Marţi
23 Oct 2018
5:16 PM

Formularul pentru autentificare

Bine aţi venit Vizitator | RSS
Logo Design by FlamingText.com
Logo Design by FlamingText.com
Principală Psalmii - Pagina 2 - Forum Înregistrare Autentificare
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
Moderatorul forumului: gabitza  
Forum » Stil de viață » Diverse » Psalmii (Dimineata eu imi indrept rugaciunea spre Tine si astept.)
Psalmii
gabitzaData: Vineri, 24 Iul 2015, 8:39 AM | Mesaj # 16
Generalisim
Grup: Administratori
Reputaţie: 2
Status: Neconectat
Psalmii 16

1. Pazeste-ma, Dumnezeule, caci in Tine ma incred.

2. Eu zic Domnului: "Tu esti Domnul meu, Tu esti singura mea fericire!"

3. Sfintii care sunt in tara, oamenii evlaviosi, sunt toata placerea mea.

4. Idolii se inmultesc, oamenii alearga dupa dumnezei straini, dar eu n-aduc jertfele lor de sange si nu pun numele lor pe buzele mele.

5. Domnul este partea mea de mostenire si paharul meu, Tu imi indrepti sortul meu.

6. O mostenire placuta mi-a cazut la sorti, o frumoasa mosie mi-a fost data.

7. Eu binecuvantez pe Domnul care ma sfatuieste, caci pana si noaptea imi da indemnuri inima.

8. Am necurmat pe Domnul inaintea ochilor mei: cand este El la dreapta mea, nu ma clatin.

9. De aceea inima mi se bucura, sufletul mi se inveseleste, si trupul mi se odihneste in liniste.

10. Caci nu vei lasa sufletul meu in Locuinta mortilor, nu vei ingadui ca preaiubitul Tau sa vada putrezirea.

11. Imi vei arata cararea vietii; inaintea fetei Tale sunt bucurii nespuse si desfatari vesnice in dreapta Ta.

Sursa: http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/psalmi/16/

gabitzaData: Duminică, 26 Iul 2015, 8:40 AM | Mesaj # 17
Generalisim
Psalmii 17

1. Doamne, asculta-mi pricina nevinovata, ia aminte la strigatele mele, pleaca urechea la rugaciunea mea, facuta cu buze neprefacute!

2. Sa se arate dreptatea mea inaintea Ta, si sa priveasca ochii Tai neprihanirea mea!

3. Daca imi vei incerca inima, daca o vei cerceta noaptea, daca ma vei incerca, nu vei gasi nimic: caci ce-mi iese din gura, aceea si gandesc.

4. Cat priveste legaturile cu oamenii, eu, dupa cuvantul buzelor Tale, ma feresc de calea celor asupritori;

5. pasii mei stau neclintiti pe cararile Tale si nu mi se clatina picioarele.

6. Strig catre Tine, caci m-asculti, Dumnezeule! Pleaca-Ti urechea spre mine, asculta cuvantul meu!

7. Arata-Ti bunatatea Ta cea minunata, Tu, care scapi pe cei ce cauta adapost si-i izbavesti de potrivnicii lor prin dreapta Ta!

8. Pazeste-ma ca lumina ochiului, ocroteste-ma la umbra aripilor Tale

9. de cei rai, care ma prigonesc, de vrajmasii mei de moarte, care ma impresoara.

10. Ei isi inchid inima, au cuvinte semete in gura.

11. Se tin de pasii mei, ma inconjoara chiar, ma pandesc, ca sa ma tranteasca la pamant.

12. Parca ar fi un leu lacom dupa prada, un pui de leu care sta la panda in culcusul lui.

13. Scoala-Te, Doamne, iesi inaintea vrajmasului, doboara-l! Izbaveste-ma de cel rau cu sabia Ta!

14. Scapa-ma de oameni, cu mana Ta, Doamne, de oamenii lumii acesteia, care isi au partea lor in viata aceasta si carora le umpli pantecele cu bunatatile Tale. Copiii lor sunt satui, si prisosul lor il lasa pruncilor lor.

