Vineri
16 Noi 2018
7:01 PM

Formularul pentru autentificare

Bine aţi venit Vizitator | RSS
Logo Design by FlamingText.com
Logo Design by FlamingText.com
Principală N.O.P.E ! (not one puff ever!) - Pagina 15 - Forum Înregistrare Autentificare
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
Moderatorul forumului: marrya  
Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » N.O.P.E ! (not one puff ever!) (Casuta fara gratii la feresti...)
N.O.P.E ! (not one puff ever!)
magdutzaData: Joi, 16 Apr 2015, 9:19 PM | Mesaj # 211
fumatoare
Grup: Administratori
Reputaţie: 2
Status: Neconectat
asa sa faci   024pozitiv01  ! parca altfel am inteles cartea cand am recitit-o, nefumatoare fiind,  si chiar deveneam mai puternica. pe moment bineinteles, dar macar treceam hopul  13wink

gabrielData: Vineri, 17 Apr 2015, 0:25 AM | Mesaj # 212
VETERAN ( nefumător de peste 6 luni)
Grup: Utilizatori
Reputaţie: 3
pana pe 19 bag mana in foc ..dup-aia mai vedem.
la mine n-a devenit f serioasa treaba. parca tot o joaca e uneori.
in ultimele perioade a inceput sa-mi incolteasca ideea ca am reusit f bine sa ma las de fumat, intr-un timp scurt  si pot face asta oricand vreau ...si de aici apar fel si fel de idei cretze. 10rolleye

RalucaData: Vineri, 17 Apr 2015, 8:25 AM | Mesaj # 213
VETERANĂ (nefumătoare de peste un an)
Citat gabriel ()
ideea ca am reusit f bine sa ma las de fumat

De asta e bun sevrajul la casa omului! La mine e printre putinele motive pentru care nu m-as reapuca, cand imi aduc aminte cat am patimit sa ma las.

gabitzaData: Vineri, 17 Apr 2015, 8:58 AM | Mesaj # 214
Generalisim
Citat gabriel ()
si pot face asta oricand vreau
Inselatoare idee!!!...dupa fiecare reapucare te lasi tot mai greu...in plus, esecul devine obisnuinta si cedatul vine mult mai repede, de fiecare data...te sfatuiesc sa uiti de gandul asta, spre binele tau!...stiu ca nu sunt cea mai indicata persoana sa dau sfaturi, dar asta este o trista experienta de-a mea, pe care nu pot sa nu vi-o impartasesc... 07plange

gabrielData: Vineri, 17 Apr 2015, 9:13 AM | Mesaj # 215
pai m-am gandit si la ce spui tu ..si de-aia sunt in continuare nefumator. dar exista si gandurile alea ...

gabitzaData: Vineri, 17 Apr 2015, 9:19 AM | Mesaj # 216
Generalisim
...stiu ca exista...e bine sa incerci sa le elimini, pe cat posibil...asta este cea mai mare ispita!

ioanaData: Sâmbătă, 18 Apr 2015, 12:14 PM | Mesaj # 217
General-maior
Reputaţie: 1
gabriel, n-am mai apucat sa scriu, dar asta voiam sa te rog si eu: sa intrebi in jurul tau, pe cei care au avut mai multe tentative de a se lasa, cum au evoluat tentativele...spre mai usor sau spre tot mai greu?!
De asta mi-e teama si mie...si ma face sa nu ma reped la primul chiosc dupa un pachet de tigari, cand ma apuca dorul de-o tigara...
...ca de n-ar da dependenta, tigarile astea, ce bune-ar fi.... 002smile01

gabrielData: Marţi, 21 Apr 2015, 2:45 PM | Mesaj # 218
din ce se scrie pe aici ..se pare ca e din ce in ce mai greu.
Eu pana anul trecut aveam impresia ca nu ma pot lasa niciodata - ca nu pot trece prin acel sevraj oribil. Am incercat cu pastile si am reusit sa trec peste sevraj fara probleme.
Acum, apar alte intrebari, alte idei, alte raspunsuri ...
daca ar fi sa mi se intample nefericitul eveniment 10rolleye si undeva dupa .. mi-as dori sa reiau ideea de lasat macar nu as repeta unele greseli pe care le-am facut prima oara. nu stiu daca le pot numi neaprat greseli dar oricum .. eu cred ca am ales calea cea mai grea si exista unele cai mai usoare. Eu m-am lasat si apoi am inceput sa construiesc o viata de nefumator. Cred ca mai usor ar fi mai intai sa construiesc bazele vietii de nefumator si apoi sa ma las.

