Marţi
23 Oct 2018
5:01 PM

Formularul pentru autentificare

Bine aţi venit Vizitator | RSS
Logo Design by FlamingText.com
Logo Design by FlamingText.com
Principală Prima saptamana fara tigari...NEFUMATOR? - Pagina 4 - Forum Înregistrare Autentificare
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
Moderatorul forumului: marrya  
Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » Prima saptamana fara tigari...NEFUMATOR?
Prima saptamana fara tigari...NEFUMATOR?
gabrielData: Joi, 23 Apr 2015, 1:06 PM | Mesaj # 46
VETERAN ( nefumător de peste 6 luni)
Grup: Utilizatori
Reputaţie: 3
Status: Neconectat
good ..inca 3 zile si ai scapat de sevrajul ala rau. pp ca ai scapat deja de acum la cat de optimist esti.
Felicitari!

marryaData: Vineri, 24 Apr 2015, 7:51 AM | Mesaj # 47
VETERANA (nefumatoare de peste 1 an)
Grup: Administratori
Reputaţie: 1
Asa Cosmine...stiam eu ca nu renunti asa de usor. felicitari.

Vreau, pot, voi reusi!!

cosminpopaData: Marţi, 28 Apr 2015, 5:53 PM | Mesaj # 48
Sergent
Reputaţie: 0
Buna tuturor,

Au trecut 3 saptamaaaaani :)! 

Ma simt incredibil de bine. Probabil ca si efectul placebo are un rol determinant in mod in care ma simt,  but i don't care!

Sper ca ati ramas toti nefumatori!

Tragem puternic aer in piept. Tot mai mult aer pe zi ce trece! :P

Adăugat (28 Apr 2015, 5:53 PM)
---------------------------------------------
Intrebare:

vi s-a intamplat sa aveti momente in care nu ii puteti intelege pe cei de langa voi ,de ce nu se pot lasa de fumat? 

am sesizat ca mai multi prietenti de ai mei cu care am impartit tigarile ultimii 10 ani, la aflarea vestii ca eu am reusit, au decis la randul lor ca e momentul. Culmea, au simtit nevoia sa imi spuna mie, parca isi doreau aprobarea mea / o lauda / o incurajare. Le-am oferit-o!

apoi, intrebati de cand se lasa, un prieten mi-a spus: de saptamana viitoare (de luni). nu intelegeam de ce are nevoie de inca o saptamana, de ce nu de azi. nu am insistat in a afla raspunsul deoarece si eu, in momentul in care am luat decizia, am hotarat ca "ma las de luni" (probabil ca, psihologic, are un efect lasatul la inceputul saptamanii - practic un nou inceput - nu stiu).

L-am incurajat, l-am felicitat pentru decizia luata. 

Luni i-am scris: "in sfarsit nefumator? :)"

Raspunsul lui: " ioi, am uitat complet, pfuai..."

In momentul acela parca eu am simtit o dezamagire, intr-un fel ma simteam eu vinovat, eu l-am dezamagit...nu intelegeam de ce? cum sa uiti decizia luata? trebuia sa ii scriu mai des / sa il sun mai mult?

I-am spus: "ok, ai uitat. dar ce te opreste sa te lasi din momentul asta?"

el: "lasa ca de saptamana viitoare, dupa ce trec de zilele astea grele..."

Asa eram si eu! cand ii vad cum se scuza, imi dau seama cat de penibile erau si scuzele mele in trecut. De maine? am avut o zi f grea? de luna viitoare ca scap de...orice...? La anul? dupa ora 12:00 de anul nou? ... :)) Doamne!!! 

Acuma imi e greu sa inteleg de ce la altii le e greu sa se lase. nu de maine, nu de luna viitoare, de azi, acum!

In final, realizez ca mesajul meu nu are niciun sens. am inceput sa scriu fara sa cunosc finalitatea urmarita.

Faceti abstractie de non-sensul mesajului meu si incercati sa sustrageti din el, fiecare, ceva ce va ajuta / va amuza / va va va...:P

O zi buna tututor,

magdutzaData: Marţi, 28 Apr 2015, 10:53 PM | Mesaj # 49
fumatoare
Reputaţie: 2
cosmin, tot ce poti sa faci sa ajuti pe cei din jurul tau sa se lase de fumat este sa ramai nefumator si mai ales sa se vada ca te bucuri de asta. si nici asa nu-i sigur...eu n-am reusit (inca) prin exemplul meu, sa determin pe nimeni sa se lase de fumat.  fiecare se lasa cand vrea el, din motive personale alese.
probabil prietenul tau a fost influentat de reusita ta, de entuziasmul tau, dar n-a fost pregatit. cand o sa vrea sa se lase, poti doar sa fii alaturi de el si sa-l incurajezi, dar pasul cel mare, ruptura de tigari,  trebuie sa vina de la el. 

eu ma bucur mult pentru cele trei saptamani ale tale  026bravo01  , ma bucur ca-ti merge bine, de fapt se simte asta din mesajul tau. ce mult conteaza sa fii oprimist. bravo, cosmin  03bucuros

marryaData: Vineri, 01 Mai 2015, 7:42 AM | Mesaj # 50
Hello,
Care mai e viata ta Cosmin?

