Luni
17 Dec 2018
1:28 PM

Formularul pentru autentificare

Bine aţi venit Vizitator | RSS
Logo Design by FlamingText.com
Logo Design by FlamingText.com
Principală N.O.P.E ! (not one puff ever!) - Pagina 16 - Forum Înregistrare Autentificare
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
Moderatorul forumului: marrya  
Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » N.O.P.E ! (not one puff ever!) (Casuta fara gratii la feresti...)
N.O.P.E ! (not one puff ever!)
RalucaData: Miercuri, 22 Apr 2015, 3:38 PM | Mesaj # 226
VETERANĂ (nefumătoare de peste un an)
Grup: Utilizatori
Reputaţie: 3
Status: Neconectat
Citat gabriel ()
Nu stiu daca subconstientul meu face asta intetionat ca sa ajung acolo

Si eu m-am gandit la asta in ceea ce ma priveste! 02zambet Probabil tu te asteptai ca dupa lasatul de fumat sa se intample o mega schimbare si sa te trezesti omul perfect si bun la care visezi sa ajungi! Fals! Fumatul nu ne face nici mai buni, nici mai rai. In paranteza fie spus, eu am impresia ca am devenit mai nesuferita acum ca nu fumez, fata de perioada de fumatoare, dar s-ar putea sa fie de vina nesomnul din ultimii 3 ani. 02zambet Asa ca nici eu nu am rezolvat nicio scofala cu lasatul, nu sunt nici mai bogata, nici mai sanatoasa, ce sa mai zic de aratoasa!? Probabil eram mai castigata inainte ca duhneam a tutun, decat grasa ca acum! Si inteleg ce zici: pentru mine, burta este cel mai solid argument ca sa ma reapuc de fumat! Insa, chiar daca nu au avut loc aceste schimbari specaculoase la care visam prin lasatul de fumat, nu am cum sa nu constat ca in toata aceasta perioada mi-am depasit toate limitele posibile si imposibile! Prin exercitiu asta de a renunta la o placere, caci asta facem cand ne abtinem de la fumat, am invat sa indur si altele mai rele. In plus, eu care nu aveam niciun pic de rabdare, am ajuns zen, de pus in rama! 02zambet Dar toate astea cer TIMP, transformarea asta implica o lucrare mai complexa si mai profunda decat ne imaginam noi, totul e sa nu-i rezistam cu ganduri din astea negre, intemeiate mare parte pe frica de nou. :)

Adăugat (22 Apr 2015, 3:38 PM)
---------------------------------------------
@Ioana, tu cum esti?

ioanaData: Miercuri, 22 Apr 2015, 3:49 PM | Mesaj # 227
General-maior
Reputaţie: 1
Citat Raluca ()
Probabil tu te asteptai ca dupa lasatul de fumat sa se intample o mega schimbare si sa te trezesti omul perfect si bun la care visezi sa ajungi! Fals! Fumatul nu ne face nici mai buni, nici mai rai. In paranteza fie spus, eu am impresia ca am devenit mai nesuferita acum ca nu fumez, fata de perioada de fumatoare
...of, Raluca, cata dreptate ai!

gabriel, om fi diferiti cu totii, dar daca stau sa analizez ce zici tu: pregatirea ca fumator pt viata de nefumator...pai, cu voie sau din intamplare eu, in mare, asa am facut!
M-am apucat de sport acum un an si ceva luni!  (desi n-aveam nici o tragere de inima catre sport)...Am vazut ca merge...am dublat doza acum vreo 8 luni bune....
Cu 2 luni inainte sa ma las, stiti voi bine, am inceput sa ma pregatesc ...sa citesc despre...sa analizez posibile simptome si sa gasesc solutii la ele....sa schimb obiceiuri...etc, etc, etc...
Una peste alta, crezi ca mi-a fost usor????
Te inseli!
Senzatia ta, in schimb, mi-e destul de familiara.....si mi-e-mi vine, destul de des, sa zic ca ceva n-am facut bine...si ar trebui sa mai fumez, numa' un pic-mic, cat sa am de unde ma lasa....dar ca lumea de data asta!
.....tare mi-e teama ca e doar o senzatie...nici macar corecta....

magdutza, sunt inca pe baricade, cand mai cu drag, cand mai cu nervi....dar pe baricade...

marryaData: Joi, 23 Apr 2015, 7:47 AM | Mesaj # 228
VETERANA (nefumatoare de peste 1 an)
Grup: Administratori
Bravo Ioana. stai acolo orice ar fi. crede-ma ca merita.

