Marţi
23 Oct 2018
4:30 PM

Formularul pentru autentificare

Bine aţi venit Vizitator | RSS
Logo Design by FlamingText.com
Logo Design by FlamingText.com
Principală N.O.P.E ! (not one puff ever!) - Pagina 22 - Forum Înregistrare Autentificare
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
Moderatorul forumului: marrya  
Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » N.O.P.E ! (not one puff ever!) (Casuta fara gratii la feresti...)
N.O.P.E ! (not one puff ever!)
gabitzaData: Sâmbătă, 03 Oct 2015, 6:56 PM | Mesaj # 316
Generalisim
Grup: Administratori
Reputaţie: 2
Status: Neconectat
Citat gabriel ()
very very easy ..
...mda, in amintiri asa o fi...sper sa ajung si eu sa afirm acest lucru candva...

Ioana, mi-as dori sa nu renunti...este foarte greu, dar niciodata nu va fi altfel...stiu ca ma repet, dar pe mine inca ma tine acest lucru pe linia de plutire...daca as fi sperat sa fiu mai pregatita cu alta ocazie, abandonam rapid, dar imi dau seama, cu trecerea timpului si tot amanand, ca asta nu se va intampla niciodata!

gabrielData: Duminică, 04 Oct 2015, 11:55 PM | Mesaj # 317
VETERAN ( nefumător de peste 6 luni)
Grup: Utilizatori
Reputaţie: 3
am un coleg de munca care fumeaza si tot incearca sa se lase cu tigara electronica. ce-a reusit? sa fumeze 1 pachet pe zi de tigari normale la fel ca inainte si sa-si faca in plus un obicei prost de a trage din electronica la birou (unde nu are voie sa fumeze) si acasa (la fel. in locurile in care inainte nu fuma). adica si-a dublat nicotina care si-o introduce in corp si s-a invatat si cu obiceiul asta de a trage din electronica.

eu nu-s de acord cu ideea asta de a te lasa prin metoda de a-ti administra in continuare nicotina sub alte forme. nicotina e drogul. nicotina da sevrajul. inlocuiesti un obicei de a trage din tigara cu alt obicei prost de a trage din electronica pentru ca oricum corpul iti va cere tot timpul portia de nicotina.
la cei cu dependenta f f mare - se administreaza pentru cateva saptamani doar, acei plasturi insa dupa un program bine stabilit, in scadere a tariei lor. plasturii nu-s la fel ca tigarea electronica.

si pe langa toate astea ..s-au facut putine studii legate de cat de negativa pooate fi tigara electronica. a aparut de maxim 10 ani si nu se stie ce se va intampla cu cei care trag din ea in mod constant peste 20-30-40 de ani. cine stie, poate e mai rau cu ea.

eu te sfatuiesc sa intrii in programul cu pastilele.

ioanaData: Luni, 05 Oct 2015, 3:55 PM | Mesaj # 318
General-maior
Reputaţie: 1
gabriel, sa nu crezi vreo secunda ca nu-ti dau dreptate! ...Ba, da! 
Nici eu nu-s de acord cu tigara electronica....dar nu puteai tu, oare, sa-mi spui toate astea acum cativa ani buni, cand am inceput sa pufai la ea?...Ca, asemeni colegului tau, si eu suplimentam tigarile normale cu ea...mai ales ca imi tot doream sa renunt la ele si ma minteam ca inlocuiesc, macar cateva pe zi cu pufaiciul....si tot fac asta de cativa ani...
Acum imi e prea greu sa renunt la amandoua deodata 007zsuparat ...asa ca, sper/(ma amagesc?)....ca dupa ce reusesc sa inlatur dorul de tigara clasica, o sa incerc sa renunt si la pufaici! Gresesc?...nu stiu!...
Tot ce stiu e ca acum nu pot mai mult, asa ca ma multumesc sa nu mai pun gurita pe tigari clasice si sa sper ca, candva, nu mai departe de anul viitor, o sa reusesc sa nu mai pun gurita nici pe pufaici...........Daca reusesc in acest ritm auto-impus, eu sunt multumita! Deocamdata inca mi-e greu fara tigari si consider cate o mica victorie fiecare zi care trece fara sa-mi aprind o tigara...

