Miercuri
22 Aug 2018
0:11 AM

Formularul pentru autentificare

Bine aţi venit Vizitator | RSS
Logo Design by FlamingText.com
Logo Design by FlamingText.com
Principală Noul Testament - Pagina 11 - Forum Înregistrare Autentificare
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
Moderatorul forumului: gabitza  
Forum » Stil de viață » Diverse » Noul Testament (Sa citim Cuvantul lui Dumnezeu!)
Noul Testament
gabitzaData: Miercuri, 12 Aug 2015, 9:06 AM | Mesaj # 151
Generalisim
Grup: Administratori
Reputaţie: 2
Status: Neconectat
Epistola intaia catre Corinteni a Sfantului Apostol Pavel... 8

1. Cat despre cele jertfite idolilor, stim ca toti avem cunostinta. Cunostinta insa semeteste, iar iubirea zideste.

2. Iar daca i se pare cuiva ca cunoaste ceva, inca n-a cunoscut cum trebuie sa cunoasca.

3. Dar daca iubeste cineva pe Dumnezeu, acela este cunoscut de El.

4. Iar despre mancarea celor jertfite idolilor, stim ca idolul nu este nimic in lume si ca nu este alt Dumnezeu decat Unul singur.

5. Caci desi sunt asa-zisi dumnezei, fie in cer, fie pe pamant, - precum si sunt dumnezei multi si domni multi, 

6. Totusi, pentru noi, este un singur Dumnezeu, Tatal, din Care sunt toate si noi intru El; si un singur Domn, Iisus Hristos, prin Care sunt toate si noi prin El.

7. Dar nu toti au cunostinta. Caci unii, din obisnuinta de pana acum cu idolul, mananca din carnuri jertfite idolilor, si constiinta lor fiind slaba, se intineaza.

8. Dar nu mancarea ne va pune inaintea lui Dumnezeu. Ca nici daca vom manca, nu ne prisoseste, nici daca nu vom manca, nu ne lipseste.

9. Dar vedeti ca nu cumva aceasta libertate a voastra sa ajunga poticnire pentru cei slabi.

10. Caci daca cineva te-ar vedea pe tine, cel ce ai cunostinta, sezand la masa in templul idolilor, oare constiinta lui, slab fiind el, nu se va intari sa manance din cele jertfite idolilor?

11. Si va pieri prin cunostinta ta cel slab, fratele tau, pentru care a murit Hristos!

12. Si asa, pacatuind impotriva fratilor si lovind constiinta lor slaba, pacatuiti fata de Hristos.

13. De aceea, daca o mancare sminteste pe fratele meu, nu voi manca in veac carne, ca sa nu aduc sminteala fratelui meu.

Sursa: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/corinteni-1/8/

gabitzaData: Vineri, 14 Aug 2015, 9:56 AM | Mesaj # 152
Generalisim
Epistola intaia catre Corinteni a Sfantului Apostol Pavel... 9

1. Oare nu sunt eu liber? Nu sunt eu apostol? N-am vazut eu pe Iisus Domnul nostru? Nu sunteti voi lucrul meu intru Domnul?

2. Daca altora nu le sunt apostol, voua, negresit, va sunt. Caci voi sunteti pecetea apostoliei mele in Domnul.

3. Apararea mea catre cei ce ma judeca aceasta este.

4. N-avem, oare, dreptul, sa mancam si sa bem?

5. N-avem, oare, dreptul sa purtam cu noi o femeie sora, ca si ceilalti apostoli, ca si fratii Domnului, ca si Chefa?

6. Sau numai eu si Barnaba nu avem dreptul de a nu lucra?

7. Cine slujeste vreodata, in oaste, cu solda lui? Cine sadeste vie si nu mananca din roada ei? Sau cine paste o turma si nu mananca din laptele turmei?

8. Nu in felul oamenilor spun eu acestea. Nu spune, oare, si legea acestea?

9. Caci in Legea lui Moise este scris: "Sa nu legi gura boului care treiera". Oare de boi se ingrijeste Dumnezeu?

10. Sau in adevar pentru noi zice? Caci pentru noi s-a scris: "Cel ce ara trebuie sa are cu nadejde, si cel ce treiera, cu nadejdea ca va avea parte de roade".

11. Daca noi am semanat la voi cele duhovnicesti, este, oare, mare lucru daca noi vom secera cele pamantesti ale voastre?

12. Daca altii se bucura de acest drept asupra voastra, oare, nu cu atat mai mult noi? Dar nu ne-am folosit de dreptul acesta, ci toate le rabdam, ca sa nu punem piedica Evangheliei lui Hristos.

13. Au nu stiti ca cei ce savarsesc cele sfinte mananca de la templu si cei ce slujesc altarului au parte de la altar?

14. Tot asa a poruncit si Domnul celor ce propovaduiesc Evanghelia, ca sa traiasca din Evanghelie.

15. Dar eu nu m-am folosit de nimic din acestea si nu am scris acestea, ca sa se faca cu mine asa. Caci mai bine este pentru mine sa mor, decat sa-mi zadarniceasca cineva lauda.

16. Caci daca vestesc Evanghelia, nu-mi este lauda, pentru ca sta asupra mea datoria. Caci, vai mie daca nu voi binevesti!

17. Caci daca fac aceasta de buna voie, am plata; dar daca o fac fara voie, am numai o slujire incredintata.

18. Care este, deci, plata mea? Ca, binevestind, pun fara plata Evanghelia lui Hristos inaintea oamenilor, fara sa ma folosesc de dreptul meu din Evanghelie.

19. Caci, desi sunt liber fata de toti, m-am facut rob tuturor, ca sa dobandesc pe cei mai multi;

20. Cu iudeii am fost ca un iudeu, ca sa dobandesc pe iudei; cu cei de sub lege, ca unul de sub lege, desi eu nu sunt sub lege, ca sa dobandesc pe cei de sub lege;

21. Cu cei ce n-au Legea, m-am facut ca unul fara lege, desi nu sunt fara Legea lui Dumnezeu, ci avand Legea lui Hristos, ca sa dobandesc pe cei ce n-au Legea;

22. Cu cei slabi m-am facut slab, ca pe cei slabi sa-i dobandesc; tuturor toate m-am facut, ca, in orice chip, sa mantuiesc pe unii.

23. Dar toate le fac pentru Evanghelie, ca sa fiu partas la ea.

24. Nu stiti voi ca acei care alearga in stadion, toti alearga, dar numai unul ia premiul? Alergati asa ca sa-l luati.

25. Si oricine se lupta se infraneaza de la toate. Si aceia, ca sa ia o cununa stricacioasa, iar noi, nestricacioasa.

26. Eu, deci, asa alerg, nu ca la intamplare. Asa ma lupt, nu ca lovind in aer,

27. Ci imi chinuiesc trupul meu si il supun robiei; ca nu cumva, altora propovaduind, eu insumi sa ma fac netrebnic.

Sursa: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/corinteni-1/9/

gabitzaData: Sâmbătă, 15 Aug 2015, 9:16 AM | Mesaj # 153
Generalisim
Epistola intaia catre Corinteni a Sfantului Apostol Pavel... 10

1. Caci nu voiesc, fratilor, ca voi sa nu stiti ca parintii nostri au fost toti sub nor si ca toti au trecut prin mare.

2. Si toti, intru Moise, au fost botezati in nor si in mare.

3. Si toti au mancat aceeasi mancare duhovniceasca;

4. Si toti, aceeasi bautura duhovniceasca au baut, pentru ca beau din piatra duhovniceasca ce ii urma. Iar piatra era Hristos.