Vreau, pot, voi reusi!!

ioanaData: Sâmbătă, 25 Apr 2015, 8:29 PM | Mesaj # 229
General-maior
Mare consumatoare de dulciuri de casa am fost dintotdeauna, dar de cand m-am lasat de fumat am descoperit ca netu-i plin de retete de fursecuri care merita incercate, asa ca in fiecare w-end mi-am ocupat un pic de timp cu operatiunea "fursecul"...si-apoi am rontait cu multa placere rezultatul.
Saptamana asta, fursecuri cu morcovi! Da, si pe mine m-a surprins ingredientul, dar sunt atat de bune si extrem de simplu de facut incat merita incercate.
Probabil cu capu-n jos, ca de obicei, si putine, ca le-am facut aseara si s-au cam papat, dar asa arata:

Adăugat (25 Apr 2015, 8:26 PM)
Mamicile, sa stiti ca am verificat, doi pusti de 2 si 5 anisori au fost incantati, asa ca, ia incercati si voi:
- morcov ras pe razatoarea mica un pahar  (eu am cantarit 200 g)
- 100 g unt (eu am pus 90 g untura...sunt mai fragezi)
- 200 g zahar
- 350 g faina
- praf de copt doua lingurite ( eu am pus un pliculet)
...eu am adaugat stafide...si va recomand si voua...
simplu de tot: zaharul se amesteca cu untul...se adauga morcovul si se amesteca si apoi faina amestecata cu praful de copt. Se fac bilute si se coc juma' de ora pana se rumenesc usor.
chiar e extrem de simpla si fara pretentii reteta asta, asa ca, ia spuneti-mi, ce-au zis piticii?

Adăugat (25 Apr 2015, 8:29 PM)
http://www.lalena.ro/122-reteta-Biscuiti-cu-morcovi.html
aaa, n-ar fi frumos din partea mea sa nu dau sursa, asa ca, vreau sa fiu "fair"

Ataşamente: 5689741.jpg(44.0 Kb)

RalucaData: Sâmbătă, 25 Apr 2015, 10:55 PM | Mesaj # 230
Ce idee grozava! 03bucuros Mersi, Ioana!

ioanaData: Joi, 30 Apr 2015, 8:18 PM | Mesaj # 231
General-maior
....azi am fumat o tigara....
...nu era marca cu care eram obisnuita...eu fumam slim...asta era normala....nu am ametit de la ea...am comentat pe la mijlocul ei "ce buna e! oare de ce m-oi fi lasat eu de tigari?!"....in rest nu stiu cum am fumat-o...povesteam...si, pur si simplu, am luat-o din pachetul celui care fuma povestind cu mine si-am aprins-o....
...apoi am regretat...
...am pierdut atat de mult pentru atat de putin...
...cat de slaba sunt!...cum de sunt in stare sa fac lucruri care scapa logicii si bunului simt, fara sa am vreo explicatie logica?!...de ce?...cum de s-a putut intampla?...de ce?...de ce?...DE CEEEE????...chiar atat de putin stapana pe mine sunt???...
...ma simt mica, mica, miiiiiiica,... minuscula!...   009plange03  (nu cer nimic, doar imi plang neputinta!)

Adăugat (30 Apr 2015, 8:18 PM)
....as opri contorul si l-as pastra asa : o luna, 21 de zile si cateva ore....ce frumos!!!!!...ce pacat! ... ce pacat ca n-am fost destul de puternica!...ce pacat ca-s o nenorocita de slaba de inger!...
pot sa-l opresc si sa-l pastrez asa?...

magdutzaData: Joi, 30 Apr 2015, 8:31 PM | Mesaj # 232
fumatoare
Reputaţie: 2
ioana...daca te linisteste cu ceva...am fumat si eu o juma' de tigara prin... 09confuz ...luna 5-6 ...nu mai stiu, dar am scris pe aici. si m-am oprit ca ce holba copchilu' la mine si nu stiam cum sa-i explic de ce fumez din nou. vezi? esti mai puternica decat mine, ca eu aveam vreo juma de an de nefumat si totusi... 12rusinat ...si m-am oprit din cauza copilului, nu c-as fi avut eu autocontrol.
stai linistita, nu umbla la contoras, este minunat daca te poti rezuma doar la acea tigara. stop- a trecut. poti sa inveti ceva de aici. esti extraordinar de puternica daca te-ai putut redresa.

pastrezi tickerul si primesti doar ... 008redcard
ai sa descoperi in timp ca ai ales bine pentru tine lasandu-te de fumat. promit. si promite si tu ca nu mai fumezi.

gabrielData: Joi, 30 Apr 2015, 11:45 PM | Mesaj # 233
VETERAN ( nefumător de peste 6 luni)
cartonas galben nu rosu ..ca la rosu e eliminare 10rolleye

eu zic asa - nu e capat de tara ca ai tras din tigara aia ..problema e cum stai cu psihicul, daca te mai simti pe aceeasi lungime de unda cu calea asta pe care ai apucat=o.
daca simti ca inauntrul tau te simti puternica atunci va fi doar un caz izolat.
acum pot sa-ti spun si eu un mic secret al meu - de cand m-am lasat de fumat nu am atins vreo tigara sau vreun pachet de tigari. mi-a fost tot timpul frica de chestia asta ..ca daca ma duc de ex sa-i cumpar cuiva tigari ..sau daca ma joc cu pachetul cuiva .cu tigarile cuiva ..- imi trece prin gand sa aprind una ..asa ca fug de ele si zic Caaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhh!

