Luni
18 Iun 2018
0:53 AM

Formularul pentru autentificare

Bine aţi venit Vizitator | RSS
Logo Design by FlamingText.com
Logo Design by FlamingText.com
Principală Prima saptamana fara tigari...NEFUMATOR? - Pagina 3 - Forum Înregistrare Autentificare
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
Moderatorul forumului: marrya  
Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » Prima saptamana fara tigari...NEFUMATOR?
Prima saptamana fara tigari...NEFUMATOR?
cosminpopaData: Vineri, 17 Apr 2015, 1:48 PM | Mesaj # 31
Sergent
Grup: Utilizatori
Reputaţie: 0
Status: Neconectat
multumesc magdutza, a fost mult mai usor decat ma asteptam :))

Adăugat (17 Apr 2015, 1:48 PM)
---------------------------------------------
Va aduceti aminte care a fost cel mai important/frumos/semnificativ moment din viata voastra si daca in acel moment il asociati cu fumatul unei tigari? (pentru a nu se intelege gresit, tineti minte daca in acel moment ati si fumat o tigara?)

magdutzaData: Vineri, 17 Apr 2015, 2:30 PM | Mesaj # 32
fumatoare
Grup: Administratori
Reputaţie: 2
cele mai frumoase momente din viata mea sunt legate de copii mei. categoric n-am fumat in acele momente (ca n-aveam cum???). ce-a fost inainte de copii, nu-mi mai amintesc  10rolleye

SweetalityData: Vineri, 17 Apr 2015, 4:18 PM | Mesaj # 33
VETERANĂ( nefumătoare de peste 6 luni)
Citat cosminpopa ()
nu voi scapa niciodata de curiozitatea de a mai fuma o tigara
Cum adica? Ce nonsens e asta? Nu ai inteles ca tigarile iti ofera toate fix aceleasi senzatii in timp ce iti afunda sanatatea din ce in ce mai mult?

Citat cosminpopa ()
si curiozitatea de a fuma a tigara medicinala
Iar nu inteleg: ori esti nefumator, ori nu esti. Parca ieri spusesesi ca esti. Azi te gandesti cum sa-ti traiesti viata frumoasa lipsita de chimicalele alea nenorocite, sau stai sa regreti faptul ca nu mai fumezi?!

Nici aplicatiile astea care-ti contorizeaza zile, timp, tigari nefumate sau bani economisiti nu-s ok, pentru ca te trag inapoi in trecut in loc sa te lase sa privesti si sa traiesti in prezent si in viitor.

Cand te duci sa-ti mai cumperi tigari (de orice fel), spune-le sa-ti dea si o eticheta din aia pe care o au decedatii agatata la degetul piciorului in morga... iti scrii cauza mortii pe eticheta, ti-o agati de deget, te intinzi, pui mainile una peste alta si vezi daca-ti mai vine cheful sa fumezi. Ar trebui sa puna astia cate o eticheta in fiecare pachet...

O tigara cantareste un gram... tu cat cantaresti? Sa vedem care o sa fie mai... tare: un gram, sau tu 01rade <--- pe mine m-a ajutat foarte mult ideea asta pentru ca nu ar mai fi incaput in mintea mea cum un singur gram m-ar mai fi putut controla pe mine, dupa ce m-am lasat; si eram atat de furioasa pe tigari, incat spuneam ca daca-mi apare una in fata, o calc in picioare. Nu am dat nevoii / fantomei / demonului fumat nicio sansa sa mai salasluiasca prin mintea mea, nici macar sa inceapa sa negocieze cu mine sau vointa mea, l-am eradicat inainte sa apara, de fiecare data si bine am facut, pentru ca a supravietuit doar putin timp si apoi nu m-a mai deranjat.

Trebuie sa fii radical cu lasatul de fumat si sa faci asta fara vreun minim regret.

Spor!