5. Dar cei mai multi dintre ei nu au placut lui Dumnezeu, caci au cazut in pustie.

6. Si acestea s-au facut pilde pentru noi, ca sa nu poftim la cele rele, cum au poftit aceia;

7. Nici inchinatori la idoli sa nu va faceti, ca unii dintre ei, precum este scris: "A sezut poporul sa manance si sa bea si s-au sculat la joc";

8. Nici sa ne desfranam cum s-au desfranat unii dintre ei, si au cazut, intr-o zi, douazeci si trei de mii;

9. Nici sa ispitim pe Domnul, precum L-au ispitit unii dintre ei si au pierit de serpi;

10. Nici sa cartiti, precum au cartit unii dintre ei si au fost nimiciti de catre pierzatorul.

11. Si toate acestea li s-au intamplat acelora, ca preinchipuiri ale viitorului, si au fost scrise spre povatuirea noastra, la care au ajuns sfarsiturile veacurilor.

12. De aceea, cel caruia i se pare ca sta neclintit sa ia seama sa nu cada.

13. Nu v-a cuprins ispita care sa fi fost peste puterea omeneasca. Dar credincios este Dumnezeu; El nu va ingadui ca sa fiti ispititi mai mult decat puteti, ci odata cu ispita va aduce si scaparea din ea, ca sa puteti rabda.

14. De aceea, iubitii mei, fugiti de inchinarea la idoli.

15. Ca unor intelepti va vorbesc. Judecati voi ce va spun.

16. Paharul binecuvantarii, pe care-l binecuvantam, nu este, oare, impartasirea cu sangele lui Hristos? Painea pe care o frangem nu este, oare, impartasirea cu trupul lui Hristos?

17. Ca o paine, un trup, suntem cei multi; caci toti ne impartasim dintr-o paine.

18. Priviti pe Israel dupa trup: Cei care mananca jertfele nu sunt ei, oare, partasi altarului?

19. Deci ce spun eu? Ca ce s-a jertfit pentru idol e ceva? Sau idolul este ceva?

20. Ci (zic) ca cele ce jertfesc neamurile, jertfesc demonilor si nu lui Dumnezeu. Si nu voiesc ca voi sa fiti partasi ai demonilor.

21. Nu puteti sa beti paharul Domnului si paharul demonilor; nu puteti sa va impartasiti din masa Domnului si din masa demonilor.

22. Oare vrem sa maniem pe Domnul? Nu cumva suntem mai tari decat El?

23. Toate imi sunt ingaduite, dar nu toate imi folosesc. Toate imi sunt ingaduite, dar nu toate zidesc.

24. Nimeni sa nu caute pe ale sale, ci fiecare pe ale aproapelui.

25. Mancati tot ce se vinde in macelarie, fara sa intrebati nimic pentru cugetul vostru.

26. Caci "al Domnului este pamantul si plinirea lui".

27. Daca cineva dintre necredinciosi va cheama pe voi la masa si voiti sa va duceti, mancati orice va este pus inainte, fara sa intrebati nimic pentru constiinta.

28. Dar de va va spune cineva: Aceasta este din jertfa idolilor, sa nu mancati pentru cel care v-a spus si pentru constiinta.

29. Iar constiinta, zic, nu a ta insuti, ci a altuia. Caci de ce libertatea mea sa fie judecata de o alta constiinta?

30. Daca eu sunt partas harului, de ce sa fiu hulit pentru ceea ce aduc multumire?

31. De aceea, ori de mancati, ori de beti, ori altceva de faceti, toate spre slava lui Dumnezeu sa le faceti.

32. Nu fiti piatra de poticnire nici iudeilor, nici elinilor, nici Bisericii lui Dumnezeu,

33. Precum si eu plac tuturor in toate, necautand folosul meu, ci pe al celor multi, ca sa se mantuiasca.

Sursa: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/corinteni-1/10/

gabitzaData: Luni, 17 Aug 2015, 8:12 AM | Mesaj # 154
Generalisim
Epistola intaia catre Corinteni a Sfantului Apostol Pavel... 11

1. Fiti urmatori ai mei, precum si eu sunt al lui Hristos.

2. Fratilor, va laud ca in toate va aduceti aminte de mine si tineti predaniile cum vi le-am dat.

3. Dar voiesc ca voi sa stiti ca Hristos este capul oricarui barbat, iar capul femeii este barbatul, iar capul lui Hristos: Dumnezeu.

4. Orice barbat care se roaga sau prooroceste, avand capul acoperit, necinsteste capul sau.

5. Iar orice femeie care se roaga sau prooroceste, cu capul neacoperit, isi necinsteste capul; caci tot una este ca si cum ar fi rasa.

6. Caci daca o femeie nu-si pune val pe cap, atunci sa se si tunda. Iar daca este lucru de rusine pentru femeie ca sa se tunda ori sa se rada, sa-si puna val.

7. Caci barbatul nu trebuie sa-si acopere capul, fiind chip si slava a lui Dumnezeu, iar femeia este slava barbatului.

8. Pentru ca nu barbatul este din femeie, ci femeia din barbat.

9. Si pentru ca n-a fost zidit barbatul pentru femeie, ci femeia pentru barbat.

10. De aceea si femeia este datoare sa aiba (semn de) supunere asupra capului ei, pentru ingeri.

11. Totusi, nici femeia fara barbat, nici barbatul fara femeie, in Domnul.

12. Caci precum femeia este din barbat, asa si barbatul este prin femeie si toate sunt de la Dumnezeu.

13. Judecati in voi insiva: Este, oare, cuviincios ca o femeie sa se roage lui Dumnezeu cu capul descoperit?

14. Nu va invata oare insasi firea ca necinste este pentru un barbat sa-si lase parul lung?

15. Si ca pentru o femeie, daca isi lasa parul lung, este cinste? Caci parul i-a fost dat ca acoperamant.

16. Iar daca se pare cuiva ca aici poate sa ne gaseasca pricina, un astfel de obicei (ca femeile sa se roage cu capul descoperit) noi nu avem, nici Bisericile lui Dumnezeu.

17. Si aceasta poruncindu-va, nu va laud, fiindca voi va adunati nu spre mai bine, ci spre mai rau.

18. Caci mai intai aud ca atunci cand va adunati in biserica, intre voi sunt dezbinari, si in parte cred.

19. Caci trebuie sa fie intre voi si eresuri, ca sa se invedereze intre voi cei incercati.

20. Cand va adunati deci laolalta, nu se poate manca Cina Domnului;

21. Caci, sezand la masa, fiecare se grabeste sa ia mancarea sa, incat unuia ii este foame, iar altul se imbata.

22. N-aveti, oare, case ca sa mancati si sa beti? Sau dispretuiti Biserica lui Dumnezeu si rusinati pe cei ce nu au? Ce sa va zic? Sa va laud? In aceasta nu va laud.

