Luni
18 Iun 2018
2:48 AM

Formularul pentru autentificare

Bine aţi venit Vizitator | RSS
Logo Design by FlamingText.com
Logo Design by FlamingText.com
Principală Viata fara tigari!!! - Forum Înregistrare Autentificare
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
  • Pagina 1 din 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Moderatorul forumului: marrya  
Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » Viata fara tigari!!! (cum evoluam fara fumuri... :))
Viata fara tigari!!!
cristianovidiuData: Duminică, 19 Iun 2016, 8:44 AM | Mesaj # 1
Sergent
Grup: Utilizatori
Reputaţie: 0
Status: Neconectat
Salutare tuturor...!

Numele meu este Ovidiu, am 36 de ani si m-am lasat de fumat in data de 13.06.2016, orele 20.00. Fumez de pe la vreo 16 ani. In timpul liceului cam experimentezi orice lucru, bun sau rau, asa a fost si la mine... am inceput sa fumez de prin clasa a 9-a si serios la facultate.

Este a 2-a oara cand incerc sa ma las de fumat. Prima data am reusit doar cateva ore... probabil nu eram atat de hotarat si nu aveam ambitia necesara.

In 2012 ajunsesem pe la vreo 110 kg... m-am apucat de slabit si in cateva luni am ajuns sub 90 kg. In 2014, iunie-iulie, nunta, 83 kg. Atunci mi-a incoltit ideea... am avut ambitie sa slabesc atat si nu am ambitie sa ma las de ceva care imi afecteaza sanatatea f grav.

Se pare ca momentul potrivit este cel ales de tine si numai de tine... la fel cum am mai citit, trebuie sa fi foarte hoatarat si odata ce incepi este bine sa faci orice numai sa nu mai incerci "doar una"... Nu sunt eu in masura sa va explic ce si cum, sunt novice, am aproape o saptamana fara o zi de cand m-am lasat... am experimentat deja cateva trairi foarte ciudate si de care nu credeam ca sunt cauzate de lasarea de tigari... si ar fi cam asa, pana acum: ameteli, lipsa de concentrare, vise foarte multe, treziri de cateva ori pe noapte, timp mai mult care trebuie umplut cu ceva, dureri de cap din senin...

Pentru mine, ziua 3 si 4 au fost destul de grele... atunci am simtit cea mai mare pofta de tigare... 

Deocamdata atat pot sa va spun... daca am uitat ceva va rog sa-mi spuneti...

Va multumesc pentru orice sfat si de asemenea pentru sustinere...

RalucaData: Luni, 20 Iun 2016, 10:24 AM | Mesaj # 2
VETERANĂ (nefumătoare de peste un an)
Reputaţie: 3
Felicitari pentru noua casuta, ai grija sa nu o afumi!

Ai deja o saptamana, mai e putin si trece greul din sevrajul fizic. Ai grija la kilogramele in plus, pentru mine asta continua sa ramana principalul argument ca sa ma reapuc de fumat...dupa 4 ani si jumatate!
Bafta multa!

cristianovidiuData: Luni, 20 Iun 2016, 8:21 PM | Mesaj # 3
Sergent
Seara buna Doamnelor, Domnilor...
Tocmai ce a trecut 1 buc saptamana de cand nu am mai fumat... este greu, al naiba de greu  05furios , ieri si azi a fost parca cel mai greu... dureri de cap inopinante, transpiratie din abundenta, dureri spate si incheieturi, ameteli parca mai putine, irascibilitate, putine insomnii, dar si mult somn azi... maine intram in program normal si sper sa fie mai usor...

Multumesc Raluca... sper sa nu dezamagesc... cat despre kg inca nu imi fac probleme, sper sa pot controla greutatea cat de cat... eu cred ca dupa 4 ani si jumatate nu mai exista tentatie si pofta de a fuma (cred), oricum sper sa nu faci ceva pas gresit... azi admiram un trabuc primit inainte de nunta si gandeam ceva gen: doar 2 pufaituri, dar nu m-a lasat sotia  01rade 05furios 04kiss 13wink

Ceea ce ma cam nelinisteste este ca in aprox. 2 luni sotia o sa nasca... deci, rabdare, nervi, fericire, petrecere si tot asa...

Sunt bucuros ca deja a trecut 1 sapt fara tigari... nu credeam ca o sa stau atat de mult fara tigari (sotia nici atat)...

Va doresc o seara placuta si o saptamana usoara si frumoasa!

