Luni
18 Iun 2018
2:40 AM

Formularul pentru autentificare

Bine aţi venit Vizitator | RSS
Logo Design by FlamingText.com
Logo Design by FlamingText.com
Principală N.O.P.E ! (not one puff ever!) - Pagina 9 - Forum Înregistrare Autentificare
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
Moderatorul forumului: marrya  
Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » N.O.P.E ! (not one puff ever!) (Casuta fara gratii la feresti...)
N.O.P.E ! (not one puff ever!)
RalucaData: Vineri, 20 Mar 2015, 0:30 AM | Mesaj # 121
VETERANĂ (nefumătoare de peste un an)
Grup: Utilizatori
Reputaţie: 3
Status: Neconectat
Citat ioana ()
asaaaaa de mare si nemeritata,
Ti-am spus foarte sincer si din tot sufletul!

Adăugat (19 Mar 2015, 11:30 PM)
---------------------------------------------
Nu doar din cauza dorului putem sa ne reapucam de fumat, ca doar la prima tigara nu aveam o experienta in spate! Asta e riscul, dupa mintea mea, ca asa cum ne-am apucat de fumat, fara niciun motiv rational, asa putem sa ne si reapucam. Maturizarea si experienta nu cred ca au prea multe de spus, cel putin in cazul meu. Practic si atunci cand am fumat prima data eram destul de matura! 02zambet

marryaData: Vineri, 20 Mar 2015, 9:05 AM | Mesaj # 122
VETERANA (nefumatoare de peste 1 an)
Grup: Administratori
Reputaţie: 1
In cazul meu nu eram prea matura cand m-am apucat....cand ma gandesc cat de prostuta eram. multi dintre colegi fumau, si logic ca era "musai" sa ma apuc si eu ca sa fac parte din acel grup. Naivitatea, prostia m-a facut sa ma chinui la propriu sa invat. La inceput nu trageam in piept....inghiteam fumul 02zambet ....eu asa credeam ca trebuie....ai fi zis ca mancam tigara....apoi intr-o pauza la scoala m-a observat un coleg... 12rusinat ....si ce a mai ras de mine ca inghit fumul....si m-a invatat el sa trag in piept....si am tras de am cazut direct pe banca si se invartea totul cu mine....Nu mai fumasem vreo 3 zile dupa aia... Insa,incet incet mi-am dat greata si m-am adaptat. Aveam 15 ani. la 16 eram deja fumatoare pt ca de atunci am inceput sa "strang" bani de tigari.

Sincer, stiuca exista cazuri in care declicul nu se realizeaza, insa eu cred ca daca iti doresti din tot sufletul sa renunti, si nu pt x,y,z....ci doar pt tine, atunci acea rasplata vine la fiecare mai devreme sa mai tarziu. De cate ori m-am lasat pentru altceva decat pentru mine am suferit enorm de mult si am clacat. Cand m-am
lasat strict pt mine, si mi-am jurat ca nu mai pun tigara in gura...asta ca sa ma ajut singura in acele momente in care stiam ca pot claca.....reusita a fost la cativa pasi distanta. Acel juramant l-am folosit de 2 ori cred. A fost salvarea mea in acele momente, si m-a facut sa nu ma mai gandesc la fumat "pt ca orice as face nu pot sa il incalc".
Asa ca Ioana, iti spun 100% sigur vei fi fericita fara tigari.

Vreau, pot, voi reusi!!