23. Caci eu de la Domnul am primit ceea ce v-am dat si voua: Ca Domnul Iisus, in noaptea in care a fost vandut, a luat paine,

24. Si, multumind, a frant si a zis: Luati, mancati; acesta este trupul Meu care se frange pentru voi. Aceasta sa faceti spre pomenirea Mea.

25. Asemenea si paharul dupa Cina, zicand: Acest pahar este Legea cea noua intru sangele Meu. Aceasta sa faceti ori de cate ori veti bea, spre pomenirea Mea.

26. Caci de cate ori veti manca aceasta paine si veti bea acest pahar, moartea Domnului vestiti pana cand va veni.

27. Astfel, oricine va manca painea aceasta sau va bea paharul Domnului cu nevrednicie, va fi vinovat fata de trupul si sangele Domnului.

28. Sa se cerceteze insa omul pe sine si asa sa manance din paine si sa bea din pahar.

29. Caci cel ce mananca si bea cu nevrednicie, osanda isi mananca si bea, nesocotind trupul Domnului.

30. De aceea, multi dintre voi sunt neputinciosi si bolnavi si multi au murit.

31. Caci de ne-am fi judecat noi insine, nu am mai fi judecati.

32. Dar, fiind judecati de Domnul, suntem pedepsiti, ca sa nu fim osanditi impreuna cu lumea.

33. De aceea, fratii mei, cand va adunati ca sa mancati, asteptati-va unii pe altii.

34. Iar daca ii este cuiva foame, sa manance acasa, ca sa nu va adunati spre osanda. Celelalte insa le voi randui cand voi veni.

Sursa: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/corinteni-1/11/

gabitzaData: Marţi, 18 Aug 2015, 8:50 AM | Mesaj # 155
Generalisim
Epistola intaia catre Corinteni a Sfantului Apostol Pavel... 12

1. Iar cat priveste darurile duhovnicesti nu vreau, fratilor, sa fiti in necunostinta.

2. Stiti ca, pe cand erati pagani, va duceati la idolii cei muti, ca si cum erati manati.

3. De aceea, va fac cunoscut ca precum nimeni, graind in Duhul lui Dumnezeu, nu zice: Anatema fie Iisus! - tot asa nimeni nu poate sa zica: Domn este Iisus, - decat in Duhul Sfant.

4. Darurile sunt felurite, dar acelasi Duh.

5. Si felurite slujiri sunt, dar acelasi Domn.

6. Si lucrarile sunt felurite, dar este acelasi Dumnezeu, care lucreaza toate in toti.

7. Si fiecaruia se da aratarea Duhului spre folos.

8. Ca unuia i se da prin Duhul Sfant cuvant de intelepciune, iar altuia, dupa acelasi Duh, cuvantul cunostintei.

9. Si unuia i se da intru acelasi Duh credinta, iar altuia, darurile vindecarilor, intru acelasi Duh;

10. Unuia faceri de minuni, iar altuia proorocie; unuia deosebirea duhurilor, iar altuia feluri de limbi si altuia talmacirea limbilor.

11. Si toate acestea le lucreaza unul si acelasi Duh, impartind fiecaruia deosebi, dupa cum voieste.

12. Caci precum trupul unul este, si are madulare multe, iar toate madularele trupului, multe fiind, sunt un trup, asa si Hristos.

13. Pentru ca intr-un Duh ne-am botezat noi toti, ca sa fim un singur trup, fie iudei, fie elini, fie robi, fie liberi, si toti la un Duh ne-am adapat.

14. Caci si trupul nu este un madular, ci multe.

15. Daca piciorul ar zice: Fiindca nu sunt mana nu sunt din trup, pentru aceasta nu este el din trup?

16. Si urechea daca ar zice: Fiindca nu sunt ochi, nu fac parte din trup, - pentru aceasta nu este ea din trup?

17. Daca tot trupul ar fi ochi, unde ar fi auzul? Si daca ar fi tot auz, unde ar fi mirosul?

18. Dar acum Dumnezeu a pus madularele, pe fiecare din ele, in trup, cum a voit.

19. Daca toate ar fi un singur madular, unde ar fi trupul?

20. Dar acum sunt multe madulare, insa un singur trup.

21. Si nu poate ochiul sa zica mainii: N-am trebuinta de tine; sau, iarasi capul sa zica picioarelor: N-am trebuinta de voi.

22. Ci cu mult mai mult madularele trupului, care par a fi mai slabe, sunt mai trebuincioase.

23. Si pe cele ale trupului care ni se par ca sunt mai de necinste, pe acelea cu mai multa evlavie le imbracam; si cele necuviincioase ale noastre au mai multa cuviinta.

24. Iar cele cuviincioase ale noastre n-au nevoie de acoperamant. Dar Dumnezeu a intocmit astfel trupul, dand mai multa cinste celui caruia ii lipseste,

25. Ca sa nu fie dezbinare in trup, ci madularele sa se ingrijeasca deopotriva unele de altele.

26. Si daca un madular sufera, toate madularele sufera impreuna; si daca un madular este cinstit, toate madularele se bucura impreuna.

27. Iar voi sunteti trupul lui Hristos si madulare (fiecare) in parte.

28. Si pe unii i-a pus Dumnezeu, in Biserica: intai apostoli, al doilea prooroci, al treilea invatatori; apoi pe cei ce au darul de a face minuni; apoi darurile vindecarilor, ajutorarile, carmuirile, felurile limbilor.

29. Oare toti sunt apostoli? Oare toti sunt prooroci? Oare toti invatatori? Oare toti au putere sa savarseasca minuni?

30. Oare toti au darurile vindecarilor? Oare toti vorbesc in limbi? Oare toti pot sa talmaceasca?

31. Ravniti insa la darurile cele mai bune. Si va arat inca o cale care le intrece pe toate:

Sursa: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/corinteni-1/12/

gabitzaData: Joi, 20 Aug 2015, 9:51 AM | Mesaj # 156
Generalisim
Epistola intaia catre Corinteni a Sfantului Apostol Pavel... 13

1. De as grai in limbile oamenilor si ale ingerilor, iar dragoste nu am, facutu-m-am arama sunatoare si chimval rasunator.

2. Si de as avea darul proorociei si tainele toate le-as cunoaste si orice stiinta, si de as avea atata credinta incat sa mut si muntii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.

3. Si de as imparti toata avutia mea si de as da trupul meu ca sa fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi foloseste.

4. Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste.

5. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul.

6. Nu se bucura de nedreptate, ci se bucura de adevar.

7. Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.

8. Dragostea nu cade niciodata. Cat despre proorocii - se vor desfiinta; darul limbilor va inceta; stiinta se va sfarsi;

9. Pentru ca in parte cunoastem si in parte proorocim.

10. Dar cand va veni ceea ce e desavarsit, atunci ceea ce este in parte se va desfiinta.

11. Cand eram copil, vorbeam ca un copil, simteam ca un copil; judecam ca un copil; dar cand m-am facut barbat, am lepadat cele ale copilului.