RalucaData: Marţi, 21 Apr 2015, 3:13 PM | Mesaj # 219
Citat gabriel ()
apoi sa ma las.

Esti deja lasat! Renunta la gandurile astea toxice si traieste viata asa cum se intampla ea, cu bune si rele!

Adăugat (21 Apr 2015, 3:13 PM)
---------------------------------------------

Citat ioana ()
sa intrebi in jurul tau

Cred ca nu se poate generaliza la ac om aflat in momente diferite ale vietii, dar de la om la om! In 15 ani, am avut 3 lasari, care au tinut, in ordine, asa: 10 zile, doua luni si 3 ani si 3 luni (asta ultima care Dumnezeu stie cat o sa se lungeasca 02zambet ). Personal, prima data am zis ca mor; pe atunci, aveam o rezistenta la frustare foarte mica, faceam cam ce doream. Intre timp, m-a mai troznit viata si am invatat sa rabd si ce nu-mi place. Dar, ioana, e normal sa-ti fie greu! Dar sa mergi inainte, sa nu te lasi orice ar fi!

magdutzaData: Marţi, 21 Apr 2015, 3:45 PM | Mesaj # 220
fumatoare
Citat gabriel ()
Cred ca mai usor ar fi mai intai sa construiesc bazele vietii de nefumator si apoi sa ma las.
su siguranta n-oi fi inteles eu  09confuz dar cum sa contruiesti o viata de nefumator, fumator fiind? nuu, n-are cum, asa cum ai facut acum, asa e bine      002smile01   

ioana...tu ce mai faci?

gabrielData: Miercuri, 22 Apr 2015, 0:22 AM | Mesaj # 221
eu am mai spus in mesajele mele vechi ca fiecare om are un mod de lasare diferit. sunt unele puncte comune generale catre care mai mult incercam sa ne indreptam atunci cand suntem in starea aia naspa. daca avem noroc ..se nimeresc si la noi. .dar in majoritatea cazurilor ni se pare ca suntem diferiti de ceilalti in comportament. de ce? pentru ca avem un psihic diferit, avem o viata diferita fata de ceilalti.
ce spuneam mai sus spuneam strict referitor la persoana mea .. chestii care se pliaza doar pe mine si nu pe altcineva.
am spus ca daca se va intampla sa .... in eventualitatea in care ..... EU sunt pregatit sa reiau demersurile in termeni mult mai placuti psihicului si fizicului meu. Adica ..asa cum am scris mai sus si repet .sa construiesc o viata de nefumator fumator fiind 10rolleye pare ciudat dar e foarte simplu. daca eu tot ma bat cu pumnul in piept ca vreau sa ma las ..atunci - taie cafele cu tigari dimineata, apuca-te si fa sport, traieste o viata activa - si tigarile dispar una cate una de la sine.
Problema mea e ca eu continui de voie, de nevoie ..sa traiesc in viata pe care o aveam inainte ..exceptand tigarile. Si normal ..ca parca lipseste ceva 10rolleye ca sa fie din nou completa.
De ce nu fac ceva sa schimb? dau vina pe faptul ca n-am timp ...pe faptul ca mi-am format niste tabieturi negative de care se pare ca mi-e cam greu sa ma dezvat ... poate nu sunt in stare ..
Kilogramele cresc .. am ajuns la 86-87 imbracat .. acum o luna aveam 85.
Sunt si eu curios ce voi face cu mine ..daca voi face ceva.

marryaData: Miercuri, 22 Apr 2015, 8:05 AM | Mesaj # 222
VETERANA (nefumatoare de peste 1 an)
Reputaţie: 1
Gabriel, schimbarea poate veni de la tine. Daca tu crezi ca pe langa tigari mai trebuie sa schimbi si alte lucruri fa-le. Fa-ti timp. Nu exista nu pot scapa. sau pot scapa greu....exista nu vreau. Ce te tine sa te duci la sala?Eu, am vrut sa scap doar de tigari. Mai vreau sa slabesc....si o fac si pe aia. vreau sport....de ieri am inceput la sala. am inceput cu stangul....dar am inceput. Ideea e ca trebuie sa vrei.