Adăugat (17 Apr 2015, 4:08 PM)

Citat cosminpopa ()
Va aduceti aminte care a fost cel mai important/frumos/semnificativ moment din viata voastra si daca in acel moment il asociati cu fumatul unei tigari? (pentru a nu se intelege gresit, tineti minte daca in acel moment ati si fumat o tigara?)

Da. Momentul in care am hotarat sa ma las si m-am lasat!

In mod normal nu prea ai cum sa asociezi momentul cel mai important/frumos/semnificativ moment din viata cu fumatul unei tigari, pentru ca fumatul unei tigari este de cele mai multe ori un gest inconstient - reflex neconditionat - (asa cum mergi, cum gandesti, cum incui usa cand pleci de acasa, cum inchizi robinetul dupa ce folosesti apa, etc) si foarte putine din tigarile pe care le fumeaza fumatorii le fumeaza atunci cand simt nevoia fizica de nicotina (tigara de dimineata, de dupa masa, etc).

Adăugat (17 Apr 2015, 4:18 PM)

Citat cosminpopa ()
Ati avut probleme cu ingrasatul? Daca da, pentru ca ati tot rontait? Am tot citit ca toata lumea se ingrasa, indiferent daca mananca sau nu mai mult, datorita schimbarilor organismului. Nu stiu de ce, dar imi vine greu sa cred ca ma pot ingrasa pur si simplu daca renunt la tigari..

Da am avut probleme cu ingrasatul pentru ca am rontait 4 zile non stop dupa ce le-am lasat si pentru ca ulterior rata metabolica s-a diminuat fara tigari. Dar m-am mobilizat, cred ca destul de repede chiar si printre tratamentele pe care le-am facut atunci, oricum eu ma pot ingrasa si daca fumez si daca nu fumez.
Problema este ca te poti ingrasa in timp si dupa niste ani chiar si fumator fiind, pe fondul toxinelor acumulate datorita unui ficat intoxicat, dezlantuie dezastrul in organism. Mai ales grasimea aia de pe abdomen (adica burta daca ai, chiar si slab fiind) este cea mai periculoasa.

Cafea?! :D

magdutzaData: Luni, 20 Apr 2015, 4:56 PM | Mesaj # 34
fumatoare
011question01  hei, cosmin, ce s-a intamplat?  toate bune? 
la raport, urgent   007suparat01

SweetalityData: Marţi, 21 Apr 2015, 11:18 AM | Mesaj # 35
Eu zic ca e bine, sau..... sa inceapa pariurile 01rade 01rade 02zambet 02zambet

gabrielData: Marţi, 21 Apr 2015, 1:09 PM | Mesaj # 36
VETERAN ( nefumător de peste 6 luni)
Reputaţie: 3
4 zile ..cam mult ..s-a reapucat.

magdutzaData: Marţi, 21 Apr 2015, 3:43 PM | Mesaj # 37
fumatoare
nu cred! ne-ar fi spus si noua, nu?  09confuz

gabrielData: Miercuri, 22 Apr 2015, 0:25 AM | Mesaj # 38
VETERAN ( nefumător de peste 6 luni)
Reputaţie: 3
ia apuca-te tu de fumat sa vezi cum reactionezi fata de cei din forum.
2-3-7 zile iti va fi intr-un fel rusine fata de tine si fata de ceilalti. nu cred ca exista om sa se reapuce si sa vina in ziua aia sa posteze .. ii e jena de ce prostie a facut.
apoi ..trece timpul ..omul se invata cu orice ..nu i se mai pare cine stie ce chestie si reapare.

Iti dai seama ca eu sper din tot sufletul sa-i fi picat netul ..sa fie plecat intr-o tara straina unde sa nu aiba acces la net ..si sa reapara peste 1-2-4 zile fericit ca este inca nefumator.

marryaData: Miercuri, 22 Apr 2015, 7:56 AM | Mesaj # 39
VETERANA (nefumatoare de peste 1 an)
Reputaţie: 1
Cosmin...... haide haide repejor si ne zi ce ai facut. repede!!!!

