Duminică
16 Dec 2018
7:13 PM

Formularul pentru autentificare

Bine aţi venit Vizitator | RSS
Logo Design by FlamingText.com
Logo Design by FlamingText.com
Principală Prima saptamana fara tigari...NEFUMATOR? - Pagina 2 - Forum Înregistrare Autentificare
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
Moderatorul forumului: marrya  
Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » Prima saptamana fara tigari...NEFUMATOR?
Prima saptamana fara tigari...NEFUMATOR?
cosminpopaData: Miercuri, 15 Apr 2015, 4:55 PM | Mesaj # 16
Sergent
Grup: Utilizatori
Reputaţie: 0
Status: Neconectat
hey sweetality si multumesc :)

gabriel, raspund punctual:

27 de ani
10 ani fumator
cel putin 20 pe zi (in weekenduri nici nu vreau sa ma gandesc)
nu am mai incercat sa ma las (poate o data, acuma mult timp, pentru o zi de gura mamei mele)
o data, o zi 
Nu as putea sa spun ce m-a determinat. Stateam sambata seara la un pahar cu mai multa lume si tot spuneam ca trebuie sa ma las la un moment dat, si dupa mi-am / le-am spus ca o voi face de luni. toti au ras. eu eram convins ca de luni ma las (stiam ca mai am duminica sa fumez, poate de aia atata convingere). duminica am inceput sa ma gandesc cu groaza la ziua de luni. ziua de luni am inceput-o cum nu se putea mai "bine": cu o tigara (cica ultima). apoi au mai urmat cateva ultime tigari. la ora 12 eram pregatit sa ma dau batut si i-am scris unei prietene ca o sa ma las de marti. aceasta mi-a spus ca se astepta la o asemenea reactie, ca imi gasesc scuze sa nu ma las, ca nu am nici o sansa in acest fel. La ora 12:30 am stins ultima tigara. de atunci au trecut 9 zile (cred :p)

Cam asa m-am decis sa ma las. 

Voi? Stiu ca cel mai probabil v-ati relatat povestea prin alte locuri, dar daca nu va e groaza /aveti rabdare/va face placere, as fi foarte happy sa le "aud" (povestile voastre) :)

O zi buna in continaure

magdutzaData: Miercuri, 15 Apr 2015, 5:42 PM | Mesaj # 17
fumatoare
Grup: Administratori
Reputaţie: 2
40 de ani 
21 fumator
i pack pe zi
am incercat sa ma las ... 09confuz ...nici nu mai stiu de cate ori...sigur au fost vreo 10 incercari mai serioase  10rolleye
asta e marea mea realizare    pe 26 aprilie voi implini 1 an de cand nu mai fumez

m-am lasat de fumat in speranta ca mai pot recupera ceva din sanatatea mea dupa cei 20 de ani de fumat si pentru ca imi era frica sa nu ma imbolnavesc de ceva grav. am incercat de cateva ori, am rezistat cate o luna, doua, chiar 6 apoi ma reapucam de fumat din motive stupide. de data asta m-am lasat fara a mai calcula momentul perfect, s-a intamplat pe cand racisem foarte nasol si tuseam foarte urat. 

felicitari ca ai reusit sa te lasi de fumat, mai ales ca esti atat de tanar. apreciez asta la voi, mai rar persoane sub 30 de ani care vor sa se lase de fumat. bravo!

SweetalityData: Miercuri, 15 Apr 2015, 6:49 PM | Mesaj # 18
VETERANĂ( nefumătoare de peste 6 luni)
Hey Cosmin!
          Si eu m-am lasat o singura data de fumat, deci se poate 03bucuros
          Am fumat aproximativ 13-15 ani, in ultimul an am fumat 2 pachete pana la 2 pachete si jumatate pe zi. Ajunsesem sa tusesc non-stop. Intr-o seara nu stiu cum ca nu am premeditat prea mult (datorita tusei si in general pentru ca nu ma simteam bine) dupa ce am fumat ultima tigara mi-am zis ca a fost ultima. Pana atunci nu imi venise niciodata in minte si nu-mi specificasem concret sa ma las de fumat. Patru zile dupa aceea am simtit nevoia sa fumez si am mancat in continuu. Apoi nu am mai simtit niciodata nevoia sa fumez, absolut deloc. Apoi au inceput sa se vada problemele de sanatate pe care fumatul le crease intre timp: plamanii si imediat dupa, stomacul. Am facut tratamente, prescrise de medic. Si m-am pus pe picioare. Sunt convinsa ca in acea perioada imi era atat de rau, pentru ca efectiv nu mai imi aduc aminte foarte multe din detaliile acelor zile, vorbesc doar in linii mari. Eu cred ca daca mai fumam foarte putin timp, muream. Cred ca am avut un inger, sau pur si simplu lupta de supravietuire a organismului meu a reusit sa preia controlul la momentul potrivit si sa refuze sa mai fumeze. Asta s-a intamplat anul trecut in Decembrie. Mi se pare ca de atunci a trecut foarte mult timp si ca sunt nefumatoare dintotdeauna. Astazi am un stil de viata cat de cat sanatos si sunt extraordinar de fericita ca lucrurile s-au intamplat asa cum s-au intamplat si parca inca nici nu-mi vine sa cred ce schimbare s-a produs pur si simplu!