Vreau, pot, voi reusi!!

RalucaData: Miercuri, 22 Apr 2015, 8:16 AM | Mesaj # 223
Citat gabriel ()
i tigarile dispar una cate una de la sine.
Te amagesti, Gabriel!

gabrielData: Miercuri, 22 Apr 2015, 10:06 AM | Mesaj # 224
ma enerveaza faptul ca nu sunt in stare sa ma apuc sa fac un sport ..ceva..
ma enerveaza faptul ca in loc sa-mi schimb viata, incet incet mi-am reluat vechile obiceiuri si acum mai lipsesc doar tigarile sa fiu identic cu cel de anul trecut din noiembrie.
ma enerveaza faptul ca m-am ingrasat f mult ..am o burta imensa ..am inceput sa ma misc greu ..nici macar somnul nu ma mai ajuta la recuperare ..ma trezesc amortit..obosit ..cu corpul greu ..
SI cu toate astea ..NU fac nimic .. tot astept...
Si daca tot o sa astept si n-o sa fac nimic ..o sa ma ingras f mult .si mi se va intari ideea ca daca ma reapuc de fumat voi slabi si voi fi la fel ca inainte. Nu stiu daca subconstientul meu face asta intetionat ca sa ajung acolo ...stiu ca nu sunt in stare sa fac pasul ala catre mult mult mult mult sport.

SweetalityData: Miercuri, 22 Apr 2015, 12:32 PM | Mesaj # 225
VETERANĂ( nefumătoare de peste 6 luni)
Citat gabriel ()
ma enerveaza faptul ca nu sunt in stare sa ma apuc sa fac un sport

gabriel sa stii ca cel mai greu este inceputul, apoi odata ce ai inceput, lucrurile merg din inertie, mai ales ca o sa te simti super bine, endorfine si toate alea, marea majoritate a oamenilor dupa ce incep sa faca un sport descoperind ca le place tind sa exagereze apoi putin - cu durata sau intensitatea sportului, apoi se regleaza in timp. Sunt enorm de multe forme prin care poti sa faci sport - miscare - de la plimbatul in aer liber, alergatul prin parc, saritul corzii, role, fotbal, ping pong, absolut orice - nu cred ca nu exista ceva sa nu iti placa - este imposibil. Apoi, sunt o gramada de sporturi pe care le poti face chiar fara sa cheltui sume mari de bani - ai nevoie de un echipament minim si cam atat. Sportul este desrpe disciplina, distractie, relaxare, buna-dispozitie, spirit de echipa, competitie, fair-play, bun-simt, igiena, dezvoltare personala, socializare, depasirea limitelor si multe altele, nu se poate sa nu descoperi ceva care sa te atraga, dar trebuie neaparat sa incerci. Ai incredere si incepe sa faci ceva si iti garantez ca in scurt timp va fi noul tau hobby.
Daca tot ai facut un lucru extraordinar lasandu-te de fumat, mai fa inca unul garantat benefic si fa si miscare.

Adăugat (22 Apr 2015, 12:32 PM)
---------------------------------------------
Parca te vad peste vreo doi ani participand la cine stie ce mega concursuri de maraton 01rade mai am prieteni care s-au apucat foarte tarziu de sport si fac un soi de semi-performanta - pe la tot felul de competitii - ba altii chiar isi mai si doneaza si castigurile 03bucuros

Cafea?! :D

Mesajul a fost editat de către Sweetality - Miercuri, 22 Apr 2015, 12:33 PM

Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » N.O.P.E ! (not one puff ever!) (Casuta fara gratii la feresti...)
Căutare:

Copyright MyCorp © 2018
Găzduire site gratuită — uCoz