Voi reveni cu noutati.

gabrielData: Marţi, 21 Iun 2016, 10:53 AM | Mesaj # 4
VETERAN ( nefumător de peste 6 luni)
in maxim 3 saptamani (si asta e la cazurile extreme) iti va trece sevrajul. daca vezi ca nu rezisti incearca sa te amagesti si sa spui ca te vei reapuca de fumat dupa 21 de zile si ca doar urmatoarele 12 zile trebuie sa rezisti.

marryaData: Miercuri, 22 Iun 2016, 6:58 PM | Mesaj # 5
VETERANA (nefumatoare de peste 1 an)
Grup: Administratori
Reputaţie: 1
Daca te ajuta cu ceva am sa iti impartasesc experienta nasului meu de cununie care are 3 ani si vreo 2 luni de cand s-a lasat de fumat. A fumat extrem de mult. Ajunsese la 3 pachete pe zi. Tusea oribil si parca isi dadea plamanii afara. Ajutat de sotie, care este nefumatoare a reusit sa se lase brusc si dintr-o data. A experimentat cam ceea ce ti se intampla tie. I-a fost foarte greu. Doamne cat a suferit. Chiar atuncea nascuse sora lui si nu a fost in stare sa se duca la ea la spital, atat de rau i-a fost. Insa in 3 saptamani acea stare disparu si incet incet a inceput sa simta ca traieste. Acum are peste 3 ani si uite ca a reusit. Asa ca gandeste-te ca esti in procesul de curatare si in curand va trece. 03bucuros

Vreau, pot, voi reusi!!

cristianovidiuData: Joi, 23 Iun 2016, 10:50 PM | Mesaj # 6
Sergent
Seara buna din nou tuturor... 

Multumesc mult Marrya... si eu tot dintr-o data m-am lasat si fara medicamente sau alt ceva... aseara am terminat de citit cam toate topicurile din acest forum... foarte interesant si vreau sa va spun ca m-a ajutat foarte mult...

Asa cum am promis, am revenit cu date noi... ieri la birou a fost destul de usor si bine, mai ales dupa ultimele doua zile fff grele... seara acasa cam la fel... doua beri reci, tv si putine cipsuri... singurele momente de nesiguranta apar atunci cand nu ai activitate... am adormit cu gandul la ziua de azi...

Prima zi de delegatie (clientii majoritatea fumatori, mai ale cei de azi care ma asteapta cu cafeaua facuta) ca nefumator... cel putin 500 km in masina, A1 dus intors... primii 200 de km nu prea am simtit ceva de netrecut peste, dar am ajuns in capitala, trafic, semafoare, aglomeratie... am transpirat putin si am trecut peste... au urmat vizitele la clienti... destul de ok, fara mari tentatii, insa a urmat greul... drumul spre casa... in masina si inca 250 km...  atunci pot sa spun ca au fost momente in care ma imaginam fumand... cateodata ma uit la peroane care fumeaza de parca vad masini straine sau tipe super sexi, nu stiu daca ma intelegeti dar asa reactionez...

Asta a fost inceputul... urmeaza delegatie de cel putin 2 zile, hotel singur... aici e aici... plus delegatie la Budapesta (condus efectiv de cel putin 6.30 h)...

Plus de asta nu am trecut prin nimic foarte stresant pana acum sau ceva probleme mai solicitante...

Mi-a ramas ceva intiparit in minte citind majoritatea topicurilor din acest forum: conteaza foarte mult sustinerea neconditionata intr-un astfel de proces foarte greu... ceva la care nu m-am gandit ca o sa conteze atat de mult...

Maine iar delegatie, hotel si intoarcere vineri... sambata nunta... deci urmeaza cateva zile destul de incarcate si provocatoare...

Asa cum am mai spus voi reveni cu noutati...

Va multumesc mult de tot pentru sfaturi si ajutor!

P.S. incepand din seara asta am sa experimentez ceaiul de Pedicuta indicat de Bonsai in alt topic.

Adăugat (22 Iun 2016, 8:18 PM)
---------------------------------------------
baut 1 buc cana ceai de Pedicut... nu pot sa spun ca are un anume gust sau ceva, dar fiind 100 natural sper sa aiba efectele indicate in prospect si cele indicate si de Bonsai.   037div02

Adăugat (23 Iun 2016, 9:50 PM)
Si iar Seara buna... am zis, am zis...