12. Caci vedem acum ca prin oglinda, in ghicitura, iar atunci, fata catre fata; acum cunosc in parte, dar atunci voi cunoaste pe deplin, precum am fost cunoscut si eu.

13. Si acum raman acestea trei: credinta, nadejdea si dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea.

Sursa: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/corinteni-1/13/

gabitzaData: Sâmbătă, 22 Aug 2015, 11:51 PM | Mesaj # 157
Generalisim
Epistola intaia catre Corinteni a Sfantului Apostol Pavel... 14

1. Cautati dragostea. Ravniti insa cele duhovnicesti, dar mai ales ca sa proorociti.

2. Pentru ca cel ce vorbeste intr-o limba straina nu vorbeste oamenilor, ci lui Dumnezeu; si nimeni nu-l intelege, fiindca el, in duh, graieste taine.

3. Cel ce prooroceste vorbeste oamenilor, spre zidire, indemn si mangaiere.

4. Cel ce graieste intr-o limba straina pe sine singur se zideste, iar cel ce prooroceste zideste Biserica.

5. Voiesc ca voi toti sa graiti in limbi; dar mai cu seama sa proorociti. Cel ce prooroceste e mai mare decat cel ce graieste in limbi, afara numai daca talmaceste, ca Biserica sa ia intarire.

6. Iar acum, fratilor, daca as veni la voi, graind in limbi, de ce folos v-as fi, daca nu v-as vorbi - sau in descoperire, sau in cunostinta, sau in proorocie, sau in invatatura?

7. Ca precum cele neinsufletite, care dau sunet, fie fluier, fie chitara, de nu vor da sunete deosebite, cum se va cunoaste ce este din fluier, sau ce este din chitara?

8. Si daca trambita va da sunet nelamurit, cine se va pregati de razboi?

9. Asa si voi: Daca prin limba nu veti da cuvant lesne de inteles, cum se va cunoaste ce ati grait? Veti fi niste oameni care vorbesc in vant.

10. Sunt asa de multe feluri de limbi in lume, dar nici una din ele nu este fara intelesul ei.

11. Deci daca nu voi sti intelesul cuvintelor, voi fi barbar pentru cel care vorbeste, si cel care vorbeste barbar pentru mine.

12. Asa si voi, de vreme ce sunteti ravnitori dupa cele duhovnicesti, cautati sa prisositi in ele, spre zidirea Bisericii.

13. De aceea, cel ce graieste intr-o limba straina sa se roage ca sa si talmaceasca.

14. Caci, daca ma rog intr-o limba straina, duhul meu se roaga, dar mintea mea este neroditoare.

15. Atunci ce voi face? Ma voi ruga cu duhul, dar ma voi ruga si cu mintea; voi canta cu duhul, dar voi canta si cu mintea.

16. Fiindca daca vei binecuvanta cu duhul, cum va raspunde omul simplu "Amin" la multumirea ta, de vreme ce el nu stie ce zici?

17. Caci tu, intr-adevar, multumesti bine, dar celalalt nu se zideste.

18. Multumesc Dumnezeului meu, ca vorbesc in limbi mai mult decat voi toti;

19. Dar in Biserica vreau sa graiesc cinci cuvinte cu mintea mea, ca sa invat si pe altii, decat zeci de mii de cuvinte intr-o limba straina.

20. Fratilor, nu fiti copii la minte. Fiti copii cand e vorba de rautate. La minte insa, fiti desavarsiti.

21. In Lege este scris: "Voi grai acestui popor in alte limbi si prin buzele altora, si nici asa nu vor asculta de Mine, zice Domnul".

22. Asa ca vorbirea in limbi este semn nu pentru cei credinciosi ci pentru cei necredinciosi; iar proorocia nu pentru cei necredinciosi, ci pentru cei ce cred.

23. Deci, daca s-ar aduna Biserica toata laolalta si toti ar vorbi in limbi si ar intra nestiutori sau necredinciosi, nu vor zice, oare, ca sunteti nebuni?

24. Iar daca toti ar prooroci si ar intra vreun necredincios sau vreun nestiutor, el este dovedit de toti, el este judecat de toti;

25. Cele ascunse ale inimii lui se invedereaza, si astfel, cazand cu fata la pamant, se va inchina lui Dumnezeu, marturisind ca Dumnezeu este intr-adevar printre voi.

26. Ce este deci, fratilor? Cand va adunati impreuna, fiecare din voi are psalm, are invatatura, are descoperire, are limba, are talmacire: toate spre zidire sa se faca.

27. Daca graieste cineva intr-o limba straina, sa fie cate doi, sau cel mult trei si pe rand sa graiasca si unul sa talmaceasca.

28. Iar daca nu e talmacitor, sa taca in biserica si sa-si graiasca numai lui si lui Dumnezeu.

29. Iar proorocii sa vorbeasca doi sau trei, iar ceilalti sa judece.

30. Iar daca se va descoperi ceva altuia care sade, sa taca cei dintai.

31. Caci puteti sa proorociti toti cate unul, ca toti sa invete si toti sa se mangaie.

32. Si duhurile proorocilor se supun proorocilor.

33. Pentru ca Dumnezeu nu este al neoranduielii, ci al pacii.

34. Ca in toate Bisericile sfintilor, femeile voastre sa taca in biserica, caci lor nu le este ingaduit sa vorbeasca, ci sa se supuna, precum zice si Legea.

35. Iar daca voiesc sa invete ceva, sa intrebe acasa pe barbatii lor, caci este rusinos ca femeile sa vorbeasca in biserica.

36. Oare de la voi a iesit cuvantul lui Dumnezeu sau a ajuns numai la voi?

37. Daca i se pare cuiva ca este prooroc sau om duhovnicesc, sa cunoasca ca cele ce va scriu sunt porunci ale Domnului.

38. Iar daca cineva nu vrea sa stie, sa nu stie.

39. Asa ca, fratii mei, ravniti a prooroci si nu opriti sa se graiasca in limbi.

40. Dar toate sa se faca cu cuviinta si dupa randuiala.

Sursa: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/corinteni-1/14/

gabitzaData: Marţi, 25 Aug 2015, 7:32 AM | Mesaj # 158
Generalisim
Epistola intaia catre Corinteni a Sfantului Apostol Pavel... 15

1. Va aduc aminte, fratilor, Evanghelia pe care v-am binevestit-o, pe care ati si primit-o, intru care si stati,

2. Prin care si sunteti mantuiti; cu ce cuvant v-am binevestit-o - daca o tineti cu tarie, afara numai daca n-ati crezut in zadar 

3. Caci v-am dat, intai de toate, ceea ce si eu am primit, ca Hristos a murit pentru pacatele noastre dupa Scripturi;

4. Si ca a fost ingropat si ca a inviat a treia zi, dupa Scripturi;

5. Si ca S-a aratat lui Chefa, apoi celor doisprezece;

6. In urma S-a aratat deodata la peste cinci sute de frati, dintre care cei mai multi traiesc pana astazi, iar unii au si adormit;

7. Dupa aceea S-a aratat lui Iacov, apoi tuturor apostolilor;

8. Iar la urma tuturor, ca unui nascut inainte de vreme, mi S-a aratat si mie.

9. Caci eu sunt cel mai mic dintre apostoli, care nu sunt vrednic sa ma numesc apostol, pentru ca am prigonit Biserica lui Dumnezeu.