Recunosc! Sunt slaba! ...ar trebui sa-mi impun mai mult si sa si reusesc ce-mi impun ....dar.......

gabitza, nu renunt! ...doar ca drumul meu e ocolit!...dar sper sa ma duca, mai tarziu, ce-i drept, la acelasi rezultat!

gabrielData: Luni, 05 Oct 2015, 4:15 PM | Mesaj # 319
da ..gresesti. ar trebui sa intrii in programul cu pastilele. mai fumezi normal 1-2 saptamani si apoi vei opri tot ce inseamna administrare de nicotina. in 1-2 luni esti salvata.
tine minte ce am scris eu in propozita anterioara si cand vei fi sigura pe tine pune-o in practica.

din punctul meu de vedere - a inlocui tigara normala cu tigara electronica este egal cu zero in ceea ce priveste ideea de lasat. daca ai noroc si reusesti sa nu mai fumezi deloc normal si sa tragi doar din electronica atunci cand te vei hotara sa te lasi de aia va fi la fel de greu ca lasatul de cele normale deoarece cu ambele iti adimistrezi cam acelasi gramaj de nicotina, cu ambele ai acelasi tic si cand vrei sa te lasi de la ambele e la fel de greu.

chiar daca pare ireazilabil, imposibil si acum 1 an as fi bagat mana in foc ca nu sunt in stare - fumatul se opreste brusc, azi, fara surogate, fara scaderi de doze. pastilele sunt altceva pentru ca pastilele nu contin nicotina si pastilele nu iti creeaza obisnuinta gestului. orice altceva decat pastile reprezinta doar amagire sau prelungire a stresului.

daca nu esti tu azi,acum sigura 100% ca vrei sa te lasi ia si mai fumeaza cat mai vrei tu ..nu te mai prosti cu aia electronica. si cand esti sigura 100% pregateste-te foarte bine pentru ce urmeaza ( fa provizii de morcovi si bomboane, fa-ti abonament la sala in fiecare zi, strange toti prietenii si spune-le ca vei trece prin clipe grele, gaseste noi hobby-uri si apoi ..pune simplu punct intr-o zi ..si gata).

gabitzaData: Marţi, 06 Oct 2015, 10:49 AM | Mesaj # 320
Generalisim
...cred si eu ca, cu pastile e mai usor...doar ca eu nu pot lua...daca s-ar fi putut n-as fi ezitat o clipa...

marryaData: Miercuri, 07 Oct 2015, 8:09 AM | Mesaj # 321
VETERANA (nefumatoare de peste 1 an)
Ioana, ce mai zici? Sa nu crezi ca ramai de capul tau la pufaitoare. Cam cat timp crezi tu ca vei sta la electronica?

Vreau, pot, voi reusi!!

ioanaData: Miercuri, 07 Oct 2015, 12:24 PM | Mesaj # 322
General-maior
marrya, hm, nu am un parcurs exact, dar, din pacate, cred ca mai mult decat va asteptati voi de la mine...
as vrea sa reusesc sa pierd dorinta de tigara normala inainte de a ma gandi sa las si electronica...deci, undeva in prima jumatate a anului viitor as estima...

Stiu, stiu, stiu.....nu sariti, ca-s constienta de cat sunt de slaba si cat de "egal cu zero" (vorba lui gabriel) e pasul meu!!!!! Singura mea scuza e ca, in ochii mei, si asta-i un pas...si e cam tot ce ma simt in stare momentan...

nu-mi propun nici sa ma reintorc la tigara clasica si nici sa raman, sine die, la electronica....

marryaData: Miercuri, 07 Oct 2015, 1:44 PM | Mesaj # 323
VETERANA (nefumatoare de peste 1 an)
Ok inteleg. Sa stii ca eu nu cred ca e egal cu zero. Exact cum zici si tu este ceva. Si daca stam bine si ne gandim nicotina e cea care da dependenta, insa nu este chair asa de periculoasa ca si gudroanele pe care acum nu le mai inhalezi. Deci tu poti spune ca te-ai lasat de o parte dein gudroane. Daca preconizezi sa folosesti electronica pana pe la inceputul anului e bine. Macar ai o tinta, un target. Eu te sustin si iti spun ca tot e bine ca ai facut ceva cu privire la acest proces.

