Duminică
16 Dec 2018
5:51 PM

Formularul pentru autentificare

Bine aţi venit Vizitator | RSS
Logo Design by FlamingText.com
Logo Design by FlamingText.com
Principală Sevrajul in toata splendoarea lui - Forum Înregistrare Autentificare
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
  • Pagina 1 din 2
  • 1
  • 2
  • »
Moderatorul forumului: marrya  
Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » Sevrajul in toata splendoarea lui
Sevrajul in toata splendoarea lui
ady_crashData: Joi, 07 Mai 2015, 3:52 AM | Mesaj # 1
Soldat
Grup: Utilizatori
Reputaţie: 0
Status: Neconectat
Salutari tuturor celor in razboi cu nicotina! Avand in vedere ca la randul meu am citit echivalentul a biblioteci intregi de forumuri, site si orice va trece prin cap legat de cum sa treci peste sevraj si cum sa te lasi de fumat, am decis sa-mi impartasesc si eu experienta (nu de alta da altfel ma arunc cu tot cu unitate pe geam daca nu ma exteriorizez putin). Buuuun. Ideea asta o am plantata de vreo 3 ani cred ca. Simteam ca ruginesc, tanar student fiind cu un job full-time de cel putin 12 ore pe zi (ca deh, program pana la ultimul client), asa ca am decis ca e timpul sa ma opresc din "duhanit". Eu, eroul, fumator de la 15 ani (asta se intampla prin iarna lui 2006 intr-un parculet din Botosani), atunci fiind 2012 vara, am pus piciorul in prag...4 ore. Atat a durat prima tentativa. Dupa 4 ore, eu care fumam cam un pachet jumate de la 15 ani, m-am facut toate culorile si mi-am luat tigari. Multe tentative au urmat, mai mult sau mai putin reusite, pana la Revelionul 2012-2013. Atunci am rezistat 9 zile! Eu, 9 zile nefumator, fara sevraj fara nimic. Asta pana am inceput munca. Instant pachetu' si duhaneala de rigoare dupa bar si paharu de "rachiu" nelipsit. Deci, ca prim sfat, nu va angajati barmani, ca fara sa stiti o sa intrati intr-o spirala descendenta si distrugatoare intr-o viata de nopti nedormite, alcoolism, exces de nicotina (supradoze serioase chiar) si sanatatea data pe apa Sambetei. Dar, cu o saptamana inainte de Paste 2015, iar am pus piciorul in prag, de data asta mai hotarat ca niciodata. Pentru o saptamana, cand a venit Pastele, am plecat la munte si acolo alcoolul m-a facut sa cedez si in fata tigarii. Dar, spre suprinderea mea, dupa ce a trecut Pastele, cand s-a facut ora 12 AM vineri, pe 17 aprilie, am zis din nou stop, pana in momentul in care va scriu voua acum. Nu va pot descrie ce stari de sevraj si ce aiureala am pe mine. Capul imi e mai greu decat Casa Poporului, membrele au un creier al lor (scap totul din maini, nu mai am dexteritate, NIMIC!!!), simt ca mor din 10 in 10 min, nu vad prea bine sau nu ma pot concentra prea bine, una din doua ca oricum nu ma pot concentra incat sa explic clar ce simt si stare generala de aiureala si confuzie. Dupa 20 de zile de dezintoxicare dupa 9 ani de fumat, eu sunt un dezastru, de la un IQ onorabil am ajuns la IQ-ul unui aragaz, habar n-am cum ma cheama DAR...se vede o luminita! Stiu ca drumul e lung, dar odata ce logica intra in actiune, odata ce imi gasesc ocupatie, starile incep sa dispara incet incet. Exercitiul fizic se pare ca e cel mai eficient pana acum, pe langa un joc pe PC in timpul liber sau o plimbare prin parc. Fizic, din cauza stresului indus de lipsa nicotinei, am inceput sa am spasme musculare, dereglari metabolice, hiperactivitate, putina tuse. Uneori simt ca organismul intra in colaps alteori ca isi capata o putere uimitoare cateva secunde. Am decis ca creez acest topic sub forma unui jurnal, asa ca am sa revin cu progresul (sau sper eu regresul) sevrajului. Spor la nefumat!