15. Dar eu, in nevinovatia mea, voi vedea fata Ta: cum ma voi trezi, ma voi satura de chipul Tau.

Sursa: http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/psalmi/17/

gabitzaData: Miercuri, 29 Iul 2015, 9:50 AM | Mesaj # 18
Generalisim
Psalmii 18

1. Te iubesc din inima, Doamne, taria mea!

2. Doamne, Tu esti stanca mea, cetatuia mea, izbavitorul meu! Dumnezeule, Tu esti stanca mea in care ma ascund, scutul meu, taria care ma scapa si intaritura mea!

3. Eu strig: "Laudat sa fie Domnul!", si sunt izbavit de vrajmasii mei.

4. Ma inconjurasera legaturile mortii si ma ingrozisera raurile pieirii;

5. ma infasurasera legaturile mormantului si ma prinsesera laturile mortii.

6. Dar, in stramtorarea mea, am chemat pe Domnul si am strigat catre Dumnezeul meu: din locasul Lui, El mi-a auzit glasul, si strigatul meu a ajuns pana la El, pana la urechile Lui.

7. Atunci s-a zguduit pamantul si s-a cutremurat, temeliile muntilor s-au miscat si s-au clatinat, pentru ca El Se maniase.

8. Din narile Lui se ridica fum, si un foc mistuitor iesea din gura Lui: carbuni aprinsi tasneau din ea.

9. A plecat cerurile si S-a coborat: un nor gros era sub picioarele Lui.

10. Calarea pe un heruvim si zbura, venea plutind pe aripile vantului.

11. Intunericul Si-l facuse invelitoare, iar cortul Lui, imprejurul Lui, erau niste ape intunecoase si nori negri.

12. Din stralucirea care se rasfrangea inaintea Lui ieseau nori care aruncau grindina si carbuni de foc.

13. Domnul a tunat in ceruri, Cel Preainalt a facut sa-I rasune glasul cu grindina si carbuni de foc.

14. A aruncat sageti si a risipit pe vrajmasii mei, a inmultit loviturile trasnetului si i-a pus pe fuga.

15. Atunci s-a vazut albia apelor si s-au descoperit temeliile lumii, la mustrarea Ta, Doamne, la vuietul suflarii narilor Tale.

16. El Si-a intins mana de sus, m-a apucat, m-a scos din apele cele mari;

17. m-a izbavit de potrivnicul meu cel puternic, de vrajmasii mei, care erau mai tari decat mine.

18. Ei navalisera deodata peste mine in ziua stramtorarii mele; dar Domnul a fost sprijinul meu.

19. El m-a scos la loc larg si m-a scapat, pentru ca ma iubeste.

20. Domnul mi-a facut dupa neprihanirea mea, mi-a rasplatit dupa curatia mainilor mele:

21. caci am pazit caile Domnului si n-am pacatuit impotriva Dumnezeului meu.

22. Toate poruncile Lui au fost inaintea mea si nu m-am departat de la legile Lui.

23. Am fost fara vina fata de El si m-am pazit de faradelegea mea.

24. De aceea, Domnul mi-a rasplatit dupa neprihanirea mea, dupa curatia mainilor mele inaintea ochilor Lui.

25. Cu cel bun Tu Te arati bun, cu omul neprihanit Te arati neprihanit;

26. cu cel curat Te arati curat, si cu cel stricat Te porti dupa stricaciunea lui.

27. Tu mantuiesti pe poporul care se smereste si smeresti privirile trufase.

28. Da, Tu imi aprinzi lumina mea. Domnul Dumnezeul meu imi lumineaza intunericul meu.

29. Cu Tine ma napustesc asupra unei osti inarmate, cu Dumnezeul meu sar peste un zid intarit.

30. Caile lui Dumnezeu sunt desavarsite, cuvantul Domnului este incercat: El este un scut pentru toti cei ce alearga la El.

