Miercuri
22 Aug 2018
0:10 AM

Formularul pentru autentificare

Bine aţi venit Vizitator | RSS
Logo Design by FlamingText.com
Logo Design by FlamingText.com
Principală N.O.P.E ! (not one puff ever!) - Pagina 7 - Forum Înregistrare Autentificare
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
Moderatorul forumului: marrya  
Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » N.O.P.E ! (not one puff ever!) (Casuta fara gratii la feresti...)
N.O.P.E ! (not one puff ever!)
CristynaData: Sâmbătă, 14 Mar 2015, 0:55 AM | Mesaj # 91
VETERANĂ( nefumătoare de peste 1 an)
Grup: Utilizatori
Reputaţie: 1
Status: Neconectat
Felicitari, Ioana, deja ai 5 zile!
Frica este normala, si eu am trecut prin asta, o sa treaca. Si chiar daca ai sentimentul ala de regret, sa te gandesti ca e tot o pacaleala a sevrajului. Nu ai de ce sa regreti o chestie scarboasa si urat mirositoare. Stii, eu eram sceptica in legatura cu lasarea asta a ta, cu pregatire, adica vreau sa spun ca eu nu as fi fost in stare. Pe mine ma infricosa gandul ca nu voi mai fuma niciodata si nu cred ca as fi reusit decat brusc, asa cum am si facut-o. Oricum , vroiam sa spun ca te admir, cred ca esti foarte puternica si m-ai facut sa-mi schimb parerea. 
Deja ce a fost mai greu a trecut, ai aproape o saptamana si va fi din ce in ce mai usor.
Si trebuie neaparat sa scrii reteta de placinta altfel ma ai pe constiinta.

gabrielData: Sâmbătă, 14 Mar 2015, 3:27 PM | Mesaj # 92
VETERAN ( nefumător de peste 6 luni)
Reputaţie: 3
da ..trebuie sa traiesti si sa simti fiecare zi si sa nu te gandesti la viitor - cel putin nu in primele 3 saptamani - dup-aia mai vedem 10rolleye
Priveste fiecare zi ca o zi de 24h in care ai voie sa faci orice vrei tu in afara de o singura chestie.
Nu e o chestie fara inceput si sfarsit starea si stresul asta prin care treci. este o parabola care are un urcus .un punct culminant si apoi scadere. - si toate astea se intampla in aproximativ 14 zile. - depinde de la caz la caz.
Nu vreau sa spun prea multe pentru ca nu-mi dau seama ce fel de stare de sevraj ai. Poate e una acceptabila pt tine si nu vreau sa te stresez cu informatii care ii priveste pe altii.
Ceea ce ti se intampla acum - sa fii trista sau etc ..e ceva normal ..peste 10 zile nu vei mai fi asa. N-ai sa te lupti toata viata cu starea asta ci doar 2-3 saptamani maxim si apoi vei trece intr-o alta stare mult mai lejera in care vei fi total stapana, fara probleme, pe sentimentele tale fata de acest subiect.

ioanaData: Sâmbătă, 14 Mar 2015, 6:24 PM | Mesaj # 93
General-maior
Ce se-ntampla????....eu am intrat pe forum si aseara si azi dimineata, si nu erau mesaje noi .... si-acum vad mesaje de ieri...ultima mea replica apare inca o data, asa, aiurea-n tramvai la miez de noapte??????

ioanaData: Sâmbătă, 14 Mar 2015, 6:28 PM | Mesaj # 94
General-maior
Ataşamente: 4526317.jpg(57.7 Kb)

ioanaData: Sâmbătă, 14 Mar 2015, 7:28 PM | Mesaj # 95
General-maior
Cred ca jpg-ul se poate mari cat sa devina lizibil...

Adăugat (14 Mar 2015, 5:39 PM)
---------------------------------------------
Iar cu capu-n jos...nu stiu cum reusesc?!!!!
Asta e pt cine, ca mine, are probleme cu cani, pahare, linguri si "cat cuprinde"...adica e aluatul in grame!
Eu am trisat de data asta! Pentru ca aveam din vara 2013 gem de mere facut cu mere rase si nu foarte mult zahar, am folosit un borcan de gem si-am adaugat stafide muiate-n rom. 
Dar si cu mere proaspete e la fel de buna.
Imi place ca se taie cruda, asa ca oricat de fraged e aluatul, n-ai probleme cu taiatul dupa ce se raceste...

Adăugat (14 Mar 2015, 6:28 PM)
Cristyna, crezi ca eu n-am avut indoieli cu privire la lasat, la pregatire...la orice?! O-ho-ho!!!
Si inca mai sustin ca-mi lipseste ceva esential: un motiv puternic!... Mi-a spus nenea Carr ca nu exista "o singura tigara"...dar mi-e teama de vreun moment de slabiciune, cine stie cand, cand o sa-mi spun: "vreau una acum, ce rau poate sa faca una?!".... Pentru asa momente trebuia sa am o arma!

gabriel, asa fac, iau fiecare zi si o transform intr-o victorie! Ca, zau, ma bucur de fiecare zi in care stau "curata"! Sper sa fie din ce in ce mai bine...
M-a speriat tare si faptul ca in loc sa se atenueze pofta sau, mai bine zis, regretul ca n-am acea ocupatie in anumite momente...a aparut mai puternic in ziua 4 decat in ziua 1...(mi s-a explicat, si mi-a parut logica explicatia...in ziua 1,2 eram preocupata de a rezista...dupa, am obosit...)

