Duminică
16 Dec 2018
6:12 PM

Formularul pentru autentificare

Bine aţi venit Vizitator | RSS
Logo Design by FlamingText.com
Logo Design by FlamingText.com
Principală Viata fara tigari!!! - Pagina 2 - Forum Înregistrare Autentificare
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
Moderatorul forumului: marrya  
Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » Viata fara tigari!!! (cum evoluam fara fumuri... :))
Viata fara tigari!!!
cristianovidiuData: Joi, 30 Iun 2016, 10:16 AM | Mesaj # 16
Sergent
Grup: Utilizatori
Reputaţie: 0
Status: Neconectat
Salut Gabriel,

Teoretic este foarte bun sfatul tau si probabil procentul de reusita este mult mai mare decat in variant 2, dar practic..., nu stiu ce sa zic...sincer nu m-am gandit la asta inainte... si chiar daca as fi stiut nu sunt sigur ca alegeam 1 varianta... eu am inceput prin a ma lasa de fumat si dupa sa incep sa umplu golurile ramase si usor usor sa schimb si modul de viata, uneori voit, uneori de la sine...

1 varianta presupune (cred) un plan bine pus la punct si minutios care usor usor sa te abata de la vechiul mod de viata catre altul... care probabil nu este imposibil de respectat, dar aici cred ca intervine situatia fiecarui individ, de la vointa pana la... nu stiu... sunt foarte multi factori care influenteaza alegerea modalitatii de a te lasa de fumat...

Nu vreau sa ma scuz... hai sa incepem cu mine ca exemplu si avem asa:

- 36 ani, casatorit, sotia gravida in 31 saptamani, fosta fumatoare (acum uraste mirosul si tot ce tine de tigari)...
            - lucrez in vanzari, nu am un program de lucru fix... luni sunt la birou, restul plecat... sau toata saptamana la birou... sau plecat din tara... sau primele 2-3 zile la birou, restul plecat...
            - weekend-rile nu seamana nici unul cu altul (cel putin pana acum)...
            - cand ajung acasa de la birou (nu plec la o ora fixa, ma poate prinde la birou si 20, 21...etc) ajung acasa si... depinde de cand ajung...

Deci... cum procedam, ce este de facut...? 14intrebare , asta daca am inteles sau presupus bine... 01rade

gabrielData: Vineri, 01 Iul 2016, 0:36 AM | Mesaj # 17
VETERAN ( nefumător de peste 6 luni)
Reputaţie: 3
Eu doar ti-am explicat o modalitate cu sanse mari de reusita. Cele mai mari.
In cazul tau si al tuturor majoritatii care alege varianta ta (si eu am ales-o) trebuie foarte multa vointa, caracter, stapanire de sine, calm, sprijin extern din partea sotiei, prietenilor.
E bine ca ai activitate. Asa trece timpul mai repede. Cred ca oamenii se reapuca mai mult din plictiseala.
Nu stiu daca sofezi singur sau cu alti colegi. Daca esti singur poate aparea plictiseala la un mom dat. E bine sa gasesti modalitati prin care sa treaca timpul mai repede.

Ce pot sa-ti spun e ca daca o tii pe drumul asta vei ajunge la un moment dat sa spui - m-am lecuit, nu mai am nicio dorinta sa ma reapuc. vei ajunge chiar sa si uiti cum era sa fumezi si ce simteai din asta. trebuie insa rabdare si pasi mici. fiecare zi te indeparteaza de conditia de fumator si iti consolideaza conditia de nefumator.

cristianovidiuData: Vineri, 01 Iul 2016, 11:32 AM | Mesaj # 18
Sergent
Multumesc mult Gabriel.

Ai perfecta dreptate... rabdare, multa rabdare, pasi mici si multa, f multa vointa...

Nu stiu de ce, dar ieri si azi (pana acum) am simtit cea mai mare nevoie de tigari sau cea mai mare pofta... nu este greu sa ma abtin, dar... parca prea des in ultimele ore...
Am observant ca somnul usor, usor s-a reglat... nu ma mai trezesc in timpul noptii si simt nevoia de a mai dormi dimineata... pana acum la ora 6 eram cu ochii in tavan 08wonder ...
Urmeaza iar un weekend plin... vreau sa plec putin mai devreme si sa merg putin la piscina... maine nunta... duminica, clar piscina si 031bere01 ...Va urez un weekend de exceptie si va multumesc inca o data!!! 