31. Caci cine este Dumnezeu, afara de Domnul, si cine este o stanca, afara de Dumnezeul nostru?

32. Dumnezeu ma incinge cu putere si ma povatuieste pe calea cea dreapta.

33. El imi face picioarele ca ale cerboaicelor si ma asaza pe inaltimile mele.

34. El imi deprinde mainile la lupta, asa ca bratele mele intind arcul de arama.

35. Tu imi dai scutul mantuirii Tale, dreapta Ta ma sprijina, si indurarea Ta ma face mare.

36. Tu largesti drumul sub pasii mei, si nu-mi aluneca gleznele.

37. Urmaresc pe vrajmasii mei, ii ajung si nu ma intorc pana nu-i nimicesc.

38. Ii zdrobesc, de nu pot sa se mai ridice: ei cad sub picioarele mele.

39. Tu ma incingi cu putere pentru lupta si rapui pe potrivnicii mei sub picioarele mele.

40. Tu faci pe vrajmasii mei sa dea dosul inaintea mea, si eu nimicesc pe cei ce ma urasc.

41. Ei striga, dar n-are cine sa-i scape! Striga catre Domnul, dar nu le raspunde!

42. Ii pisez ca praful pe care-l ia vantul, ii calc in picioare ca noroiul de pe ulite.

43. Tu ma scapi din neintelegerile poporului; ma pui in fruntea neamurilor; un popor pe care nu-l cunosteam imi este supus.

44. El asculta de mine la cea dintai porunca, fiii strainului ma lingusesc.

45. Fiilor strainului li se inmoaie inima de mine si ies tremurand din cetatuile lor.

46. Traiasca Domnul si binecuvantata sa fie Stanca mea! Marit sa fie Dumnezeul mantuirii mele,

47. Dumnezeu, Razbunatorul meu, care imi supune popoarele

48. si ma izbaveste de vrajmasii mei! Tu ma inalti mai presus de potrivnicii mei, ma scapi de omul asupritor.

49. De aceea, Doamne, Te voi lauda printre neamuri, voi canta spre slava Numelui Tau.

50. El da mari izbaviri imparatului Sau si da indurare unsului Sau: lui David si semintei lui pe vecie.

Sursa: http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/psalmi/18/

gabitzaData: Vineri, 31 Iul 2015, 9:40 AM | Mesaj # 19
Generalisim
Psalmii 19

1. Cerurile spun slava lui Dumnezeu, si intinderea lor vesteste lucrarea mainilor Lui.

2. O zi istoriseste alteia acest lucru, o noapte da de stire alteia despre el.

3. Si aceasta fara vorbe, fara cuvinte al caror sunet sa fie auzit:

4. dar rasunetul lor strabate tot pamantul, si glasul lor merge pana la marginile lumii. In ceruri El a intins un cort soarelui.

5. Si soarele, ca un mire care iese din odaia lui de nunta, se arunca in drumul lui cu bucuria unui viteaz:

6. rasare la un capat al cerurilor si isi ispraveste drumul la celalalt capat; nimic nu se ascunde de caldura lui.

7. Legea Domnului este desavarsita si invioreaza sufletul; marturia Domnului este adevarata si da intelepciune celui nestiutor.

8. Oranduirile Domnului sunt fara prihana si inveselesc inima; poruncile Domnului sunt curate si lumineaza ochii.

9. Frica de Domnul este curata si tine pe vecie; judecatile Domnului sunt adevarate, toate sunt drepte.

10. Ele sunt mai de pret decat aurul, decat mult aur curat; sunt mai dulci decat mierea, decat picurul din faguri.

11. Robul Tau primeste si el invatatura de la ele; pentru cine le pazeste, rasplata este mare.

12. Cine isi cunoaste greselile facute din nestiinta? Iarta-mi greselile pe care nu le cunosc!

13. Pazeste, de asemenea, pe robul Tau de mandrie, ca sa nu stapaneasca ea peste mine! Atunci voi fi fara prihana, nevinovat de pacate mari.

14. Primeste cu bunavointa cuvintele gurii mele si cugetele inimii mele, Doamne, Stanca mea si Izbavitorul meu!

Sursa: http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/psalmi/19/

gabitzaData: Luni, 03 Aug 2015, 1:58 PM | Mesaj # 20
Generalisim
Psalmii 20

1. Sa te asculte Domnul in ziua necazului, sa te ocroteasca Numele Dumnezeului lui Iacov,

2. sa-ti trimita ajutor din locasul Sau cel sfant si sa te sprijine din Sion!