10. Dar prin harul lui Dumnezeu sunt ceea ce sunt; si harul Lui care este in mine n-a fost in zadar, ci m-am ostenit mai mult decat ei toti. Dar nu eu, ci harul lui Dumnezeu care este cu mine.

11. Deci ori eu, ori aceia, asa propovaduim si voi asa ati crezut.

12. Iar daca se propovaduieste ca Hristos a inviat din morti, cum zic unii dintre voi ca nu este inviere a mortilor?

13. Daca nu este inviere a mortilor, nici Hristos n-a inviat.

14. Si daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica este si credinta voastra.

15. Ne aflam inca si martori mincinosi ai lui Dumnezeu, pentru ca am marturisit impotriva lui Dumnezeu ca a inviat pe Hristos, pe Care nu L-a inviat, daca deci mortii nu inviaza.

16. Caci daca mortii nu inviaza, nici Hristos n-a inviat.

17. Iar daca Hristos n-a inviat, zadarnica este credinta voastra, sunteti inca in pacatele voastre;

18. Si atunci si cei ce au adormit in Hristos au pierit.

19. Iar daca nadajduim in Hristos numai in viata aceasta, suntem mai de plans decat toti oamenii.

20. Dar acum Hristos a inviat din morti, fiind incepatura (a invierii) celor adormiti.

21. Ca de vreme ce printr-un om a venit moartea, tot printr-un om si invierea mortilor.

22. Caci, precum in Adam toti mor, asa si in Hristos toti vor invia.

23. Dar fiecare in randul cetei sale: Hristos incepatura, apoi cei ai lui Hristos, la venirea Lui,

24. Dupa aceea, sfarsitul, cand Domnul va preda imparatia lui Dumnezeu si Tatalui, cand va desfiinta orice domnie si orice stapanire si orice putere.

25. Caci El trebuie sa imparateasca pana ce va pune pe toti vrajmasii Sai sub picioarele Sale.

26. Vrajmasul cel din urma, care va fi nimicit, este moartea.

27. "Caci toate le-a supus sub picioarele Lui". Dar cand zice: "Ca toate I-au fost supuse Lui" - invederat este ca afara de Cel care I-a supus Lui toate.

28. Iar cand toate vor fi supuse Lui, atunci si Fiul insusi Se va supune Celui ce I-a supus Lui toate, ca Dumnezeu sa fie toate in toti.

29. Fiindca ce vor face cei care se boteaza pentru morti? Daca mortii nu inviaza nicidecum, pentru ce se mai boteaza pentru ei?

30. De ce mai suntem si noi in primejdie in tot ceasul?

31. Mor in fiecare zi! V-o spun, fratilor, pe lauda pe care o am pentru voi, in Hristos Iisus, Domnul nostru.

32. Daca m-am luptat, ca om, cu fiarele in Efes, care imi este folosul? Daca mortii nu inviaza, sa bem si sa mancam, caci maine vom muri!

33. Nu va lasati inselati. Tovarasiile rele strica obiceiurile bune.

34. Treziti-va cum se cuvine si nu pacatuiti. Caci unii nu au cunostinta de Dumnezeu; o spun spre rusinea voastra.

35. Dar va zice cineva: Cum inviaza mortii? Si cu ce trup au sa vina?

36. Nebun ce esti! Tu ce semeni nu da viata, daca nu va fi murit.

37. Si ceea ce semeni nu este trupul ce va sa fie, ci graunte gol, poate de grau, sau de altceva din celelalte;

38. Iar Dumnezeu ii da un trup, precum a voit, si fiecarei seminte un trup al sau.

39. Nu toate trupurile sunt acelasi trup, ci unul este trupul oamenilor si altul este trupul dobitoacelor si altul este trupul pasarilor si altul este trupul pestilor.

40. Sunt si trupuri ceresti si trupuri pamantesti; dar alta este slava celor ceresti si alta a celor pamantesti.

41. Alta este stralucirea soarelui si alta stralucirea lunii si alta stralucirea stelelor. Caci stea de stea se deosebeste in stralucire.

42. Asa este si invierea mortilor: Se seamana (trupul) intru stricaciune, inviaza intru nestricaciune;

43. Se seamana intru necinste, inviaza intru slava, se seamana intru slabiciune, inviaza intru putere;

44. Se seamana trup firesc, inviaza trup duhovnicesc. Daca este trup firesc, este si trup duhovnicesc.

45. Precum si este scris: "Facutu-s-a omul cel dintai, Adam, cu suflet viu; iar Adam cel de pe urma cu duh datator de viata";

46. Dar nu este intai cel duhovnicesc, ci cel firesc, apoi cel duhovnicesc.

47. Omul cel dintai este din pamant, pamantesc; omul cel de-al doilea este din cer.

48. Cum este cel pamantesc, asa sunt si cei pamantesti; si cum este cel ceresc, asa sunt si cei ceresti.

49. Si dupa cum am purtat chipul celui pamantesc, sa purtam si chipul celui ceresc.

50. Aceasta insa zic, fratilor: Carnea si sangele nu pot sa mosteneasca imparatia lui Dumnezeu, nici stricaciunea nu mosteneste nestricaciunea.

51. Iata, taina va spun voua: Nu toti vom muri, dar toti ne vom schimba,

52. Deodata, intr-o clipeala de ochi la trambita cea de apoi. Caci trambita va suna si mortii vor invia nestricaciosi, iar noi ne vom schimba.

53. Caci trebuie ca acest trup stricacios sa se imbrace in nestricaciune si acest (trup) muritor sa se imbrace in nemurire.

54. Iar cand acest (trup) stricacios se va imbraca in nestricaciune si acest (trup) muritor se va imbraca in nemurire, atunci va fi cuvantul care este scris: "Moartea a fost inghitita de biruinta.

55. Unde iti este, moarte, biruinta ta? Unde iti este, moarte, boldul tau?".

56. Si boldul mortii este pacatul, iar puterea pacatului este legea.

57. Dar sa dam multumire lui Dumnezeu, Care ne-a dat biruinta prin Domnul nostru Iisus Hristos!

58. Drept aceea, fratii mei iubiti, fiti tari, neclintiti, sporind totdeauna in lucrul Domnului, stiind ca osteneala voastra nu este zadarnica in Domnul.

Sursa: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/corinteni-1/15/

gabitzaData: Miercuri, 26 Aug 2015, 9:26 AM | Mesaj # 159
Generalisim
Epistola intaia catre Corinteni a Sfantului Apostol Pavel... 16

1. Cat despre strangerea de ajutoare pentru sfinti, precum am randuit pentru Bisericile Galatiei, asa sa faceti si voi.

2. In ziua intai a saptamanii (Duminica), fiecare dintre voi sa-si puna deoparte, strangand cat poate, ca sa nu se faca strangerea abia atunci cand voi veni.