In urma acestei experiente, din cate am observat, noua oamenilor in general ne este inoculata atat de mult si de bine ideea ca este greu sau imposibil sa ne lasam de fumat, incat o cred si chiar o sustin chiar si farmacistii si medicii. Eu cred ca este o atitudine cu totul si cu totul gresita, la origini/baza, in mod intentionat, cu interesele bine cunoscute.    
          Mi-as dori ca in viitor sa pun bazele unei asociatii / fundatii care sa lupte impotriva acestei idei, frumos, argumentat si organizat, pentru ca imi doresc foarte mult ca cei care vor sa se lase de fumat sa poata face acest lucru in mod natural, adica mult mai usor decat cum le impune mediul, societatea, media, etc. Voi vedea ce va iesi, in anii urmatori.

Cafea?! :D

cosminpopaData: Miercuri, 15 Apr 2015, 10:30 PM | Mesaj # 19
Sergent
Felicitari voua ca ati reusit sa ca lasati, sper ca pentru totdeauna!:)

Sweetality, iti dau perfecta dreptate! Dupa cum suntem manipulati sa devenim dependenti de tigari, la fel suntem manipulati ca lasatul de fumat este greu/chiar imposibil.

Si eu cred ca omul poate sa se lase se fumat fara sa sufere fizic sau psihic, doar printr-o gandire limpede si sanatoasa.

Cat despre ideea/dorinta ta de a infiimta o fundatie/asociatie, nu pot decat sa aplaud aceasta intentie nobila.

Felicitari din suflet amandurora,

Sper sa treaca anii pe langa noi si sa ne putem bucura in continuare(de ce nu impreuna) de anii astia frumosi de libertate.

Astept povestile celorlati (daca doresc sa impartaseasca :))

O seara frumoasa tuturor,

RalucaData: Joi, 16 Apr 2015, 0:01 AM | Mesaj # 20
VETERANĂ (nefumătoare de peste un an)
Reputaţie: 3
37 de ani,
3 ani, 3 luni si 3 zile de nefumat (fetelor, inca nu am uitat avertismentul referitor la 333 02zambet ), a treia reusita, dupa 15 ani de fumat.
Mi-a placut sa fumez de la prima tigara si, probabil, o sa-mi placa si ultima, daca o fi sa mai apuc sa fumez in viata asta. 02zambet Nu ma deranjeaza fumul, nu fac morala celor care fumeaza, inca vizez la o tigara in noptile de vara! Probabil nu am devenit inca nefumatoare, sunt doar intr/o perioada de abstinenta. Nu e o tragedie daca ma reapuc, nici un eveniment major in viata daca raman doar cu nostalgia. Sunt altele mult mai importante in viata si aveam sa ne invingem vointa si gandul rau in inca o suta de directii. Pana la libertate, e cale lunga si anevoioasa!

gabrielData: Joi, 16 Apr 2015, 9:04 AM | Mesaj # 21
VETERAN ( nefumător de peste 6 luni)
Cosmin ..din descrierea ta erai deja un fumator in adevaratul sens al cuvantului (si perioada peste 10 ani si 20 tigari pe zi).
Ma bucur ca ti-a incoltit tie singur ideea ca poti sa te lasi de fumat, ca vrei sa faci asta si ai si pus-o in aplicare. Asta arata faptul ca ai tarie de caracter, daca te implici in ceva vrei sa duci la bun sfarsit.
Prima incercare de a te lasa de fumat este cea mai importanta, cea mai sigura, directa, naturala incercare. Ai incredere in tine si continua-ti demersul. Un lucru e sigur si oricine din jurul tau ti-o poate spune - Ai apucat-o pe calea cea buna, sanatoasa. Chiar si cel mai puternic adept al fumatului te va felicita ca ai reusit sa faci asta.