ioanaData: Vineri, 20 Mar 2015, 2:55 PM | Mesaj # 123
General-maior
multumesc tare mult, marryaRaluca!!!!:004hug06:
Nici nu va imaginati cat mult bine faceti cu incurajari si reusite personale!!!...
N-as fi crezut ca e atat de important sa vina idea de lasat din interior, nu din exterior...dar e! Foarte-foarte!
Eu una nu am reusit sa-mi fac acea mult trambitata lista cu motive pentru lasatul de fumat...Am luat pixul si foaia de hartie si...nu-mi venea in cap nimic demn de a fi scris "pentru posteritate"... asa ca am renuntat...
Am stiut doar ca nu m-a obligat sau indemnat nimeni sa ma las! A fost doar hotararea mea!...si da...a fost mult mai mult o hotarare decat o dorinta!...
Dar a fost A MEA!...si vad bine cat de mult ma ajuta chestia asta....(de mult as fi fumat, ascunsa bine de ochi lumii, daca as fi avut de cine sa ma ascund.....de mine insami nu ma pot ascunde!!!!)
Poate tot din  cauza ca hotararea e A MEA, trec, relativ usor, peste fiecare moment, fiecare ora, fiecare zi.........si  "permanenta nefumatului" ma sperie cel mai mult!!!!...si, in chestiunea asta, veniti voi cu povesti ...si incurajari ...si sprijin...si uite-asa sper sa reusesc sa merg tot inainte, fara sa cad, chiar daca ma  mai impiedic, din cand in cand...

magdutzaData: Vineri, 20 Mar 2015, 5:35 PM | Mesaj # 124
fumatoare
Reputaţie: 2
Citat ioana ()
veniti voi cu povesti ...si incurajari ...si sprijin..
sigur ca ai nevoie de toate astea, dar si de timp. chiar daca la mine "dorul" nu a disparut definitiv din viata mea, incercand sa compar cu ceea ce simteam la 4 luni, clar e o diferenta URIASA , ceea ce pe mine ma indeamna sa vad cum e mai departe. nu am nici o suferinta, nu e un dor chinuitor, sunt doar ganduri la anumite momente dificile din viata mea, dar sunt ferm convinsa ca nu as relua fumatul sub nici o forma. " permanenta nefumatului" nu ma mai sperie. 

mi se pare chiar ca mi-am abandonat "prietenul" prea usor. credeam ca am sa sufar mai intens, totusi vad ca pot trai la fel fara tigari.

ioanaData: Vineri, 20 Mar 2015, 6:08 PM | Mesaj # 125
General-maior
Citat magdutza ()
incercand sa compar cu ceea ce simteam la 4 luni, clar e o diferenta URIASA
...
d-apai daca compari cu ce simteai la 11 zile??...e-he-hei, deci viata o sa fie tot mai faina!!! ...abia astept!!!... 001happy03

gabrielData: Sâmbătă, 21 Mar 2015, 6:24 PM | Mesaj # 126
VETERAN ( nefumător de peste 6 luni)
cum e in weekendul asta?> esti ok?

ioanaData: Sâmbătă, 21 Mar 2015, 6:52 PM | Mesaj # 127
General-maior
In w-end e intotdeauna un pic mai bine decat in restul saptamanii!...
Am muncit un pic prin curte, la ai mei,...ca-i primavara, se tund pomii, se aduna si se ard crengi....
Nu mult, doar cat sa ma bucur de soarele de-afara!
Dup-aia am cautat pe net o reteta simpla-simpla de fursecuri si m-am rasfatat cu dulce!
Uite ce-a iesit:

....fragede si bune!!!
(sa-mi explice si mie cineva de ce toate pozele imi apar cu capu-n jos?!...de vazut le vad cum trebe, .....cand le "introduc in editor" is cu susu-jos!!!!!......cad fursecurile din farfurie, nu de alta...)
Ataşamente: 3067461.jpg(50.3 Kb)

magdutzaData: Sâmbătă, 21 Mar 2015, 9:14 PM | Mesaj # 128
fumatoare
ai incercat vreodata prin imgur, asa cum explica gabitza la probl tehnice? eu n-am folosit editorul niciodata... 09confuz

gabrielData: Sâmbătă, 21 Mar 2015, 11:21 PM | Mesaj # 129
poza e facuta de tine sau e luata de pe net. La cele de pe net e mai simplu ca se apasa pe "Imagine" si se introduce linkul.Daca e de la tine din calculator, eu am adaugat in ianuarie cateva poze de la mare si am folosit Browse de jos, fara editor si toate alea.