3. Iar cand voi veni, pe cei pe care ii veti socoti, pe aceia ii voi trimite cu scrisori sa duca darul vostru la Ierusalim.

4. Si de se va cuveni sa merg si eu, vor merge impreuna cu mine.

5. Ci voi veni la voi, cand voi trece prin Macedonia, caci prin Macedonia trec.

6. La voi ma voi opri, poate, sau voi si ierna, ca sa ma petreceti in calatoria ce voi face.

7. Caci nu vreau sa va vad acum numai in treacat, ci nadajduiesc sa raman la voi catava vreme, daca va ingadui Domnul.

8. Voi ramane insa in Efes, pana la praznicul Cincizecimii.

9. Caci mi s-a deschis usa mare spre lucru mult, dar sunt multi potrivnici.

10. Iar de va veni Timotei, vedeti sa fie fara teama la voi, caci lucreaza ca si mine lucrul Domnului.

11. Nimeni deci sa nu-l dispretuiasca; ci sa-l petreceti cu pace, ca sa vina la mine; ca il astept cu fratii.

12. Cat despre fratele Apollo, l-am rugat mult sa vina la voi cu fratii; totusi nu i-a fost voia sa vina acum. Ci va veni cand va gasi prilej.

13. Privegheati, stati tari in credinta, imbarbatati-va, intariti-va.

14. Toate ale voastre cu dragoste sa se faca.

15. Va indemn insa, fratilor, - stiti casa lui Stefanas, ca este parga Ahaei si ca spre slujirea sfintilor s-au randuit pe ei insisi 

16. Ca si voi sa va supuneti unora ca acestia si oricui lucreaza si se osteneste impreuna cu ei.

17. Ma bucur de venirea lui Stefanas, a lui Fortunat si a lui Ahaic, pentru ca acestia au implinit lipsa voastra.

18. Si au linistit duhul meu si al vostru. Cunoasteti bine deci pe unii ca acestia.

19. Va imbratiseaza Bisericile Asiei. Va imbratiseaza mult, in Domnul, Acvila si Priscila, impreuna cu Biserica din casa lor.

20. Va imbratiseaza fratii toti. Imbratisati-va unii pe altii cu sarutare sfanta.

21. Salutarea cu mana mea, Pavel.

22. Cel ce nu iubeste pe Domnul sa fie anatema! Maran atha! (Domnul vine).

23. Harul Domnului Iisus Hristos cu voi.

24. Dragostea mea cu voi toti, in Hristos Iisus! Amin.

Sursa: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/corinteni-1/16/

gabitzaData: Joi, 27 Aug 2015, 9:20 AM | Mesaj # 160
Generalisim
Epistola a doua catre Corinteni a Sfantului Apostol Pavel... 1

1. Pavel, apostol al lui Hristos Iisus, prin vointa lui Dumnezeu, si Timotei, fratele: Bisericii lui Dumnezeu celei din Corint, impreuna cu toti sfintii care sunt in toata Ahaia:

2. Har voua si pace de la Dumnezeu Tatal nostru si de la Domnul Iisus Hristos.

3. Binecuvantat este Dumnezeu si Tatal Domnului nostru Iisus Hristos, Parintele indurarilor si Dumnezeul a toata mangaierea,

4. Cel ce ne mangaie pe noi in tot necazul nostru, ca sa putem sa mangaiem si noi pe cei care se afla in tot necazul, prin mangaierea cu care noi insine suntem mangaiati de Dumnezeu.

5. Ca precum prisosesc patimirile lui Hristos intru noi, asa prisoseste prin Hristos si mangaierea noastra.

6. Deci fie ca suntem stramtorati, este pentru a voastra mangaiere si mantuire, fie ca suntem mangaiati, este pentru a voastra mangaiere, care va da putere sa indurati cu rabdare aceleasi suferinte pe care le suferim si noi.

7. Si nadejdea noastra este tare pentru voi, stiind ca precum sunteti partasi suferintelor, asa si mangaierii.

8. Caci nu voim, fratilor, ca voi sa nu stiti de necazul nostru, care ni s-a facut in Asia, ca peste masura, peste puteri, am fost ingreuiati, incat nu mai nadajduiam sa mai scapam cu viata.

9. Ci noi, in noi insine, ne-am socotit ca osanditi la moarte, ca sa nu ne punem increderea in noi, ci in Dumnezeu, Cel ce inviaza pe cei morti,

10. Care ne-a izbavit pe noi dintr-o moarte ca aceasta si ne izbaveste si in Care nadajduim ca inca ne va mai izbavi,

11. Ajutandu-ne si voi cu rugaciunea pentru noi, asa incat darul acesta facut noua, prin rugaciunea multora, sa ne fie prilej de multumire adusa de catre multi, pentru noi.

12. Caci lauda noastra aceasta este: marturia constiintei noastre ca am umblat in lume, si mai ales la voi, in sfintenie si in curatie dumnezeiasca, nu in intelepciune trupeasca, ci in harul lui Dumnezeu.

13. Caci nu va scriem voua altele decat cele ce cititi si intelegeti. Si am nadejde ca pana in sfarsit veti intelege;

14. Dupa cum ne-ati si inteles in parte, - ca noi suntem lauda voastra, precum si voi lauda noastra, in ziua Domnului nostru Iisus.

15. Cu aceasta incredintare voiam sa vin intai la voi, ca sa aveti bucurie a doua oara,

16. Si sa trec pe la voi in Macedonia si din Macedonia iarasi sa vin la voi si sa fiu petrecut de voi in Iudeea.

17. Deci, aceasta voind, m-am purtat, oare, cu usurinta? Sau cele ce hotarasc, le hotarasc trupeste ca la mine da, da sa fie si nu, nu?

18. Credincios este Dumnezeu, ca n-a fost cuvantul nostru catre voi da si nu.

19. Fiul lui Dumnezeu, Iisus Hristos, Cel propovaduit voua - prin noi, prin mine, prin Silvan si prin Timotei - nu a fost da si nu, ci da a fost in El.

20. Caci toate fagaduintele lui Dumnezeu, in El, sunt da; si prin El, amin, spre slava lui Dumnezeu prin noi.

21. Iar Cel ce ne intareste pe noi impreuna cu voi, in Hristos, si ne-a uns pe noi este Dumnezeu,

22. Care ne-a si pecetluit pe noi si a dat arvuna Duhului, in inimile noastre.

23. Si eu chem pe Dumnezeu marturie asupra sufletului meu, ca din crutare pentru voi n-am venit inca la Corint.

24. Nu ca doar avem stapanire peste credinta voastra, dar suntem impreuna-lucratori ai bucuriei voastre; caci stati tari in credinta.

Sursa: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/corinteni-2/1/

gabitzaData: Vineri, 28 Aug 2015, 9:10 AM | Mesaj # 161
Generalisim
Epistola a doua catre Corinteni a Sfantului Apostol Pavel... 2

1. Si am judecat in mine aceasta, sa nu vin iarasi la voi cu intristare.

2. Caci daca eu va intristez, cine este cel care sa ma inveseleasca, daca nu cel intristat de mine?

3. Si v-am scris voua aceasta, ca nu cumva la venirea mea sa am intristare de la aceia care trebuie sa ma bucure, fiind incredintat despre voi toti ca bucuria mea este si a voastra a tuturor.