Hotel... rezolvat treburile acumulate in timpul zilei la o bere... continuat cu cina (peste) si un pahar de vin alb... terminat treburile... ce sa va zic... pofta de "drog" este inevitabila... am mai fost aici, am mai facut pasii astia, am mai lucrat pentru serv la o bere... am mai stat cu computerul in fata la masa... si tot asa... destul de greu...

Uitat... pana sa ajung la hotel, blocat in trafic 1h.45min, accident cu 4 "Dumnezeu sa-i odihneasca in pace"... plus un pic de autostrada... ce sa mai la deal la vale... destul de greu azi...

Dar... avem ambitie si orgoliu de obicei cand nu este cazul... ACUM chiar este cazul si AM APLICAT FARA MILA!!! 05furios 05furios 05furios

Va urez o seara faina si "corespunzatoare, pe barosaneala"... 01rade

RalucaData: Vineri, 24 Iun 2016, 8:37 AM | Mesaj # 7
Citat cristianovidiu ()
ACUM chiar este cazul

Bravo! Esti foarte hotarat si asta conteaza enorm! Esti ca si castigator in lupta asta!

cristianovidiuData: Luni, 27 Iun 2016, 9:14 PM | Mesaj # 8
Sergent
Dimineata buna tuturor...!

Multumesc Raluca... sper sa fiu asa mult timp, foarte mult timp...

Ieri totul a decurs relativ bine, cu mici exceptii, dar a fost ok... 450 km... coafura rezista  01rade ... am observat ca nu ma mai gandesc la fel de mult ca la inceput la tigari... sunt perioade maricele in care uit ca am fumat atata timp...

Azi nunta... maine petrecerea de dupa... iar luni cred ca o sa lucrez de acasa... 08wonder

Va urez un weekend exceptional si va multumesc!

P.S. urmeaza o cana de ceai de Pedicuta si o cafea mica 02zambet

Adăugat (27 Iun 2016, 8:14 PM)
Seara buna!

Asa cum am estimat, azi am lucrat de acasa...  08wonder 02zambet 007nervos04 007nervos06 031bere02

Pot sa va spun ca evenimentele au decurs fara prea mare pofta si ganduri necurate... parca pe zi ce trece devine mai usor si uiti de ele...

Un hop mai important a fost ieri... m-am trezit relativ devreme si pana sa mergem la ciorba de potroace am facut o vizita la piscina unde am luat o cafea si o bere... atunci chiar am simtit o pofta nebuna de o tigara... am oftat  05furios si am baut o gura mare de bere  01rade ...

Apoi am mers la petrecere unde m-am jucat cu o tigara de Kent lung, am pufait de 2-3 ori la rece, am mirosit-o si am lasat-o pe masa... nu stiu daca gresesc, dar nici mirosul tigarilor neaprinse nu mai este asa placut cum era...

Mentionez ca tin cura cu ceaiul de Pedicuta, care nu stiu daca are efect sau nu, dar daca este natural de ce nu... poate are si nu imi dau eu seama, poate si datorita lui imi este mai usor...

Cam asta a fost tot in acest weekend... iar azi am implinit 2 buc saptamani fara fumuri... putin, dar pentru mine este enorm... si sper la cat mai multe...

Va urez o saptamana usoara si frumoasa!

023bye01 031bere01

RalucaData: Luni, 27 Iun 2016, 11:03 PM | Mesaj # 9
Citat cristianovidiu ()
am implinit 2 buc saptamani fara fumuri.

Felicitari!!
Este incredibil cat de usor renunta barbatii la tigari! Nu este o impresie, am o statistica clara in acest sens. 02zambet Peste o luna, probabil, nu o sa-i mai suporti pe fumatori si o sa te intrebi cum de ai fumat atata vreme.. 15tongue

cristianovidiuData: Miercuri, 29 Iun 2016, 9:19 AM | Mesaj # 10
Sergent
Dimineata buna...!

Multumesc mult Raluca... nu te contrazic in legatura cu statistica, cred ca aici depinde de foarte multi facori, nu numai de sex... 02zambet

In dimineata asta am stat la cafea cu colegii fumatori afara la tigari... pot sa va spun ca nu am mai simtit aceea placer ca atunci cand fumam si nici nu am simtit nevoia sa imi aprind o tigara... de cateva zile am inceput sa o asociez cu ceva care iti face foarte mult rau si chiar daca vrei sa tragi doar un fum sau doua va avea un gust groaznic... cel putin asta este in mintea mea acum...