3. Sa-Si aduca aminte de toate darurile tale de mancare si sa primeasca arderile tale de tot! 

4. Sa-ti dea ce-ti doreste inima si sa-ti implineasca toate planurile tale!

5. Atunci noi ne vom bucura de biruinta ta si vom flutura steagul in Numele Dumnezeului nostru. Domnul sa-ti asculte toate dorintele tale!

6. Stiu de acum ca Domnul scapa pe unsul Sau si-i va raspunde din ceruri, din locasul Lui cel sfant, prin ajutorul atotputernic al dreptei Lui.

7. Unii se bizuie pe carele lor, altii pe caii lor; dar noi ne bizuim pe Numele Domnului Dumnezeului nostru.

8. Ei se indoaie si cad; dar noi ne ridicam si ramanem in picioare.

9. Scapa, Doamne, pe imparatul si asculta-ne cand Te chemam!

Sursa: http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/psalmi/20/

gabitzaData: Joi, 06 Aug 2015, 12:51 PM | Mesaj # 21
Generalisim
Psalmii 21

1. Doamne, imparatul se bucura de ocrotirea puternica pe care i-o dai Tu. Si cum il umple de veselie ajutorul Tau!

2. I-ai dat ce-i dorea inima si n-ai lasat neimplinit ce-i cereau buzele. 

3. Caci i-ai iesit inainte cu binecuvantari de fericire si i-ai pus pe cap o cununa de aur curat.

4. Iti cerea viata, si i-ai dat-o: o viata lunga pentru totdeauna si pe vecie.

5. Mare este slava lui in urma ajutorului Tau. Tu pui peste el stralucirea si maretia.

6. Il faci pe vecie o pricina de binecuvantari si-l umpli de bucurie inaintea fetei Tale.

7. Caci imparatul se increde in Domnul; si bunatatea Celui Preainalt il face sa nu se clatine.

8. Mana ta, imparate, va ajunge pe toti vrajmasii tai, dreapta ta va ajunge pe cei ce te urasc

9. si-i vei face ca un cuptor aprins, in ziua cand te vei arata; Domnul ii va nimici in mania Lui, si-i va manca focul.

10. Le vei sterge samanta de pe pamant si neamul lor din mijlocul fiilor oamenilor.

11. Ei au urzit lucruri rele impotriva ta, au facut sfaturi rele, dar nu vor izbuti.

12. Caci ii vei face sa dea dosul si vei trage cu arcul tau asupra lor.

13. Scoala-Te, Doamne, cu puterea Ta, si vom canta si vom lauda puterea Ta.

Sursa: http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/psalmi/21/

gabitzaData: Marţi, 11 Aug 2015, 9:01 AM | Mesaj # 22
Generalisim
Psalmii 22

1. Dumnezeule! Dumnezeule! Pentru ce m-ai parasit si pentru ce Te departezi fara sa-mi ajuti si fara s-asculti plangerile mele?

2. Strig ziua, Dumnezeule, si nu-mi raspunzi: strig si noaptea, si tot n-am odihna.

3. Totusi Tu esti Cel Sfant si Tu locuiesti in mijlocul laudelor lui Israel.

4. In Tine se incredeau parintii nostri: se incredeau, si-i izbaveai.

5. Strigau catre Tine, si erau scapati; se incredeau in Tine, si nu ramaneau de rusine.

6. Dar eu sunt vierme, nu om, am ajuns de ocara oamenilor si dispretuit de popor.

7. Toti cei ce ma vad isi bat joc de mine, isi deschid gura, dau din cap si zic:

8. "S-a increzut in Domnul! Sa-l mantuiasca Domnul, sa-l izbaveasca, fiindca-l iubeste!"

9. Da, Tu m-ai scos din pantecele mamei, m-ai pus la adapost de orice grija la tatele mamei mele;

10. de cand eram la sanul mamei, am fost sub paza Ta, din pantecele mamei ai fost Dumnezeul meu.