4. Caci din multa suparare si cu inima stransa de durere, v-am scris cu multe lacrimi, nu ca sa va intristati, ci ca sa cunoasteti dragostea pe care o am cu prisosinta catre voi.

5. Si daca m-a intristat cineva, nu pe mine m-a intristat, ci in parte - ca sa nu spun mai mult - pe voi toti.

6. Destul este pentru un astfel de om pedeapsa aceasta data de catre cei mai multi.

7. Asa incat voi, dimpotriva, mai bine sa-l iertati si sa-l mangaiati, ca sa nu fie coplesit de prea multa intristare unul ca acesta.

8. De aceea va indemn sa intariti in el dragostea.

9. Caci pentru aceasta v-am si scris, ca sa cunosc incercarea voastra, daca sunteti ascultatori in toate.

10. Iar cui ii iertati ceva, ii iert si eu; pentru ca si eu, daca am iertat ceva, am iertat pentru voi, in fata lui Hristos,

11. Ca sa nu ne lasam covarsiti de satana, caci gandurile lui nu ne sunt necunoscute.

12. Si venind eu la Troa, pentru Evanghelia lui Hristos, si usa fiindu-mi deschisa in Domnul,

13. N-am avut odihna in duhul meu, fiindca n-am gasit pe Tit, fratele meu, ci despartindu-ma de ei, am plecat in Macedonia.

14. Multumire fie adusa deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori in Hristos si descopera prin noi, in tot locul, mireasma cunostintei Sale!

15. Pentru ca suntem lui Dumnezeu buna mireasma a lui Hristos intre cei ce se mantuiesc si intre cei ce pier;

16. Unora, adica, mireasma a mortii spre moarte, iar altora mireasma a vietii spre viata. Si pentru acestea, cine e destoinic?

17. Caci nu suntem ca cei multi, care strica cuvantul lui Dumnezeu, ci graim ca din curatia inimii, ca de la Dumnezeu inaintea lui Dumnezeu, in Hristos.

Sursa: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/corinteni-2/2/

gabitzaData: Duminică, 30 Aug 2015, 9:44 AM | Mesaj # 162
Generalisim
Epistola a doua catre Corinteni a Sfantului Apostol Pavel... 3

1. Au doara incepem iarasi sa spunem cine suntem? Sau nu cumva avem nevoie - cum au unii - de scrisori de lauda catre voi sau de la voi?

2. Scrisoarea noastra sunteti voi, scrisa in inimile noastre, cunoscuta si citita de toti oamenii,

3. Aratandu-va ca sunteti scrisoare a lui Hristos, slujita de noi, scrisa nu cu cerneala, ci cu Duhul Dumnezeului celui viu, nu pe table de piatra, ci pe tablele de carne ale inimii.

4. Si o astfel de incredere avem in Hristos fata de Dumnezeu;

5. Nu ca de la noi insine suntem destoinici sa cugetam ceva ca de la noi insine, ci destoinicia noastra este de la Dumnezeu,

6. Cel ce ne-a invrednicit sa fim slujitori ai Noului Testament, nu ai literei, ci ai duhului; pentru ca litera ucide, iar duhul face viu.

7. Iar daca slujirea cea spre moarte, sapata in litere, pe piatra, s-a facut intru slava, incat fiii lui Israel nu puteau sa-si atinteasca ochii la fata lui Moise, din pricina slavei celei trecatoare a fetei lui,

8. Cum sa nu fie mai mult intru slava slujirea Duhului?

9. Caci de a avut parte de slava slujirea care aduce osanda, cu mult mai mult prisoseste in slava slujirea dreptatii.

10. Si nici macar nu este slavit ceea ce era slavit in aceasta privinta, fata de slava cea covarsitoare.

11. Caci daca ce este trecator s-a savarsit prin slava, cu atat mai mult ce e netrecator va fi in slava.

12. Avand deci o astfel de nadejde, noi lucram cu multa indrazneala,

13. Si nu ca Moise, care isi punea un val pe fata sa, ca fiii lui Israel sa nu priveasca sfarsitul a ceea ce era trecator.

14. Dar mintile lor s-au invartosat, caci pana in ziua de azi, la citirea Vechiului Testament, ramane acelasi val, neridicandu-se, caci el se desfiinteaza prin Hristos;

15. Ci pana astazi, cand se citeste Moise, sta un val pe inima lor;

16. Iar cand se vor intoarce catre Domnul, valul se va ridica.

17. Domnul este Duh, si unde este Duhul Domnului, acolo este libertate.

18. Iar noi toti, privind ca in oglinda, cu fata descoperita, slava Domnului, ne prefacem in acelasi chip din slava in slava, ca de la Duhul Domnului.

Sursa: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/corinteni-2/3/

gabitzaData: Luni, 31 Aug 2015, 9:31 AM | Mesaj # 163
Generalisim
Epistola a doua catre Corinteni a Sfantului Apostol Pavel... 4

1. De aceea, avand aceasta slujire, dupa cum am fost miluiti, nu ne pierdem nadejdea,

2. Ci ne-am lepadat de cele ascunse ale rusinii, neumbland in viclesug, nici stricand cuvantul lui Dumnezeu, ci facandu-ne cunoscuti prin aratarea adevarului fata de orice constiinta omeneasca inaintea lui Dumnezeu.

3. Iar daca Evanghelia noastra este inca acoperita, este pentru cei pierduti,

4. In care Dumnezeul veacului acestuia a orbit mintile necredinciosilor, ca sa nu le lumineze lumina Evangheliei slavei lui Hristos, Care este chipul lui Dumnezeu.

5. Caci nu ne propovaduim pe noi insine, ci pe Hristos Iisus, Domnul, iar noi insine suntem slugile voastre, pentru Iisus.

6. Fiindca Dumnezeu, Care a zis: "Straluceasca, din intuneric, lumina" - El a stralucit in inimile noastre, ca sa straluceasca cunostinta slavei lui Dumnezeu, pe fata lui Hristos.

7. Si avem comoara aceasta in vase de lut, ca sa se invedereze ca puterea covarsitoare este a lui Dumnezeu si nu de la noi,

8. In toate patimind necaz, dar nefiind striviti; lipsiti fiind, dar nu deznadajduiti;

9. Prigoniti fiind, dar nu parasiti; doborati, dar nu nimiciti;

10. Purtand totdeauna in trup omorarea lui Iisus, pentru ca si viata lui Iisus sa se arate in trupul nostru.

11. Caci pururea noi cei vii suntem dati spre moarte pentru Iisus, ca si viata lui Iisus sa se arate in trupul nostru cel muritor.

12. Astfel ca in noi lucreaza moartea, iar in voi viata.

13. Dar avand acelasi duh al credintei, - dupa cum este scris: "Crezut-am, pentru aceea am si grait", - si noi credem: pentru aceea si graim,

14. Stiind ca Cel ce a inviat pe Domnul Iisus ne va invia si pe noi cu Iisus si ne va infatisa impreuna cu voi.

15. Caci toate sunt pentru voi, pentru ca, inmultindu-se harul sa prisoseasca prin mai multi multumirea, spre slava lui Dumnezeu.