marryaData: Joi, 07 Mai 2015, 8:17 AM | Mesaj # 2
VETERANA (nefumatoare de peste 1 an)
Grup: Administratori
Reputaţie: 1
Buna Ady....In primul rand bine ai venit la noi.
023welcome01

Stiu ce inseamna viata de noapte, si eu am lucrat in bar si club de noapte. E frumoasa aceasta meserie dar pana la un moment dat. Cel putin asa vad eu lucruriile. Dupa ce te asezi la casa ta iti doresti nopti petrecute cu sotul/sotia si zile fara crize de gelozie care inevitabil apar muncind in baruri si cluburi de noapte. Acum mi-ai adus aminte de acele vremuri cand noptiile erau zile si viceversa 023bye02

Dar sa revenim la oile noastre. Adica la micutoiul viciu. Dupa stariile pe care le ai trag concluzia ca fumai mult. Cam asta se intampla la fumatorii inraiti rau....aceia care fumeaza 1-2-3 pachete zilnic. Si daca ne gandim logic e normal sa ai aceste stari pt ca 1.nicotina iese din corp(si eu stiu ca se elibereaza cam in 3-4 saptamani);
2. Organismul e atat de obisnuit cu nicotina si gudroanele ca plange dupa ele....
In aceste momente simti ca doar mintea ta mai este normala pt ca doar ea iti spune NU iar tot corpul tau spune Daaa. E un paradox pe care niciodata nu l-am inteles. De fapt corpul ar trebui sa strige NU MAI VREAU. Insa in momentul in care te lasi parca e invers. In fine, e doar curatarea organismului. Dupa ce acesta se elibereaza de povara nicotinei si a gudroanelor urmeaza faza de refacere....aia pe baza psihica....aia e misto tare....cu ganduri care mai de care mai razlete si natafletze, si cu idei care mai de care mai ciudate. Si mai vine si ganduriile despre nemurire si rostul tau in viata. Si te mai surprinzi zicand : ce rost mai are viata mea fara o tigara?

Ei bine, crede-ma ca are....prin aceste stari am trecut si eu acu' ceva timp. Si iata-ma astazi spunand: de ce am fumat totusi?
Ai rabdare cu tine si cu corpul tau. E in proces de eliberare si de refacere. Va mai dura ceva timp insa merita toata asteptarea. Tin pumnii si iti doresc din suflet sa reusesti.

Vreau, pot, voi reusi!!

RalucaData: Joi, 07 Mai 2015, 8:19 AM | Mesaj # 3
VETERANĂ (nefumătoare de peste un an)
Reputaţie: 3
Citat ady_crash ()
de la un IQ onorabil am ajuns la IQ-ul unui aragaz,

Ha, ha! E doar o impresie! Sa vezi ce te desteapta nefumatul! 02zambet
Stiu ca e o perioada foarte grea asta prin care treci si la mine a fost la fel de greu. Partea buna e ca daca ai parte de un sevraj greu, o sa-ti fie invatatura de minte si o sa te gandesti de doua ori inainte de a te reapuca.
Nu am foarte multe sfaturi, doar stai departe de tigara, de alcool, de orice ispita in acest sens. Daca crezi in efectul Placebo, bea ceai de sunatoare, ca cica calmeaza.
In rest, stai pe baricade, ca nu e monstru atat de negru! 13wink
Bafta!

gabitzaData: Joi, 07 Mai 2015, 8:57 AM | Mesaj # 4
Generalisim
Reputaţie: 2
Bine ai venit, Ady! 
Cu toate inconvenientele de moment, este cea mai buna decizie pe care ai luat-o! Tine-te de ea, nu ceda si sper din suflet sa reusesti! e si lupta mea, careia, din pacate, i-am cedat acum ceva timp si nu mai reusesc sa ma mobilizez sa o iau de la capat...dar va veni si ziua aia...
Bafta!

cosminpopaData: Joi, 07 Mai 2015, 5:40 PM | Mesaj # 5
Sergent
buna ady,

bine ai (re)venit in lumea nefumatorilor! Nu sunt eu cel mai in masura sa iti dau sfaturi, dar pot spune fara nici o rezerva ca dupa o luna de zile ma simt mai bine ca oricand!