11. Nu Te departa de mine, caci s-apropie necazul, si nimeni nu-mi vine in ajutor.

12. O multime de tauri sunt imprejurul meu, niste tauri din Basan ma inconjoara.

13. Isi deschid gura impotriva mea ca un leu care sfasie si racneste.

14. Am ajuns ca apa care se scurge, si toate oasele mi se despart; mi s-a facut inima ca ceara si se topeste inauntrul meu.

15. Mi se usuca puterea ca lutul si mi se lipeste limba de cerul gurii: m-ai adus in tarana mortii.

16. Caci niste caini ma inconjoara, o ceata de nelegiuiti dau tarcoale imprejurul meu, mi-au strapuns mainile si picioarele:

17. toate oasele as putea sa mi le numar. Ei insa pandesc si ma privesc;

18. isi impart hainele mele intre ei si trag la sorti pentru camasa mea.

19. Dar Tu, Doamne, nu Te departa! Tu, Taria mea, vino degraba in ajutorul meu!

20. Scapa-mi sufletul de sabie si viata din ghearele cainilor!

21. Scapa-ma din gura leului si scoate-ma din coarnele bivolului!

22. Voi vesti Numele Tau fratilor mei si Te voi lauda in mijlocul adunarii.

23. Cei ce va temeti de Domnul, laudati-L! Voi toti, samanta lui Iacov, slaviti-L! Cutremurati-va inaintea Lui, voi toti, samanta lui Israel!

24. Caci El nici nu dispretuieste, nici nu uraste necazurile celui nenorocit si nu-Si ascunde fata de el, ci il asculta cand striga catre El.

25. In adunarea cea mare, Tu vei fi pricina laudelor mele: si-mi voi implini juruintele in fata celor ce se tem de Tine.

26. Cei saraci vor manca si se vor satura, cei ce cauta pe Domnul, Il vor lauda: vesela sa va fie inima pe vecie!

27. Toate marginile pamantului isi vor aduce aminte si se vor intoarce la Domnul: toate familiile neamurilor se vor inchina inaintea Ta.

28. Caci a Domnului este imparatia: El stapaneste peste neamuri.

29. Toti cei puternici de pe pamant vor manca si se vor inchina si ei; inaintea Lui se vor pleca toti cei ce se coboara in tarana, cei ce nu pot sa-si pastreze viata.

30. O samanta de oameni Ii va sluji; si se va vorbi despre Domnul catre cei ce vor veni dupa ei.

31. Acestia vor veni si vor vesti dreptatea Lui, vor vesti lucrarea Lui poporului care se va naste.

Sursa: http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/psalmi/22/

gabitzaData: Miercuri, 12 Aug 2015, 9:10 AM | Mesaj # 23
Generalisim
Psalmii 23

1. Domnul este pastorul meu: nu voi duce lipsa de nimic.

2. El ma paste in pasuni verzi si ma duce la ape de odihna;

3. imi invioreaza sufletul si ma povatuieste pe carari drepte, din pricina Numelui Sau.

4. Chiar daca ar fi sa umblu prin valea umbrei mortii, nu ma tem de niciun rau, caci Tu esti cu mine. Toiagul si nuiaua Ta ma mangaie.

5. Tu imi intinzi masa in fata potrivnicilor mei; imi ungi capul cu untdelemn, si paharul meu este plin de da peste el.

6. Da, fericirea si indurarea ma vor insoti in toate zilele vietii mele, si voi locui in Casa Domnului pana la sfarsitul zilelor mele.

Sursa: http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/psalmi/23/

gabitzaData: Vineri, 14 Aug 2015, 10:02 AM | Mesaj # 24
Generalisim
Psalmii 24

1. Al Domnului este pamantul cu tot ce este pe el, lumea si cei ce o locuiesc!

2. Caci El l-a intemeiat pe mari si l-a intarit pe rauri.

3. Cine va putea sa se suie la muntele Domnului? Cine se va ridica pana la locul Lui cel sfant? 

4. Cel ce are mainile nevinovate si inima curata, cel ce nu-si deda sufletul la minciuna si nu jura ca sa insele.

5. Acela va capata binecuvantarea Domnului, starea dupa voia Lui data de Dumnezeul mantuirii lui.

6. Iata partea de mostenire a celor ce-L cheama, a celor ce cauta fata Ta, Dumnezeul lui Iacov. 

7. Porti, ridicati-va capetele; ridicati-va, porti vesnice, ca sa intre Imparatul slavei!

8. "Cine este acest Imparat al slavei?" - Domnul cel tare si puternic, Domnul cel viteaz in lupte.