ioanaData: Duminică, 22 Mar 2015, 8:38 AM | Mesaj # 130
General-maior
gabriel, vaaaai, cum poti sa intrebi asa?... 
pai, eu ma laud cu fursecuri facute de manutele mele, si ma-ntrebi daca-i poza de pe net?... 07plange
Nu! E facuta cu tableta si, aici, click pe butonul "alege fisier", aleasa poza din galerie...si click pe buton "adauga in editor", ca e singurul buton disponibil si face ca poza sa apara in campul de dialog ....
O sa incerc si alte variante, dar asta mi s-a parut a fi cea aleasa de forum, pt poze, din moment ce exista acel buton fix sub campul de dialog.
Poate merge cu copy/paste?
.....
Apropos, singura poza de pe net era aia cu freziile, de pe prima sau e doua pagina a casutei, atasata prin aceeasi metoda, dar aparuta normal!... si NU, n-am tinut eu rau tableta cand am facut poza, ca in galerie se vizualizeaza corect....

...auzi la el, poza de pe net...

RalucaData: Duminică, 22 Mar 2015, 9:15 AM | Mesaj # 131
VETERANĂ (nefumătoare de peste un an)
@ioana Inverseaza poza inainte sa o incarci aici. 02zambet

magdutzaData: Duminică, 22 Mar 2015, 11:22 AM | Mesaj # 132
fumatoare
Citat ioana ()
..auzi la el, poza de pe net...
01rade  nu asta a vrut sa spuna! mi se pare ca doar indica doua variante.

si-a mai trecut o saptamana! asa-i ca esti mai sigura pe tine?

ioanaData: Duminică, 22 Mar 2015, 12:53 PM | Mesaj # 133
General-maior
magdutza, m-am gandit si eu ca indica doua variante! ...iaca m-alintam si eu!... 13wink

Sunt MAI sigura pe mine...sigur ca sa sunt!... Mai am muuuuuuuult pana departe!!...dar ma indrept intr-acolo...cu pasi mici, cand mai siguri, cand mai impleticiti... 010timid01

gabrielData: Duminică, 22 Mar 2015, 5:02 PM | Mesaj # 134
ai zis ca ai luat reteta de pe net si m-am gandit ca ai luat si poza tot de acolo. Nu m-am uitat cu foarte mare atentie * cu capul invers * la poza ta sa -mi dau seama daca e facuta cu manutele tale la tableta sau e de pe net - sorry.
Mie asa invers imi par ca o farfurie plina de ciuperci.

cat despre cele 2 saptamani frumose ale tale - toata admiratia. Teoretic trebuia sa fi scapat de mult de sevrajul ala rau. Daca n-=ai scapat inca atunci mai numara 7 zile sa bati 3 saptamani si gata.

ioanaData: Duminică, 22 Mar 2015, 6:39 PM | Mesaj # 135
General-maior
gabriel, io tot explic, dar,zau, nu stiu cat de coerent, senzatia pe care-o am, si frica cea mai mare....tocmai am raspuns intrebarii Sweety-ei, in casuta ei...sevrajul "ala rau" a trecut, intr-adevar! Culmea  e ca, de data asta, nici n-a fost asa rau ca altadata...
Ramane frica aia mare de simplul si vagul "dor" de-o tigara...dorinta indirecta de care vorbesti si tu...aia care ma face pe mine sa-mi doresc atat de mult ca tu sa ramai nefumator, ca sa-mi pot imagina ca reusesc si eu....
...cat despre "ciupercile" mele...asa de bune-au fost, ca s-au mancat toate....nici nu mai am argumente sa te conving  015tongue03

Mesajul a fost editat de către ioana - Duminică, 22 Mar 2015, 6:44 PM

Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » N.O.P.E ! (not one puff ever!) (Casuta fara gratii la feresti...)
Căutare:

Copyright MyCorp © 2018
Găzduire site gratuită — uCoz