Vineri
16 Noi 2018
6:32 PM

Formularul pentru autentificare

Bine aţi venit Vizitator | RSS
Logo Design by FlamingText.com
Logo Design by FlamingText.com
Principală Despre post - Pagina 2 - Forum Înregistrare Autentificare
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
  • Pagina 2 din 2
  • «
  • 1
  • 2
Moderatorul forumului: gabitza  
Forum » Stil de viață » Diverse » Despre post (Cum sa reusim sa facem "pauza la rele")
Despre post
gabitzaData: Duminică, 22 Mar 2015, 10:34 AM | Mesaj # 16
Generalisim
Grup: Administratori
Reputaţie: 2
Status: Neconectat
...eu cred ca ele, cuvintele, vin din inima...ele exprima cum suntem noi de fapt...este interpretabil, depinde de fiecare dintre noi cum vede lucrurile...uite cum spune biblia! citeste aici, poate te lamuresti...

gabitzaData: Duminică, 22 Mar 2015, 10:35 AM | Mesaj # 17
Generalisim
  • Caci Domnul da intelepciune; din gura Lui iese cunostinta si pricepere. (Prov.2:6)
  • Izgoneste neadevarul din gura ta si departeaza viclenia de pe buzele tale! (Prov.4:24)
  • Omul de nimic, omul nelegiuit, umbla cu neadevarul in gura, (Prov.6:12)
  • Caci gura mea vesteste adevarul, si buzele mele urasc minciuna! (Prov.8:7)
  • Frica de Domnul este urarea raului; trufia si mandria, purtarea rea si gura mincinoasa, iata ce urasc eu. (Prov.8:13)
  • Pe capul celui neprihanit sunt binecuvantari, dar gura celor rai ascunde silnicie. (Prov.10:6)
  • Cine are o inima inteleapta primeste invataturile, dar cine are o gura nesocotita se prapadeste singur. - (Prov.10:8)
  • Gura celui neprihanit este un izvor de viata, dar gura celor rai ascunde silnicie. - (Prov.10:11)
  • Inteleptii pastreaza stiinta, dar gura nebunului este o pieire apropiata. - (Prov.10:14)
  • Gura celui neprihanit scoate intelepciune, dar limba stricata va fi nimicita. - (Prov.10:31)
  • Buzele celui neprihanit stiu sa vorbeasca lucruri placute, dar gura celor rai spune rautati. (Prov.10:32)
  • Cu gura lui, omul nelegiuit pierde pe aproapele sau, dar cei neprihaniti sunt scapati prin stiinta. (Prov.11:9)
  • Cetatea se inalta prin binecuvantarea oamenilor fara prihana, dar este surpata prin gura celor rai. - (Prov.11:11)
  • Cuvintele celor rai sunt niste curse ca sa verse sange, dar gura celor fara prihana ii izbaveste. - (Prov.12:6)
  • Cine-si pazeste gura, isi pazeste sufletul; cine-si deschide buzele mari alearga spre pieirea lui. - (Prov.13:3)
  • In gura nebunului este o nuia pentru mandria lui, dar pe intelepti ii pazesc buzele lor. - (Prov.14:3)
  • Limba inteleptilor da stiinta placuta, dar gura nesocotitilor improasca nebunie. - (Prov.15:2)
  • Inima celor priceputi cauta stiinta, dar gura nesocotitilor gaseste placere in nebunie. - (Prov.15:14)
  • Omul are bucurie sa dea un raspuns cu gura lui, si ce buna este o vorba spusa la vreme potrivita! - (Prov.15:23)
  • Inima celui neprihanit se gandeste ce sa raspunda, dar gura celor rai improasca rautati. - (Prov.15:28)
  • Planurile pe care le face inima atarna de om, dar raspunsul pe care-l da gura vine de la Domnul. - (Prov.16:1)
  • Cuvintele alese nu se potrivesc in gura unui nebun; cu cat mai putin cuvintele mincinoase in gura unui om de vita aleasa! - (Prov.17:7)