Ataşamente: 2512242.jpg(18.1 Kb)

gabrielData: Sâmbătă, 14 Mar 2015, 9:51 PM | Mesaj # 96
in ziua 1 si 2 mai aveai nicotina in tine ..cu cat trece timpul cu atat e din ce in ce mai putina si cererea e mai mare pana la un punct maxim apoi apare o scadere

magdutzaData: Sâmbătă, 14 Mar 2015, 11:45 PM | Mesaj # 97
fumatoare
Grup: Administratori
Reputaţie: 2
eu nu stiu  12rusinat in cat timp se elimina nicotina din corp. eu stiam ca dupa trei zile...din discutii am auzit de trei saptamani.
dar eu dupa cateva zile de abstinenta oboseam mental sa ma tot controlez si faceam cate o criza de isterie. cu plans, urlat, spart, paranoia...dupa cateva incercari am vazut ca tot zbuciumul asta intens, nu tine mult. 

ioana...care- cea mai lunga lasare a ta? recordul?

ioanaData: Duminică, 15 Mar 2015, 9:04 AM | Mesaj # 98
General-maior
magdutza, 3 saptamani, dar asta a fost demult, prin 2008, parca....
Nicotina, conform celor citite si aplicatiilor de pe telefon se elimina in 48 de ore...
Gabriel zicea ca nevoia de nicotina creste pana la un punct (varf de curba) si-apoi scade, ceea ce pare perfect logic, chiar si in lipsa nicotinei din corp....e reactia la amintirea nicotinei...
Orice-ar fi, important e ca, dupa varf, urmeaza panta descrescatoare.... 001happy03

Adăugat (15 Mar 2015, 8:04 AM)
E-he-hei, am intrat in randul lumii!!!...Azi-noapte am visat ca am fumat o tigara...(de fapt, nici macar c-am fumat-o, ci ca am aprins-o si, parca instant, era fumata toata si am aruncat chistocul)... In vis mi-era o ciuda:" uite ma, ce tampenie am facut!,si pentru ce? Nici macar n-am simtit tigara aia...."
....ce usurare am avut dimineata, cand mi-am dat seama c-a fost doar vis.....
020ideea01 026yess01

CristynaData: Duminică, 15 Mar 2015, 1:36 PM | Mesaj # 99
VETERANĂ( nefumătoare de peste 1 an)
Indoieli avem toti. Eu ziceam doar ca daca stateam sa ma gandesc nu m-as mai fi lasat. 
Cum te simti azi? Mai ai putin si faci o saptamana! 03bucuros

ioanaData: Duminică, 15 Mar 2015, 2:05 PM | Mesaj # 100
General-maior
Bine, Cristyna!! Astazi chiar ma simt bine!...De-ar fi toate zilele ca azi... 032dans01

gabrielData: Duminică, 15 Mar 2015, 9:42 PM | Mesaj # 101
ce tare ..mai ai putin si faci o saptamana. ce repede trece timpul. maine poimaine zici ca ai 2 luni, 2 ani ..etc ..

magdutzaData: Duminică, 15 Mar 2015, 10:24 PM | Mesaj # 102
fumatoare
Citat ioana ()
Astazi chiar ma simt bine!
  03bucuros  ma bucur, ioana! face bine la psihic o zi din asta!

ioanaData: Luni, 16 Mar 2015, 10:44 AM | Mesaj # 103
General-maior
gabriel, fac o saptamana, drept!... dar sa stii ca mie nu mi s-a parut ca a trecut repede.... 010timid03
Parca fiecare zi a fost muuult mai lunga ca de obicei....
O fi ca-n bancul cu barbatii insurati: nu traiesc mai mult, numai ca asa li se pare... 002smile02

magdutza, mai ales ca-i la ceas aniversar, adica-n ziua la capatul careia ma pot lauda cu-o saptamana... 002smile01

Adăugat (16 Mar 2015, 9:44 AM)
004hug06 o saptamana!!!...iupiiiiiii!!! bravo mie, c-am reusit! 004hug06

Mesajul a fost editat de către ioana - Duminică, 15 Mar 2015, 10:47 PM

magdutzaData: Luni, 16 Mar 2015, 11:16 AM | Mesaj # 104
fumatoare
bravo ioana  024respect02   cea mai nasoala saptamana s-a dus  03bucuros

ioanaData: Luni, 16 Mar 2015, 7:34 PM | Mesaj # 105
General-maior
Of, zici ca-i un facut! Cand ma laud cu o zi buna, vine urmatoarea si da totul peste cap!
Azi a fost o zi ingrozitoare! Nu sunt sigura ca a fost doar sevrajul de vina, dar sigur am fost isterica!!!...Oare cum sa fac sa nu continui maine la fel???
Inca ma simt agitata, ca o bomba, gata sa explodez!.. 007zsuparat   009plange03

Mesajul a fost editat de către ioana - Luni, 16 Mar 2015, 7:34 PM

Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » N.O.P.E ! (not one puff ever!) (Casuta fara gratii la feresti...)
Căutare:

Copyright MyCorp © 2018
Găzduire site gratuită — uCoz