Va pupacesc cu drag, pe cei care inca mai intra... din ce in ce mai putini!

gabrielData: Sâmbătă, 02 Iul 2016, 12:17 PM | Mesaj # 19
nu conteaza ca intra ca nu intra ..tu scrie aci prin ce treci daca simti ca te ajuta

cristianovidiuData: Luni, 04 Iul 2016, 10:43 AM | Mesaj # 20
Sergent
"nu conteaza ca intra ca nu intra ..tu scrie aci prin ce treci daca simti ca te ajuta"...  01rade 01rade 01rade

multumesc mult de tot...!!!

Adăugat (04 Iul 2016, 9:43 AM)
---------------------------------------------
Ziua buna...
Inca nu realizez ca am 3 buc saptamani de cand nu mai fumez... nici sotiei nu prea ii vine sa creada... eu care fumam cu atata ardoare si pofta... cand imi aprindeam o tigara, trageam din ea de parca era ultima 01rade ...

Weekendul a decurs foarte ok... la nunta am fost cel mai bucuros, nu mai trebuie sa ies afara la tigara, chiar m-am simtit bine cand ii vedeam ca ies afara la tigara... poate nu e correct pt ca si eu am fumat si ieseam afara, dar asa m-am simtit... poftele parca s-au mai rarity, dar exista si mai sunt cate unele dure, dar rezistam...

Va urez o saptamana usoara si placuta!

023bye01 028cool01

gabrielData: Marţi, 05 Iul 2016, 11:13 AM | Mesaj # 21
ei ..ai trecut de perioada sevrajului. felicitari!

Adăugat (05 Iul 2016, 10:13 AM)
Cum e cafeaua si alcoolul fara tigari? te-ai invatat cu noul gust?

cristianovidiuData: Marţi, 05 Iul 2016, 9:43 PM | Mesaj # 22
Sergent
Salve Gabriel,

Sincer... nu fac inca diferenta, nici la alcool, nici la cafea..., dar hai sa va povestesc ceva... ieri am plecat la bucuresti cu seful meu (masini separate) si seara am iesit cu seful cel mare, seful operational si un coleg... am mers la restaurantul DAKOTA by Isoletta... am mai fost acum cateva luni... aseara, mancarea si vinul au fost exceptionale la gust... deci  MIRIFIC... tartarul belea, vita execetie... pentru mine mancarea are CLAR un alt gust, dar la alcool deocamdata nu fac diferenta...

Oricum, multumesc Gabriel!!!

O aseara faina tuturor!

gabrielData: Miercuri, 06 Iul 2016, 9:47 AM | Mesaj # 23
partea cu gustul si mai ales - mirosul reprezinta un plus pentru cel care se lasa de fumat. Fumatorii sunt niste personaje fara pre mult gust si miros datorita "aurei" de tutun din gura lor, impreganata in haine.
te-am intrebat de alcool si cafea deoarece eu ma invatasem sa le combin - o gura de cafea un fum de tigara, o gura de alcool un fum de tigara - si am avoie de mult timp ca sa ma obisnuiesc cu noul mod, gust, etc

cristianovidiuData: Miercuri, 06 Iul 2016, 8:11 PM | Mesaj # 24
Sergent
Salut Gabriel,

Si eu la fel, nu exista cafea (destul de maricica) fara 3-5 tigari... nu exista alcool (bere, spritz, vin sec, wischi) fara alcool... dar cum am scris si mai sus, inca nu simt diferenta... nu am facut rabat nici la cafea, nici bere sau ceva de cand m-am lasat...

O seara faina...!

Adăugat (06 Iul 2016, 7:11 PM)
scuze... am scris in graba... nu exista alcool fara tigari... mai ales la alcool, atunci fumam cel mai mult, cred ca si un pachet intr-o seara... deci ajungeam si la 2 pachete...

nu este f placut de povestit dar... sunt certat cu sotia... si da, la stress, suparari, nervi iti vine chef de o tigara... cel putin la mine se accentueaza pofta si gandurile daca sunt singur... daca este cineva in preajama mea si povestim nu mai e asa grav...