Vreau, pot, voi reusi!!

gabitzaData: Miercuri, 22 Apr 2015, 8:26 AM | Mesaj # 40
Generalisim
Forumul asta are loc pentru toata lumea, fumator sau nefumator...a vazut el (forumul) multe greseli, par rupt din cap, capete date de pereti...e adevarat ca acum toata lumea de aici s-a lasat, mai putin eu  12rusinat ...si Mirutz...dar asta nu inseamna sa dam bir cu fugitii...aici trebuie sa ne gasim forta de a o lua de la capat, iar si iar, pana ne reuseste!...deci, Cosmin, orice ai fi facut, esti binevenit printre noi! sa nu-ti fie rusine, caci nu esti singurul care a recidivat (daca cumva s-a intamplat asta...) ...daca ai timp si chef, citeste postari din urma si vei vedea ca sunt putini cei care au reusit din prima incercare.......

SweetalityData: Miercuri, 22 Apr 2015, 11:58 AM | Mesaj # 41
Nu cred ca s-a reapucat de fumat, de-abia s-a lasat. 01rade

Forumul este un grup (voluntar) de suport. Userii ar trebui sa intre aici cand au nevoie (inainte de a ceda si a se reapuca, in timpul, sau imediat dupa), nu neaparat sa intre pentru a confirma continuu ca sunt nefumatori. Adica, un grup de suport trebuie folosit exact atunci cand avem nevoie. Daca cineva nu intra in preajma evenimentului de reluare datorita rusinii, cred ca aplica o gandire putin contra-productiva. Forumul exista pentru oamenii care au nevoie de sprijin; eu cel putin asa gandesc.

Daca as incepe vreodata sa fumez as veni sa spun pe forum inainte sa o fac 001happy03   (sunt sigura ca as primi incurajarile necesare, cuvinte ferme si as mai reusi poate sa aman momentul cel putin o perioada pana trece criza).

ioanaData: Miercuri, 22 Apr 2015, 9:44 PM | Mesaj # 42
General-maior
Reputaţie: 1
Cosmineeee....unde esti??? 023undeesti01
Vezi? Te cautam cu totii....Hai, spune-ne ce mai faci!...

cosminpopaData: Joi, 23 Apr 2015, 9:16 AM | Mesaj # 43
Sergent
Reputaţie: 0
Buna tututor,

Imi ceri scuze de absenta "nemotivata"! Am fost plecat din localitate si accesul la internet era limita.

Revenind, sper ca nu ati pariat foarte mult, si daca ati facut-o, atunci sper ca ati avut incredere in mine :)!

Sunt in continuare nefumator. Au trecut multe zile de cand nu m-am mai gandit la tigari. Noaptea asta am visat ca fumam, tigara dupa tigara. In timpul visului eram constient cat de prost is, ma simteam f prost, vinovat. Dimineata m-am trezit panicat dar dupa cateva secunde un zambet imens mi-a cuprins fata.

Am depasit 2 saptamani, ma indrept increzator spre a 3 a.

Gabriel, mai multa incredere :). Cand am spus ca is nefumator, nefumator raman.

va multumesc din suflet tuturor celor care si-au facut griji si care didn't give up on me.

I am back, and I am here to stay :)

tragem aer in piept si mergem inainte :)

Daca v-ati baut deja cafeaua, sper ca a fost buna :). Daca nu, sa o sorbim impreuna :)

gabitzaData: Joi, 23 Apr 2015, 9:40 AM | Mesaj # 44
Generalisim
Felicitari!  03bucuros

magdutzaData: Joi, 23 Apr 2015, 10:09 AM | Mesaj # 45
fumatoare
ma bucur, cosmin  03bucuros

Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » Prima saptamana fara tigari...NEFUMATOR?
Căutare:

Copyright MyCorp © 2018
Găzduire site gratuită — uCoz