cosminpopaData: Joi, 16 Apr 2015, 3:27 PM | Mesaj # 22
Sergent
Sa speram ca ma pot tine Gabriel. incerc in ultimele zile (poate ultima zi) sa imi scot din cap ideea ca e ok sa fumez o tigara NTB sa vad cum e...

Voi ati incercat? Credeti ca ar dauna "drumului" ales? 

Ati avut probleme cu ingrasatul? Daca da, pentru ca ati tot rontait? Am tot citit ca toata lumea se ingrasa, indiferent daca mananca sau nu mai mult, datorita schimbarilor organismului. Nu stiu de ce, dar imi vine greu sa cred ca ma pot ingrasa pur si simplu daca renunt la tigari..

So? :)

o zi minunata tuturor

magdutzaData: Joi, 16 Apr 2015, 4:36 PM | Mesaj # 23
fumatoare
eu cred ca tigarile medicinale ti-ar mentine dependenta psihologica fata de tigari. eu am incercat una acum vreo patru ani si scot un fum care miroase ingrozitor. m-am lecuit de NTB definitiv   001rade02

eu m-am ingrasat doar doua kg intr-un an, cu toate ca am tot rontait. chiar daca te vei ingrasa ceva kg, cred ca le poti da jos ulterior, cu putin regim si ceva miscare.

marryaData: Joi, 16 Apr 2015, 5:17 PM | Mesaj # 24
VETERANA (nefumatoare de peste 1 an)
Reputaţie: 1
28( in cateva zile 29 10rolleye )
am fumat de la 15-16 ani pana la 26 ani. deci 10 ani....ca tine...cam 10-15 pe zi, cateodata mai multe. m-am lasat de n-spe mii de ori. devenisem Sisif pe forum intr-o vreme 01rade ...insa dupa multe incercari, nu de alta da sunt un berbec tare incapatanat care nu tare poate accepta infrangerea, mai ales cand stiu ca pot uite-ma la minunata "varsta" de 2 ani si aproape 4 luni.
Nu a fost usor, iti spun foarte sincer. La mine problema era mai mult de ordin psihic. cand eram fumatoare puteam sa trec de o saptamana cu brio fara sa fumez cu ele in buzunar, insa in momentul in care aveam chef de una era musai sa o fumez altfel parca eram turbata. multa munca am avut eu cu mine insa a meritat tot efortul. Nu regret nici o clipa decizia luata.

Vreau, pot, voi reusi!!

ioanaData: Joi, 16 Apr 2015, 9:01 PM | Mesaj # 25
General-maior
Reputaţie: 1
35
cam 17 ani de fumat in medie 20 bucati/zi...in ultimii cativa ani le-am combinat cu electronica in speranta ca ma va ajuta sa ma las...(nu a facut decat sa scada numarul de tigari "normale")
O perioada de cativa ani de cochetat cu ideea lasatului (in care am avut tentative repetate, esuate)
...una peste alta: still struggling!!!...
Culmea: am cam aceleasi kg pe care le aveam acum o luna si ceva cand m-am lasat!!!!
Ma mir si eu!!!...
De ceva mai mult de un an m-am apucat de sport, si ma tin de el de doua ori pe sapt cu dintii (adica are grija instructoarea sa creasca intensitatea numai cat sa facem un pic de febra musculara, invariabil, in fiecare saptamana, de un an si ceva incoace)... poate de-aia am rontait fara sa se vada!...habar n-am, dar rau nu-mi pare!