•  
    gabitzaData: Duminică, 22 Mar 2015, 10:36 AM | Mesaj # 18
    Generalisim
  • Chiar si un prost ar trece de intelept daca ar tacea, si de priceput daca si-ar tine gura. - (Prov.17:28)
  • Vorbele nebunului aduc cearta, si gura lui injura pana starneste lovituri. - (Prov.18:6)
  • Gura nebunului ii aduce pieirea, si buzele ii sunt o cursa pentru suflet. - (Prov.18:7)
  • Painea minciunii este dulce omului, dar mai pe urma gura ii este plina de pietris. - (Prov.20:17)
  • Cine umbla cu barfe da pe fata lucrurile ascunse; si cu cel ce nu-si poate tine gura sa nu te amesteci. - (Prov.20:19)
  • Cine isi pazeste gura si limba, isi scuteste sufletul de multe necazuri. - (Prov.21:23)
  • Intelepciunea este prea inalta pentru cel nebun: el nu va deschide gura la judecata. - (Prov.24:7)
  • Cum sunt picioarele ologului, asa este si o vorba inteleapta in gura unor nebuni. - (Prov.26:7)
  • Limba mincinoasa uraste pe cei pe care-i doboara ea, si gura lingusitoare pregateste pieirea. - (Prov.26:28)
  • Sa te laude altul, nu gura ta, un strain, nu buzele tale. (Prov.27:2)
  • Daca mandria te impinge la fapte de nebunie si daca ai ganduri rele, pune mana la gura: (Prov.30:32)
  • Deschide-ti gura, judeca cu dreptate si apara pe cel nenorocit si pe cel lipsit. (Prov.31:9)
  • Ea deschide gura cu intelepciune, si invataturi placute ii sunt pe limba. (Prov.31:26)
  • Nu te grabi sa deschizi gura, si sa nu-ti rosteasca inima cuvinte pripite inaintea lui Dumnezeu; caci Dumnezeu este in cer, si tu, pe pamant, de aceea sa nu spui vorbe multe. (Ecl.5:2)
  • Nu lasa gura sa te bage in pacat si nu zice inaintea trimisului lui Dumnezeu: "M-am pripit." Pentru ce sa Se manie Dumnezeu din pricina cuvintelor tale si sa nimiceasca lucrarea mainilor tale? (Ecl.5:6)

•  
    RalucaData: Duminică, 22 Mar 2015, 10:00 PM | Mesaj # 19
    VETERANĂ (nefumătoare de peste un an)
    Grup: Utilizatori
    Reputaţie: 3
    Multumesc, Gabitzo! 04kiss

gabitzaData: Sâmbătă, 04 Apr 2015, 12:02 PM | Mesaj # 20
    Generalisim
    Uite si asta:
    43. Nu este niciun pom bun care sa faca rod rau, si niciun pom rau care sa faca rod bun.
    44. Caci orice pom se cunoaste dupa rodul lui. Nu se strang smochine din spini, nici nu se culeg struguri din maracini.
    45. Omul bun scoate lucruri bune din vistieria buna a inimii lui, iar omul rau scoate lucruri rele din vistieria rea a inimii lui; caci din prisosul inimii vorbeste gura.
    (Luca, cap.6)

RalucaData: Luni, 08 Iun 2015, 6:31 PM | Mesaj # 21
    Citat gabitza ()
    caci din prisosul inimii vorbeste gura.

Asa este!

Adăugat (08 Iun 2015, 6:31 PM)
    ---------------------------------------------
    Azi a început postul Sf Apostoli Petru şi Pavel, bună ocazie să nu ne mai gândim la ţigări timp de trei săptămâni! Hai că nu e mult! 13wink

gabitzaData: Marţi, 09 Iun 2015, 10:05 AM | Mesaj # 22
    Generalisim
    Tii postul?

RalucaData: Marţi, 09 Iun 2015, 3:35 PM | Mesaj # 23
    Cât şi cum pot! :)

marryaData: Marţi, 09 Iun 2015, 7:19 PM | Mesaj # 24
    VETERANA (nefumatoare de peste 1 an)
    Reputaţie: 1
    serios??? suntem in post?

Vreau, pot, voi reusi!!

RalucaData: Joi, 11 Iun 2015, 4:15 PM | Mesaj # 25
    Citat marrya ()
    suntem in post?

Da.

Adăugat (11 Iun 2015, 4:15 PM)
    ---------------------------------------------
    Nu ştiu a voi cum e, dar la mine când îmi propun şi eu aspiraţii mai înalte, apar cele mai provocatoare ispite...

gabitzaData: Vineri, 12 Iun 2015, 8:31 AM | Mesaj # 26
    Generalisim
    ...foarte adevarat, Ralu! 008devill02

Forum » Stil de viață » Diverse » Despre post (Cum sa reusim sa facem "pauza la rele")
    • Pagina 2 din 2
    • «
    • 1
    • 2
    Căutare:

Copyright MyCorp © 2018
    Găzduire site gratuită — uCoz