am sa pot sa ma concentrez. Fals! Am ajuns sa-mi depasesc toate limitele de milioane de ori si sa fac lucruri de care si eu ma mir si pentru care, inainte, cred ca as fi avut nevoie de 2 pachete de tigari pentru ac randament.
Ma temeam ca am sa pierd momentul ala de liniste, eu cu mine. Da, nu mai fumez noaptea (si cat imi placea sa fumez in noptile de vara!!), dar niciodata nu m-am bucurat mai mult de 10 minute de liniste, asa cum o fac acum. Cine a crescut un copil extrem de solicitant intelege ce spun! 02zambet
Ultima temere, din pacate, se cam adevereste, probabil o sa mor de obezitate. 02zambet
Chiar si asa, daca ar fi sa ma reapuc acum, ar fi o decizie de sine statatoare, nu ca nu mai pot de dor de tigara! Practic mult lucruri trec si, in viata, trebuie sa ne asumam un anumit statut. Acum mi-ar fi mai greu, spre imposibil 02zambet , sa merg in discoteca, sa pierd noptile cu prietenii (acum am un singur prieten cu care le pierd 01rade ), sa bem pana dimineata. De toate astea imi este dor, dar sper ca ele sa ramana niste amintiri placute si nimic mai mult.

ioanaData: Luni, 23 Mar 2015, 7:56 PM | Mesaj # 139
General-maior
Citat Raluca ()
nu vreau sa cobesc
...no, acu' sari si zi-mi ca nu-mi dai voie!!!...., ca nush-ce-am azi!!!!!!!....gargauni pe creieru'-al mic!
...de-azi-draga-dimineata mananc intruna, ba bake rolls (vreo 3 pungi), ba mere, ba patiserie de tot felul: melc cu mac, melc cu nuca, melc cu stafide.... Pranzul nici nu l-am mai socotit!!!
Si toate, numa' pt ca, de fapt, am o pofta de tigari...., nu de una, de vreo 7, asa sudate!...
Asta nu mai e sevraj! E pofta pura!!! Pofta de-aia de imi venea sa inspir adaaaaanc fumul amaratilor care stateau la o tigara in fata intrarii la supermarket, cand am trecut pe langa ei (si mirosea asa frumos)!!!!...
Ralucaaa, despre asta ziceai?...hai, fuguta, de ma cearta!!!!....
....cineva sa-mi spuna ca trece!!!
...cineva sa ma-nvete ce sa fac acum? (de mancat as mai manca...da' a-nceput stomacul sa ma doara...)
...sau, macar, cineva sa-mi explice ce-am azi????... (nu m-am enervat mai mult decat de obicei..., nici stres mai mare n-am avut...nici bucurii...a fost asa o zi anosta si liniara...)...ce-am?????
Azi trebuia sa ma laud...am infrant primele 2 saptamani! ... in loc de asta,...ma plang ca o zdreanta fara vointa ce sunt....
Sa ma scuture careva, iute....
PLEEEEEEEEAAAAAAAAAASEEEEE!

marryaData: Luni, 23 Mar 2015, 9:10 PM | Mesaj # 140
VETERANA (nefumatoare de peste 1 an)
Grup: Administratori
Hei hei.... calmoooo!!!! Inseamna ca esti pe drumul cel bun.... daca ai trecut peste starille care le-ai enumerat si inca nu esti cu tigara in bot atunci te felicit ca ai reusit sa treci de un hop.... bea apa....inspira adanc si respira.... numara de la 50 la 1....

Vreau, pot, voi reusi!!

RalucaData: Luni, 23 Mar 2015, 9:35 PM | Mesaj # 141
Citat ioana ()
de ma cearta!!!

De ce sa te cert, doar nu ai gresit cu nimic!...

Adăugat (23 Mar 2015, 8:35 PM)
---------------------------------------------
De doua crize puternice imi aduc aminte: prima, cam la doua-trei saptamani de la lasat, cand asteptam, dupa munca, autobuzul in statie. Noroc ca eram in fata unei biserici, ca altfel cred ca o comiteam (eu am stat 6 luni! cu juma de pachet de tigari in geanta, plus bricheta). A doua criza, cam la doua saptamani jumate de la fumat, cand efectiv mi-a venit sa ma intind pe trotuar si sa mor acolo. 02zambet Acum rad, dar atunci a fost groaznic. Din fericire, atunci stiam deja ca sunt insarcinata si m-am rugat la Dumnezeu sa/mi dea putere sa nu fac rau copilului. Deci pe mine m/a ajutat f mult rugaciunea. O sa pun o vorba buna si pentru tine! 13wink

gabrielData: Luni, 23 Mar 2015, 10:16 PM | Mesaj # 142
VETERAN ( nefumător de peste 6 luni)
a trecut? 10rolleye
Mai apar momente din astea profunde care dispar dupa 1 ora .dupa 3 ore ..dar dispar pana la urma si apoi iti aduci aminte de ele.

ioanaData: Luni, 23 Mar 2015, 11:45 PM | Mesaj # 143
General-maior
marryaRalucagabriel, multumesc de prezenta prompta si de muuulta sustinere!!!
Sper ca a trecut!... inca nu inteleg ce-am avut azi...
Toata ziua mi-a lipsit ceva... desi n-am avut nici un motiv...
Mai beau un hardau de ceai si ma pun la nani, sa treaca "azi"!
Multumeeeeeesc!!!