Incep sa inteleg din ce in ce mai mult ca fumatul creeaza o dependenta psihica puternica (si una fizica neglijabila). in momentul in care reusesti sa iti stapanesti psihicul, "drumul" pare usor..Spun pare si nu mai mult pentru ca exista momente in care mizeriutza aia mica iti revine in minte. Noroc ca pt prea putin timp cat sa ii dai o importanta prea mare.

Cel mai bun sfat pe care pot sa ti-l dau este sa faci cat mai multa miscare (vad ca stii asta deja) si sa te gandesti mereu ca tigara nu oferea niciun plus vietii tale. dar absolut niciunul.

acuma abia astept zilele in care ies cu prietenii mei fumatori. imi place sa vad cum pot sta toata noaptea cu ei la baut si la povesti fara sa am (aproape) deloc tentatia unei tigari. mai mult, ei sunt cei care incearca sa fumeze mai putin, parca jenati. 

cred ca, pentru a te convinge pe tine ca esti cu adevarat nefumator, trebuie sa treci prin toate acele momente cheie: iesit cu fumatorii, condus un drum lung singur .... doar dupa ce te poti bucura de aceste "evenimente" fara nevoia de tigara te poti considera "vindecat". cel putin asa cred eu1

si cel mai si cel mai important: nu te gandi ca esti privat de ceva. ca te abtii de la o bucurie. nu transforma totul intr-o lupta, un chin...

Bafta multa ady, daca ai nevoie de orice...cioc cioc!

magdutzaData: Joi, 07 Mai 2015, 6:33 PM | Mesaj # 6
fumatoare
bine-ai venit, adi! iti tin pumnii sa reusesti si sa scapi de sevraj cat mai rapid. cu timpul va fi muult mai bine. garantat.

ady_crashData: Joi, 07 Mai 2015, 10:28 PM | Mesaj # 7
Soldat
Se pare ca am gasit in sfarsit un loc de confesiune, multe forumuri sunt demult uitate de cei ce aveau odata idei marete in a se lasa de fumat, dar au cazut in final inapoi in catacombele cu pereti de nicotina. Sunt Andrei, pentru care vor sa stie, mail-ul e vechi de pe vremea cand eram copil si cei apropiati imi spuneau Adi. Anyways, revenind la ale noastre, multumesc de suport, chiar cautam un feedback din partea unora care trec sau au trecut prin acelasi razboi ca si mine. Eu din cate stiu dureaza pana la 6 saptamani sa te repui pe picioare fizic, iar apoi pana la un an sa depasesti orice conditie psihica. Ca mai apoi dupa 3 ani sa-ti pui stampila de "nefumator". Referitor la ce spuneai tu @marrya, in primul rand caut cu ardoare de vreo sapt sa-mi schimb job-ul pentru ca da, mi-a ajuns si as vrea sa-mi petrec noptile alaturi de persoana iubita si nu printre sticle si betivi, iar in al 2-lea rand, acel existentialism care te loveste l-am avut chiar si pe vremea cand fumam (chipurile se numeste overthinking si poate crea chiar si depresii), deci ma astept la niste teorii demne de grecii antici. E clar, pentru ca deja incep sa scap de IQ-ul cat numarul la pantof si incep sa-mi studiez simptomele. Sfat, sa nu faceti ca mine  02zambet . Dar mergem mai departe! Chin ca asta nu mai vreau sa indur in veci!