Vreau, pot, voi reusi!!

gabrielData: Miercuri, 07 Oct 2015, 3:21 PM | Mesaj # 324
cer scuze. eram suparat pe altceva in momentul in care am scris acel mesaj destul de radical.
orice pas cat de mic in directia lasarii e bine primit. ajuta si asta cu ceva pe undeva.

gabitzaData: Miercuri, 07 Oct 2015, 8:46 PM | Mesaj # 325
Generalisim
Ioana, mergi inainte asa cum ti-ai propus! doar tu esti cea care hotaraste si care stie cel mai bine cum sa gestioneze lucrurile! daca asa ti-e bine, da-i bataie! 03bucuros ...orice pas e important!

ioanaData: Vineri, 09 Oct 2015, 9:09 AM | Mesaj # 326
General-maior
saru'mana pt incurajari, dragii mei! Ajuta!....desi, daca ma gandesc mai bine, si criticile si mesajele "radicale" ajuta (asa ca nu-ti cere scuze, gabriel)!...
Ideea e ca orice sfat ma ajuta, mai ales ca senzatia mea e de bajbaiala si de batalie intre argumentele contra fumatului si dorinta de tigara care-mi induce false argumente pro.... In ceata asta voi aruncati cate o raza de lumina, ba cu critici, ba cu incurajari, iar eu ma bucur ca ma pot agata cate putin de fiecare dintre ele!
De exemplu, saptamana trecuta, intr-o zi, mi-a fost drag de mine in momentul in care, la o poveste cu cineva care fumeaza acelasi tip de tigari pe care-l fumam eu, am refuzat tigara oferita fara regret si am continuat povestea pret de 3 tigari fumate de el.........pe de alta parte, ieri salivam doar la vederea unui astfel de pachet pe o masa... De-aia zic! Inca bajbai! Inca ma agat de orice ca sa nu aprind o tigara si, cateodata, electronica ajuta. Pe de alta parte sunt constienta ca, in alte momente, as rezista si fara ea si o folosesc din reflex....
Poate ar trebui sa incep sa constientizez nevoia de nicotina si sa fac diferenta intre nevoia de nicotina si reflexul de a fuma.....

RalucaData: Vineri, 09 Oct 2015, 4:21 PM | Mesaj # 327
VETERANĂ (nefumătoare de peste un an)
Citat ioana ()
intre nevoia de nicotina si reflexul de a fuma.....

E prea devreme acum pentru astfel de analize! In plus, daca nu te prea lasa inima sa renunti la tigari, bine ar fi sa eviti o perioada statul la povesti cu fumatorii. Stiu ca sunt persoane care rezista fara probleme acestor ispite, inca din primele zile de nf, dar tu cred ca ai nevoie sa stai un pic departe de ele.
Ca sa nu te amagesti in contiuare, faptul ca fumezi electronica nu inseamna ca te-ai lasat de fumat, ci ca fumezi alt tip de tigara. Ioana, este o lupta grea si pe termen lung lasatul asta...Nu vreau sa te demoralizez si sa-ti spun ca eu cochetez cu ideea de a ma reapuca dupa 4 ani. Gabitza s-a reapucat prima data dupa 8 luni, cunosc oameni care au reluat fumatul dupa 10-15 ani. Asta nu inseamna ca trebuie sa abandonezi lupta, dimpotriva! Totul e sa nu renunti!

gabitzaData: Luni, 12 Oct 2015, 11:33 AM | Mesaj # 328
Generalisim
Ioana, incet-incet, cand vei sti foarte bine ce-ti doresti, vei renunta si la electronica! nu te stresa dinainte! orice pas facut e bun, fiecare o face in felul lui, dar, cum spune si Ralu, nu renunta! asa fac si eu, chiar daca am mai calcat gresit, NU RENUNT!

ioanaData: Luni, 12 Oct 2015, 12:15 PM | Mesaj # 329
General-maior
Nu renunt, gabitza! Si, cum am mai zis-o, pentru mine si pasul asta e semnificativ! Dar, recunosc, mi-e un pic rusine sa ma laud doar cu-atat si-mi propun sa reusesc mai mult intr-un viitor nu foarte indepartat.

Asa cum spune Raluca, deocamdata nu inseamna ca m-am lasat de fumat!...desi, cine a incercat o perioada tigara electronica stie ca nu e un alt tip de tigara...e o asaaaaaaa de vaga substitutie a ei.....
Apoi m-ati acceptat voi pe-aici si fumatoare pe de-a-ntregul, acum n-o sa ma izgoniti pentru ca dureaza mai mult pana-mi iau inima-n dinti sa las si pufaitoarea, nu-i asa? 009plange03

gabitzaData: Luni, 12 Oct 2015, 1:41 PM | Mesaj # 330
Generalisim
Nici nu se pune problema! te acceptam si fumatoare de 2 pachete! 01rade e forum despre fumat, nu forum de nefumatori! toata lumea poate veni aici, poate se lasa vazand ca altii au reusit, poate nu se lasa deocamdata, fiecare cum doreste!

Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » N.O.P.E ! (not one puff ever!) (Casuta fara gratii la feresti...)
Căutare:

Copyright MyCorp © 2018
Găzduire site gratuită — uCoz