Raluca, ceream cearta preventiva, ca sa nu fac ceva rau! 010timid01
Cata puteeeeeereeeee!!!!!...cum sa stai cu tigarile in geanta in primul an de nefumat????....Daca aveam tigari asupra mea azi, gata eram!!!!
Vorba buna? ...Te rog, pune!...sigur ajuta!...(mai incerc si eu, dar mi-e teama, ca, daca esuez, ...sa nu cumva sa ma razvratesc ca n-a fost ajutorul suficient...)

marrya, pai ala-i baiul...ca nici macar stari deosebite n-am avut. Nu tu nervi, nu tu stress, nu tu plansete...doar o pofta inexplicabila de tigara...dar, mercic de felicitare, intr-adevar am scapat fara pai in bot! 

gabriel, ba faca bine sa nu mai apara de-astea momente....Promit sa gasesc alte amintiri de care sa "ma rad"...astea nuuuuuu!

magdutzaData: Luni, 23 Mar 2015, 11:51 PM | Mesaj # 144
fumatoare
Reputaţie: 2
ioana...hai si spune cum ai depasit momentul! eu m-am reapucat de fumat de cateva ori dupa  2-3 saptamani de cand ma lasasem, efectiv nu puteam duce mai mult. posibil sa fie un punct culminant in perioada asta. dar nu tine la nesfarsit, nu te gandi si despica firul in patru prea mult, incearca sa-ti ocupi timpul cu ceva placut. 
trebuie sa fii mandra de tine, sa n-aud ca n-ai vointa, ca nu-i asa.
ce frumos scrie 14 zile  026bravo02

ioanaData: Marţi, 24 Mar 2015, 0:37 AM | Mesaj # 145
General-maior
Mercic, magdutz!... mandra sunt!...de fiecare zi care trece sunt taaaare mandra!...(voiam sa ma las, dar nu credeam sa am atata putere in mine, asa ca ma minunez de fiecare zi...) Si vreau mereu mai mult!...
Si speriata sunt...tot in fiecare zi, dar ...cu fiecare zi care trece, mandria e numai un pic miiiiiic mai mare si frica un pic miiiiiiiiiiiiiiiiiiiic mai mica...!
A trecut si ziua de azi!...maine, musai, o fi mai bine! 018rasuflausurat

Mesajul a fost editat de către ioana - Marţi, 24 Mar 2015, 0:39 AM

gabitzaData: Marţi, 24 Mar 2015, 10:39 AM | Mesaj # 146
Generalisim
Te felicit, Ioana, pentru cele doua saptamani! ai dovedit ca esti puternica si te-ai eliberat! trebuie sa mai lupti inca, dar greul-greu initial a cam trecut!
Imi pare rau ca n-am putut fi langa tine...viata ne poarta prin tot felul de situatii, nu putem face chiar tot ce vrem mereu, uneori ne secatuieste si tot entuziasmul ne dispare......dar m-am bucurat ca nici singura nu ai fost! Sa fii tare in continuare si sa nu te lasi! Ai ales drumul cel bun!

magdutzaData: Marţi, 24 Mar 2015, 11:43 AM | Mesaj # 147
fumatoare
ca sa fii complet eliberata, trebuie sa treci cu bine peste astfel de zile, cat si peste momentele care ti se par cel mai dificil de trecut fara tigara. taman din asta iti creste increderea in tine. eu am "supravietuit" unor astfel de momente, din care am iesit extrem de sifonata, pe loc nu am simtit nici o realizare sau mandrie, chiar eram foarte deprimata, simteam ca ma torturez singura, dar am avut asa o ambitie si o incapatanare sa nu ma las si neaparat sa vad cum e mai departe.
hai c-o sa fie bine! promit!  04kiss

gabrielData: Marţi, 24 Mar 2015, 12:35 PM | Mesaj # 148
VETERAN ( nefumător de peste 6 luni)
daca la 2 saptamani reusesti sa treci peste momentele astea mai delicate ia gandeste-te ce bine va fi peste 2 luni ..peste 6 ..peste 1 an.

carmenisroData: Marţi, 24 Mar 2015, 2:27 PM | Mesaj # 149
Soldat
Reputaţie: 0
buna ziua! am 23 de zile de cand nu mai fumez, dar am momente in care as aprinde 5 odata. dupa 3 tentative esuate de a ma lasa de fumat, sper ca macar acum sa-mi bat propriul record de 6 luni

carmenisroData: Marţi, 24 Mar 2015, 2:34 PM | Mesaj # 150
Soldat
Reputaţie: 0
05furios nu stiu cu e cu bannerul asta. il incarci mereu sau e suficient la profil?
Ataşamente: 2542063.png(11.3 Kb)

Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » N.O.P.E ! (not one puff ever!) (Casuta fara gratii la feresti...)
Căutare:

Copyright MyCorp © 2018
Găzduire site gratuită — uCoz