magdutzaData: Vineri, 08 Mai 2015, 8:00 AM | Mesaj # 8
fumatoare
Citat ady_crash ()
dureaza ... pana la un an sa depasesti orice conditie psihica.
 la mine se adevereste, tocami ce-am facut un an de cand nu mai fumez si e foarte bine, sunt foarte linistita in privinta asta, si mi se pare incredibil, ca spuneam ca iubesc maxim tigarile si fara ele nu pot sa traiesc, dar...mi-am revenit  10rolleye

marryaData: Vineri, 08 Mai 2015, 8:05 AM | Mesaj # 9
Sper sa gasesti cat mai repede un nou job. Las ca isi revine IQ-ul dupa ce trece perioada de ceata. Vino aici zilnic sa iti spui trairiile daca te ajuta. Noi iubim acest forum, incercam sa fim cat mai activi posibil (fiecare cand are timp). Desi am 2 ani si cateva luni tot aici sunt pt ca iubesc oamenii frumosi de care
m-am atasat ca un magnet. 04kiss

Vreau, pot, voi reusi!!

marryaData: Vineri, 08 Mai 2015, 8:05 AM | Mesaj # 10
Vad ca ai si ticker...bravo....esti in trend 03bucuros

Vreau, pot, voi reusi!!

ady_crashData: Vineri, 08 Mai 2015, 9:49 PM | Mesaj # 11
Soldat
Ma ajuta sa va mai spun din stari pentru ca altfel le rationalizez puse in cuvinte. Si daca doar le-as scrie pe-o foaie, fara a primi feedback ar fi cam trist. Apreciez pe toti cei care s-au lasat si sustin in continuare cauza celor care inca se zbat intre fumator si om liber. Voi am vazut ca scrieti dimineata, eu scriu seara, cand am timp liber la serviciu. Inca rezist, incep sa fie mai bune zilele, ma ajuta si plimbarile, cred ca se vede o luminita fada la capatul unui tunel luuuuung de tot. Ticker-ul il am pentru ca, desi nu sunt mare utilizator de forum-uri, stiu codarea lor. Si stiam ca asa ceva exista si am zis, de ce nu? Imi place sa vad cum creste numarul de zile "nefumate". Cheers!  13wink 001happy06

RalucaData: Sâmbătă, 09 Mai 2015, 8:52 AM | Mesaj # 12
VETERANĂ (nefumătoare de peste un an)
Reputaţie: 3
Bravo!
Esti pe drumul cel bun, dar trebuie sa ramai in stare de veghe! Cand depasesti sevrajul rau, s-ar putea sa simti nevoia sa sarbatoresti, cum altfel, cu o tigara!..Exista varianta sa zici, ok, nu e asa de greu sa  ma las, pot sa o fac si data viitoare...Nu e obligatoriu sa fie asa si la tine, iti spun doar care ar putea sa fie capcanele, sa te feresti de ele!

magdutzaData: Marţi, 12 Mai 2015, 11:04 PM | Mesaj # 13
fumatoare
cosmin, ce mai faci? 25 de zile, da?

ady_crashData: Marţi, 12 Mai 2015, 11:53 PM | Mesaj # 14
Soldat
Nu stiu Cosmin cum e, dar eu am intr-adevar 25 de zile  10rolleye ma tin binisor. Si ca sa fie toate bune, am si un interviu la o firma pe care o urmaresc de cam jumatate de an. Lucrurile incep sa se transforme in bine. Poate Karma chiar functioneaza  001happy01

magdutzaData: Miercuri, 13 Mai 2015, 7:45 AM | Mesaj # 15
fumatoare
03bucuros  succes la interviu, andrei!  014wink03

Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » Sevrajul in toata splendoarea lui
  • Pagina 1 din 2
  • 1
  • 2
  • »
Căutare:

Copyright MyCorp © 2018
Găzduire site gratuită — uCoz