Adăugat (16 Apr 2015, 9:01 PM)
---------------------------------------------
NTB a fost alegerea mea in una dintre ptimele incercari esuate!
Prima a fost ok...si a doua, si a treia...pana a inceput sa mi se faca greata de la fanul ala...si, dupa vreo 2 sapt, am aprins o tigara  cu tutun....care a fost minunat de negretoasa, in comparaie cu NTB....asa ca tentativa mea de lasat s-a dus dr..ului!!!
Nu recomand!...(dar, cine-s eu sa dau sfaturi...? 012speriat02 )

gabrielData: Vineri, 17 Apr 2015, 0:18 AM | Mesaj # 26
VETERAN ( nefumător de peste 6 luni)
in primele mele saptamani de lasat am avut de 2 ori dorinta puternica de a fuma dar eram 100% contra nicotinei de orice fel. Mai ramaneau tigarile astea medicinale. Asa ca m-am imbracat si fuguta de acasa direct in prima farmacie non stop sa-mi cumpar. Ghinionul meu de atunci si norocul de mai tarziu - a fost ca nu aveau de vanzare asa ceva. Dupa vreo ora mi-a disparut gandul, dorinta aia puternica si am uitat de ele.
Tu trebuie doar sa rezisti 3 saptamani si ai sa scapi de sevrajul ala naspa care te roade ..de vrei neaparat sa alergi sa cauti TNB-uri, TNC-uri .etc ..orice numai sa tragi un fum ceva .. Pune-ti un calendar pe perete si taie fiecare zi pana la 21 de zile ( asta fiind maximul ..la majoritatea cam dispare si in primele 2 saptamani). Doar asta e perioada careia ii faci fata cu greu.
DIn ziua 22 va interveni o alta perioada in care pare usor de controlat dorinta directa de a fuma si incepe sa-si faca loc aia indirecta care pe unii ii mai uzeaza moral asa ..din cand in cand 10rolleye . Asta dureaza ceva mai mult ..luni ..ani .. etc ..in care ajungi la un moment dat sa uiti puri si simplu cum era cand fumai. Ca sa ajuti sa treaca mai repede tre sa-ti gasesti noi hobby-uri, activitati, mult sport, etc .. (ca doar n-o trece mai repede daca te intalnesti zilnic cu amicii tai fumatori)
Chestia asta cu lasatul de fumat - ai sa-ti dai seama ..e foarte complexa .. si va schimba multe lucruri din viata ta, din tine.

cosminpopaData: Vineri, 17 Apr 2015, 9:45 AM | Mesaj # 27
Sergent
Gabriel, multumesc pentru sfaturi.

Is constient ca ma asteapta un drum lung si ca, cel mai probabil, nu voi scapa niciodata de curiozitatea de a mai fuma o tigara. Cat timp pot sa imi controlez curioztatile si sa le fac uitate cat de repede, eu is/voi fi multumit.

Voi incerca sa imi astampar si curiozitatea de a fuma a tigara medicinala, sigur aveti dreptate: ca sa scapi de dependenta psihica, trebuie sa te abtii si de la inlocuitori. 

in ceea ce priveste sportul, toata viata am fost sportiv: de performanta pana la varsta de 17 ani (cand m-am si am inceput sa fumez) si de atunci, cat se poate de activ: fotbal, basket, sala in fiecare saptamana...

Tragem tare (aer) de noi si mergem in fata nefumatori!

Trebuie sa recunosc ca si aplicatia de pe telefon ma ajuta cand vad cate tigari am evitat, cati bani am economisit, cate zile, ore, minute au trecut de cand sunt nefumator :).

O zi buna tuturor. 

P.S. Profitati de aerul de primavara cat mai aveti ocazia. Mai bun decat orice fum de tigara :)

magdutzaData: Vineri, 17 Apr 2015, 10:33 AM | Mesaj # 28
fumatoare
cosmin, orice neplaceri/ ganduri/ pofte ai avea, garantez eu ca dispar. mi-a placut muult de tot ideea lui gabriel cu calendarul din care sa tot tai cate o zi  03bucuros

nu vrei sa-ti pui un ticker si aici ?

cosminpopaData: Vineri, 17 Apr 2015, 1:24 PM | Mesaj # 29
Sergent
magdutza, iti spun sincer, cu toata rusinea, ca nu stiu cum sa imi pun ticker :P

Adăugat (17 Apr 2015, 1:24 PM)
---------------------------------------------
magdutza, iti spun sincer, cu toata rusinea, ca nu stiu cum sa imi pun ticker :P

magdutzaData: Vineri, 17 Apr 2015, 1:35 PM | Mesaj # 30
fumatoare
dai click pe un ticker, introduci datele acolo, copii codul BB al si il introduci la profilul tau.

Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » Prima saptamana fara tigari...NEFUMATOR?
Căutare:

Copyright MyCorp © 2018
Găzduire site gratuită — uCoz