RalucaData: Vineri, 01 Mai 2015, 0:01 AM | Mesaj # 234
Citat ioana ()
azi am fumat o tigara

Daca azi ai reusit sa treci peste, maine dimineata s-ar putea sa-ti fie mai greu. Probabil o sa te trezesti cu o mie de argumente pentru a mai fuma "una si gata" si niciun motiv pentru a continua lupta. Iti spun asta ca sa te pregatesti si sa faci orice iti trece prin minte, doar sa nu fumezi. Stiu cat iti este greu si cat iti pare de imposibil sa mergi pe drumul asta. Aminteste-ti de data de 9 martie si de ceea ce inseamna ea pentru tine si gaseste in ea puterea de care ai nevoie.

gabitzaData: Vineri, 01 Mai 2015, 1:56 AM | Mesaj # 235
Generalisim
Daca a fost doar una si daca simti ca poti continua fara tigari ca si pana acum, mergi mai departe! nu te crampona intr-o tigara fumata! aduna-ti toate fortele si ramai nefumatoare!!!...o "data viitoare" pentru lasatul de fumat e departe...greu te mai urnesti la drumul asta pentru ca nu e vorba doar de vointa; stim bine ca fumatul este o boala si nicotina este dependenta...acum ai reusit, mai tarziu s-ar putea sa nu mai poti sau sa-ti fie mult mai greu, deci tu decizi! sfatul meu este sa nu cedezi, daca poti!

marryaData: Vineri, 01 Mai 2015, 7:40 AM | Mesaj # 236
VETERANA (nefumatoare de peste 1 an)
Ioana.....ramai la acea tigara si nu strica contorul. Asta bineanteles daca nu ai mai tras vreo una,doua, trei.Si chiar daca ai fumat....ce-i? daca iti pare rau du-te mai departe, daca nu iti pare rau, atunci e cam aiurea ca inseamna ca motivatia s-a pierdut undeva si dupa ea si ambitia se pierde. Cred ca ai nevoie de o remotivare puternica.

Vreau, pot, voi reusi!!

RalucaData: Sâmbătă, 02 Mai 2015, 9:49 AM | Mesaj # 237
Ioana, nu ai de ce sa fugi de noi! Si noi avem genunchii facuti praf, de la cate cazuturi am luat! Am cazut si ne-am ridicat, chiar daca am facut-o fumand! :) Ceea ce incerc sa spun e ca daca ai nevoie de sprijin, suntem aici! :)

gabitzaData: Sâmbătă, 02 Mai 2015, 7:57 PM | Mesaj # 238
Generalisim
Chiar asa! ai fugit? si eu am cazut, dar sunt tot aici si nu ma voi opri sa-mi plang de mila, ci voi incerca iar si iar pana voi reusi sa inving acest viciu nenorocit!...poate o punem de un parteneriat de lasat...  16fluiera

ioanaData: Duminică, 03 Mai 2015, 11:24 AM | Mesaj # 239
General-maior
Multumesc tare-tare-taaaare mult de multa sustinere si incurajari!!!

N-am fugit....am pus capul in pamant de rusine, m-am ascuns un pic sa-mi ling ranile si sa aflu cum mai stau...... N-am aflat inca...dar nici de fumat n-am mai fumat, asa ca a ramas razleata de joi!!!
...As zice ca e bine, daca nu mi-ar fi ramas teama ca, asa cum asta a fost doar una si pot merge mai departe, o sa ma mai tenteze alta, ca tot razleata va ramane, ...si-apoi alta....si-atunci ce ma fac?
Tare bine era sa nu fi avut scaparea de joi....aveam mai multe sanse sa reusesc pe termen nedeterminat....

In rest...vineri am sarbatorit printr-un hei-rup de munca fizica in curte, ca era de cosit muuult de tot, si-apoi am plecat la cules de ultime urzici tinere pe anul asta, pentru o ciorba minunat de gustoasa, iar sambata, pe frig si ploaie am lenevit, am citit si spre seara am mai incercat o reteta de fursecuri. A iesit o bunatate! Cu fulgi de ovaz, nuci, seminte de floarea soarelui...eu i-am adaugat si stafide si coaja de lamaie...si am inlocuit untul cu untura...pt fragezime.

Adăugat (03 Mai 2015, 11:24 AM)
http://www.lalena.ro/1045-re....ka1DNoM

ioanaData: Duminică, 03 Mai 2015, 11:30 AM | Mesaj # 240
General-maior
...si, stiti voi, cu capul in jos, arata asa:

...dar, nu mi-ati spus, simplitatea de reteta cu morcovi, ati incercat-o? A placut copiilor?

...eu, pe data viitoare, mi-am propus biscuitii cu bulion....
Ataşamente: 2753065.jpg(54.5 Kb)

Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » N.O.P.E ! (not one puff ever!) (Casuta fara gratii la feresti...)
Căutare:

Copyright MyCorp © 2018
Găzduire site gratuită — uCoz