16. De aceea nu ne pierdem curajul si, chiar daca omul nostru cel din afara se trece, cel dinauntru insa se innoieste din zi in zi.

17. Caci necazul nostru de acum, usor si trecator, ne aduce noua, mai presus de orice masura, slava vesnica covarsitoare,

18. Neprivind noi la cele ce se vad, ci la cele ce nu se vad, fiindca cele ce se vad sunt trecatoare, iar cele ce nu se vad sunt vesnice.

Sursa: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/corinteni-2/4/

gabitzaData: Marţi, 01 Sep 2015, 8:57 AM | Mesaj # 164
Generalisim
Epistola a doua catre Corinteni a Sfantului Apostol Pavel... 5

1. Caci stim ca, daca acest cort, locuinta noastra pamanteasca, se va strica, avem zidire de la Dumnezeu, casa nefacuta de mana, vesnica, in ceruri.

2. Caci de aceea si suspinam, in acest trup, dorind sa ne imbracam cu locuinta noastra cea din cer,

3. Daca totusi vom fi gasiti imbracati, iar nu goi.

4. Ca noi, cei ce suntem in cortul acesta, suspinam ingreuiati, de vreme ce dorim sa nu ne scoatem haina noastra, ci sa ne imbracam cu cealalta pe deasupra, ca ceea ce este muritor sa fie inghitit de viata.

5. Iar Cel ce ne-a facut spre aceasta este Dumnezeu, Care ne-a dat noua arvuna Duhului.

6. Indraznind deci totdeauna si stiind ca, petrecand in trup, suntem departe de Domnul,

7. Caci umblam prin credinta, nu prin vedere,

8. Avem incredere si voim mai bine sa plecam din trup si sa petrecem la Domnul.

9. De aceea ne si straduim ca, fie ca petrecem in trup, fie ca plecam din el, sa fim bineplacuti Lui.

10. Pentru ca noi toti trebuie sa ne infatisam inaintea scaunului de judecata al lui Hristos, ca sa ia fiecare dupa cele ce a facut prin trup, ori bine, ori rau.

11. Cunoscand deci frica de Domnul, cautam sa induplecam pe oameni, dar lui Dumnezeu Ii suntem binecunoscuti si nadajduiesc ca suntem binecunoscuti si in cugetele voastre.

12. Caci nu va spunem iarasi cine suntem, ci va dam prilej de lauda pentru noi, ca sa aveti ce sa spuneti acelora care se lauda cu fata si nu cu inima.

13. Caci, daca ne-am iesit din fire, este pentru Dumnezeu, iar daca suntem cu mintea intreaga, este pentru voi.

14. Caci dragostea lui Hristos ne stapaneste pe noi care socotim aceasta, ca daca unul a murit pentru toti, au murit deci toti.

15. Si a murit pentru toti, ca cei ce viaza sa nu mai lorusi, ci Aceluia care, pentru ei, a murit si a inviat.

16. De aceea, noi nu mai stim de acum pe nimeni dupa trup; chiar daca am cunoscut pe Hristos dupa trup, acum nu-L mai cunoastem.

17. Deci, daca este cineva in Hristos, este faptura noua; cele vechi au trecut, iata toate s-au facut noi.

18. Si toate sunt de la Dumnezeu, Care ne-a impacat cu Sine prin Hristos si Care ne-a dat noua slujirea impacarii.

19. Pentru ca Dumnezeu era in Hristos, impacand lumea cu Sine insusi, nesocotindu-le greselile lor si punand in noi cuvantul impacarii.

20. In numele lui Hristos, asadar, ne infatisam ca mijlocitori, ca si cum Insusi Dumnezeu v-ar indemna prin noi. Va rugam, in numele lui Hristos, impacati-va cu Dumnezeu!

21. Caci pe El, Care n-a cunoscut pacatul, L-a facut pentru noi pacat, ca sa dobandim, intru El, dreptatea lui Dumnezeu.

Sursa: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/corinteni-2/5/

gabitzaData: Miercuri, 02 Sep 2015, 9:50 AM | Mesaj # 165
Generalisim
Epistola a doua catre Corinteni a Sfantului Apostol Pavel... 6

1. Fiind, dar, impreuna-lucratori cu Hristos, va indemnam sa nu primiti in zadar harul lui Dumnezeu.

2. Caci zice: "La vreme potrivita te-am ascultat si in ziua mantuirii te-am ajutat"; iata acum vreme potrivita, iata acum ziua mantuirii,

3. Nedand nici o sminteala intru nimic, ca sa nu fie slujirea noastra defaimata,

4. Ci in toate infatisandu-ne pe noi insine ca slujitori ai lui Dumnezeu, in multa rabdare, in necazuri, in nevoi, in stramtorari,

5. In batai, in temnita, in tulburari, in osteneli, in privegheri, in posturi;

6. In curatie, in cunostinta, in indelunga-rabdare, in bunatate, in Duhul Sfant, in dragoste nefatarnica;

7. In cuvantul adevarului, in puterea lui Dumnezeu, prin armele dreptatii, cele de-a dreapta si cele de-a stanga,

8. Prin slava si necinste, prin defaimare si lauda; ca niste amagitori, desi iubitori de adevar,

9. Ca niste necunoscuti, desi bine cunoscuti, ca fiind pe pragul mortii, desi iata ca traim, ca niste pedepsiti, dar nu ucisi;

10. Ca niste intristati, dar pururea bucurandu-ne; ca niste saraci, dar pe multi imbogatind; ca unii care n-au nimic, dar toate le stapanesc.

11. O, corintenilor, gura noastra s-a deschis catre voi, inima noastra s-a largit.

12. In inima noastra nu sunteti la stramtorare; dar stramtorare este pentru noi, in inimile voastre.

13. Platiti-mi si voi aceeasi plata, va vorbesc ca unor copii ai mei - largiti si voi inimile voastre!

14. Nu va injugati la jug strain cu cei necredinciosi, caci ce insotire are dreptatea cu faradelegea? Sau ce impartasire are lumina cu intunericul?

15. Si ce invoire este intre Hristos si Veliar sau ce parte are un credincios cu un necredincios?

16. Sau ce intelegere este intre templul lui Dumnezeu si idoli? Caci noi suntem templu al Dumnezeului celui viu, precum Dumnezeu a zis ca: "Voi locui in ei si voi umbla si voi fi Dumnezeul lor si ei vor fi poporul Meu".

17. De aceea: "Iesiti din mijlocul lor si va osebiti, zice Domnul, si de ce este necurat sa nu va atingeti si Eu va voi primi pe voi.

18. Si voi fi voua tata, si veti fi Mie fii si fiice", zice Domnul Atottiitorul.

Sursa: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/corinteni-2/6/

Forum » Stil de viață » Diverse » Noul Testament (Sa citim Cuvantul lui Dumnezeu!)
Căutare:

Copyright MyCorp © 2018
Găzduire site gratuită — uCoz