Acasa am inceput sa-mi ocup timpul liber cu diverse treburi administrative sau orice pentru a umple timpul... usor, usor va trebui sa ies si la putina miscare, mai ales ca am un stadion langa mine si nu cred ca ar strica ceva alergare...

Va urez o zi frumoasa si placuta!

028cool01

gabrielData: Miercuri, 29 Iun 2016, 11:15 AM | Mesaj # 11
hai ca aproape ai trecut de partea cea mai grea. acum va urma aia lunga ..schimbarea rutinei ..formarea altor obisnuinte.

cristianovidiuData: Miercuri, 29 Iun 2016, 10:02 PM | Mesaj # 12
Sergent
Seara buna tuturor...

Salut Gabriel... poti sa-mi spui mai multe despre "aia lunga"?... in ce consta, cam ce trebuie sa fac, de ce tre sa ma feresc... desi pana acum nu m-am ferit de nimic care m-a ispitit (ca tot se uita sotia la " insula iubirii"  01rade ).

Multumesc frumos.

gabrielData: Joi, 30 Iun 2016, 0:44 AM | Mesaj # 13
fumatul formeaza legaturi invisibile in viata de zi cu zi a unui fumator. avand in vedere perioadele lungi de fumat, de zeci de ani, aceste legaturi formeaza un mod de viata, fac parte din acel fumator. de ex: tigara si alcoolul, tigarea si cafeaua, tigara din pauzele de munca, tigara de dupa masa,etc. majoritatea celor care incep un demers in a se lasa de fumat se concentreaza pe ideea de "a rezista" cat mai mult si aici cred ca e o greseala. ideea generala este de a schimba viata si modul de viata, lasatul de fumat fiind doar o parte secundara. Proaspatul nefumator are la inceput o rezerva de optimism ( creeata in perioada ante, atunci cand si-a facut curaj sa se lase) si considera ca poate muta chiar si muntii ..ca e mai usor sau mai greu sa "reziste" tentatie. Este ceva nou ..o provocare ..ceva interesant sa rezisti inca o zi si inca o zi. ...Dupa cateva saptamani - daca mergi doar pe ideea rezistentei - zilele fara tigari incep sa devina banale, repetititve..si mai devreme sau mai tarziu apare plictiseala. Pana aici deja trebuia sa fi facut pasi in schimbarea vietii, in umplerea unor goluri lasate dupa viata fumator. Altfel ,risti ca la un moment dat sa pui in balanta viata de fumator si viata de nefumator si sa ti se para mai interesanta prima.
"Aia lunga" este rutina nefumatorului, noua viata plina de alte mici bucurii. Pas cu pas uiti vechea viata cu bunele si relele ei si iti creezi o nou viata poate mai interesanta ca prima.

Am mai scris eu pe undeva  - daca ar fi sa dau cuiva vreun sfat - i-as spune ca inainte sa se lase de fumat sa-si schimbe viata si fumatul va disparea singur. Traind acelasi mod de viata ca cel dinainte, in aceleasi locuri, cu aceiasi fumatori langa va fi nevoie da o tarie foarte foarte puternica de caracter sa nu se reapuce in primele luni de zile de lasat.

cristianovidiuData: Joi, 30 Iun 2016, 7:26 AM | Mesaj # 14
Sergent
Salut Gabriel si Buna dimineata...

Multumesc mult pentru sfat... am sa tin cont de cele de mai sus... dar a aschimba modul de viata nu este asa usor... eu cred ca modul de viata se schimba de la sine atunci cand te lasi de tigari... sau gresesc?

O zi frumoasa si usoara tuturor!

gabrielData: Joi, 30 Iun 2016, 9:10 AM | Mesaj # 15
continuand sa fii nefumator modul de viata se va schimba, normal, dar se va schimba greu, in timp. aceasta este calea grea pe care o aleg toti.
asta incerc sa explic ca sanatos si corect este sa-ti schimbi viata si acest lucru sa duca si la lasatul de fumat, nu sa te lasi de fumat si acest lucru sa duca la schimbarea vietii. a 2-a varianta are multe momente de blocaj, de dorinta de revenire la viata dinainte. multi din cei care o aleg ajung sa se simta fortati, sa nu mai suporte sau oricum, sunt undeva la granita dintre fumator si nefumator ..facand echilibristica intre ele.

Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » Viata fara tigari!!! (cum evoluam fara fumuri... :))
  • Pagina 1 din 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Căutare:

Copyright MyCorp © 2018
Găzduire site gratuită — uCoz