Vreau, pot, voi reusi!!

gabitzaData: Miercuri, 06 Mai 2015, 8:51 AM | Mesaj # 51
Generalisim

gabrielData: Miercuri, 06 Mai 2015, 9:18 AM | Mesaj # 52
VETERAN ( nefumător de peste 6 luni)
Reputaţie: 3
Felicitari Cosmin! Ce repede a trecut timpul.,

cosminpopaData: Miercuri, 06 Mai 2015, 12:10 PM | Mesaj # 53
Sergent
Buna tuturor,

Doar acuma am realizat ca a trecut o luna de cand sunt nefumator. E incredibil cat de repede a trecut. Ce e mai ciudat...am momente in care uit complet ca fost vreodata fumator.

Va multumesc fiecaruia in parte pentru ajutor, pentru cuvintele frumoase...ce mai, pentru TOT!

Viata e buna in continuare, din ce in ce mai buna. Merg aproape zilnic la sala, am apelat la un instructor personal! nu pentru ca aveam nevoie (toata viata am fost sportiv)...am realizat ca sunt mult mai motivat sa trag de mine cand o persoana e constant langa tine si iti impune sa iti depasesti limitele.

Simt deja o diferenta considerabila de cand m-am lasat de fumat. nu mai obosesc asa repede, pot sa fug mai mult fara sa simt ca imi taie cineva plamanii, pot sa trag din ce in ce mai mult aer in plamani :).

Life is good...and it can only get better :)

Voi? Cum sunteti? Cum stati cu tentatile? Sper ca sunteti in continuare pe pozitii :)

O zi buna tuturor,

magdutzaData: Miercuri, 06 Mai 2015, 8:21 PM | Mesaj # 54
fumatoare
032party01 la multi ani, cosmin!

felicitari pentru prima luna fara tigari  03bucuros ai scapat de ce-a fost mai greu! bravo!  024respect02

marryaData: Miercuri, 13 Mai 2015, 8:08 AM | Mesaj # 55
Ce faci Cosmin. Am uitat sa te felicit la o luna, insa te feliciti la o luna si o saptamana care e azi 10rolleye
Cum esti?

Vreau, pot, voi reusi!!

cosminpopaData: Miercuri, 13 Mai 2015, 10:44 AM | Mesaj # 56
Sergent
Buna marrya

Is f bine..incep sa ma identific din ce in ce mai mult cu un nefumator..deh..sunt Nefumator! :)

Urmeaza ultimul hop care, o data depasit, voi putea spune fara rezerve ca m-am "vindecat". Plec in concediu...E greu sa ma obisnuiesc cu gandul de a sta pe plaja / la piscina cu o bere / un cocktail in mana fara a fuma. dar sunt increzator ca voi reusi. :)

Multumesc pentru sustinere. :)

O zi buna tuturor

gabitzaData: Joi, 14 Mai 2015, 1:56 AM | Mesaj # 57
Generalisim
O sa treci cu bine si de incercarea asta, cu concediul...cand esti hotarat nu se poate sa nu-ti reuseasca, mai ales ca acum ai si ceva vechime ca nefumator si au mai disparut din ticuri si obisnuinte...cand pleci?

marryaData: Joi, 14 Mai 2015, 8:01 AM | Mesaj # 58
O da cosmin. Asta e unul din teste pe care e musai sa il treci cu brio. Dupa asta multa vreme te vei raporta la acest castig atunci cand iti va veni sa iti smulgi parul din cap. vei spune: am reusit in concediu, trebuie sa pot si acum. Primul concediu a fost interesant. Parca nu pentru mine prea mult ci pentru cei cu care am fost in concediu. Tin minte ca am fost la Baile Felic cateva zile cu niste prieteni si nu tare le venea sa creada ca nu fumez. In schimbul nefumatului am ales sezlongul, unde am stat ore intregi la bronzat. A fost super.

Vreau, pot, voi reusi!!

cosminpopaData: Joi, 14 Mai 2015, 2:26 PM | Mesaj # 59
Sergent
gabitza,  maine plec spre Budapesta. de acolo avion spre Zurich. din Zurich avion spre Tenerife :).

gabitza, marrya, va multumesc pentru incurajari si incredere. acuma sunt mai convins ca niciodata ca voi trece cu brio si peste acest hop.

gabitzaData: Joi, 14 Mai 2015, 4:07 PM | Mesaj # 60
Generalisim
Sigur ca vei trece!  027gesture02  
Iti doresc concediu placut! 

...............
007suparat04 ...vreau si eu!!! 009plange01 ... 007suparat04

Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » Prima saptamana fara tigari...NEFUMATOR?
Căutare:

Copyright MyCorp © 2018
Găzduire site gratuită — uCoz