Acum sunt cu ai mei... stiri... meci... spritz... liniste... 02zambet

Seara asa cum va doriti!

zeita_strengaraData: Miercuri, 06 Iul 2016, 10:08 PM | Mesaj # 25
Soldat
Gabriel felicitari pt reusita!!!chiar daca esti certat cu sotia faptul ca vei fuma o tigara nu te va ajuta cu nimic....fumatul nu rezolva problemele in nici un fel.o seara buna

cristianovidiuData: Sâmbătă, 09 Iul 2016, 10:08 AM | Mesaj # 26
Sergent
Dimineata buna...,

O sambata frumoasa in care continuam fara fumuri... imi beau cafeaua la ai mei acasa si azi cafeaua are alt gust... asta ca tata pune zahar in ea...  01rade eu o beau simpla, fara zahar, fara lapte...
Aseara am fost la un gratar... si parca pofta s-a accentuat mai tare decat pana atunci... am trecut peste, dar destul de greut...

Am observat ca dimineata cand ma trezesc nu ma mai gandesc prima data la tigari...

Greu, usor, mergem inainte...

Un sfarsit de saptamana placut.

Adăugat (09 Iul 2016, 9:08 AM)
acum am observat... sunt "Sergent"... 

Va multumesc frumos!!!  04kiss 04kiss 04kiss 03bucuros 03bucuros 03bucuros

gabrielData: Marţi, 12 Iul 2016, 0:11 AM | Mesaj # 27
mai ai putin si faci luna :) ..your first moon :13wink:

cristianovidiuData: Sâmbătă, 16 Iul 2016, 8:11 PM | Mesaj # 28
Sergent
Salve Gabriel,

Sentimentul este f placut... sper sa fie fff multe luni fara fumuri... aseara am mai avut un sentiment extraordinar cand am montat patutul pentru bebica care mai are putin si va veni printer noi...

Vreau sa va multumesc pentru tot... mi-ati fost de un mare ajutor...

O zi faina!

Adăugat (16 Iul 2016, 7:11 PM)
Seara buna...

sunt plin de spume  05furios asa am fost si weekend-ul trecut, dar am rezistat... dar pe masura ce esti coplesit de tristete, nervi sau suparari + ceva bere sau sprit it vine o pofta de inimaginabila...

sunt acasa, stiri, astept o pizza... pana atunci spritz... oricum greu... f greu...

Va urez o seara faina si un vichend cool... pooop la voi!

gabrielData: Duminică, 17 Iul 2016, 7:18 PM | Mesaj # 29
sper ca a fost doar o chestie temporara 10rolleye

cristianovidiuData: Luni, 18 Iul 2016, 7:03 PM | Mesaj # 30
Sergent
Salve Gabriel,

Asa a fost, o chestie temporara... ieri si mai ales azi m-am simtit mult mai bine... ce mi se pare ciudat este ca in ultimul timp dorm destul si as mai dormi... poate este normal, nu stiu... ideea este ca nu am fost f. obosit... adorm devreme, max. 10.30 - 11.00... de ex ieri am dormit destul de mult... m-am trezit undeva la 7.30-8.00 dim... pe la 9.45 am adormit iar... m-am trezit pe la 12... pe la 2 si ceva am mancat si la 3 am adormit iar... m-am trezit undeva la 6.30-7.00 si la 23.30-00 am adormit iar... dimineata as mai fi dormit... si toate astea in cazul in care vineri seara pe la 23.30 max am adormit... sambata la 22.30 max am adormit, deci... 

mi-am propus ca in cel mai scurt timp sa ajung la sala sau la stadion pentru alergat, miscare sau orice pentru a mai scapa de niste kg acumulate... nu stiu daca si dupa ce m-am lasat de fumat, dar oricum ar fi vreau sa mai slabesc...

singur imi este destul de greu, dar daca nu gasesc pe nimeni sa ma acompanieze trebuie sa o fac si pe asta...

in rest toate bune... ceea ce va si urez...

O seara faina...!  13wink

Forum » Nefumători » Pentru cei care au renunțat la fumat » Viata fara tigari!!! (cum evoluam fara fumuri... :))
Căutare:

Copyright MyCorp © 2018
Găzduire site gratuită — uCoz