9. Porti, ridicati-va capetele; ridicati-le, porti vesnice, ca sa intre Imparatul slavei!

10. "Cine este acest Imparat al slavei?" - Domnul ostirilor: El este Imparatul slavei!

Sursa: http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/psalmi/24/

gabitzaData: Sâmbătă, 15 Aug 2015, 9:23 AM | Mesaj # 25
Generalisim
Psalmii 25

1. La Tine, Doamne, imi inalt sufletul.

2. In Tine, Dumnezeule, ma incred: sa nu fiu dat de rusine, ca sa nu se bucure vrajmasii mei de mine!

3. Da, toti cei ce nadajduiesc in Tine nu vor fi dati de rusine: ci de rusine vor fi dati cei ce Te parasesc fara temei.

4. Arata-mi, Doamne, caile Tale si invata-ma cararile Tale.

5. Povatuieste-ma in adevarul Tau si invata-ma; caci Tu esti Dumnezeul mantuirii mele, Tu esti totdeauna nadejdea mea!

6. Adu-Ti aminte, Doamne, de indurarea si bunatatea Ta; caci sunt vesnice.

7. Nu-Ti aduce aminte de greselile din tineretea mea, nici de faradelegile mele; ci adu-Ti aminte de mine, dupa indurarea Ta, pentru bunatatea Ta, Doamne!

8. Domnul este bun si drept: de aceea arata El pacatosilor calea.

9. El face pe cei smeriti sa umble in tot ce este drept. El invata pe cei smeriti calea Sa.

10. Toate cararile Domnului sunt indurare si credinciosie pentru cei ce pazesc legamantul si poruncile Lui.

11. Pentru Numele Tau, Doamne, iarta-mi faradelegea, caci mare este!

12. Cine este omul care se teme de Domnul? Aceluia Domnul ii arata calea pe care trebuie s-o aleaga.

13. El va locui in fericire, si samanta lui va stapani tara.

14. Prietenia Domnului este pentru cei ce se tem de El, si legamantul facut cu El le da invatatura.

15. Eu imi intorc necurmat ochii spre Domnul, caci El imi va scoate picioarele din lat.

16. Priveste-ma si ai mila de mine, caci sunt parasit si nenorocit.

17. Nelinistea inimii mele creste: scoate-ma din necazul meu!

18. Uita-Te la ticalosia si truda mea si iarta-mi toate pacatele mele.

19. Vezi cat de multi sunt vrajmasii mei si cu ce ura mare ma urmaresc.

20. Pazeste-mi sufletul si scapa-ma! Nu ma lasa sa fiu dat de rusine cand ma incred in Tine!

21. Sa ma ocroteasca nevinovatia si neprihanirea, cand imi pun nadejdea in Tine!

22. Izbaveste, Dumnezeule, pe Israel din toate necazurile lui.

Sursa: http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/psalmi/25/

gabitzaData: Luni, 17 Aug 2015, 8:23 AM | Mesaj # 26
Generalisim
Psalmii 26

1. Fa-mi dreptate, Doamne, caci umblu in nevinovatie si ma incred in Domnul fara sovaire.

2. Cerceteaza-ma, Doamne, incearca-ma, trece-mi prin cuptorul de foc rinichii si inima!

3. Caci bunatatea Ta este inaintea ochilor mei, si umblu in adevarul Tau.

4. Nu sed impreuna cu oamenii mincinosi si nu merg impreuna cu oamenii vicleni.

5. Urasc adunarea celor ce fac raul si nu stau impreuna cu cei rai.

6. Imi spal mainile in nevinovatie si asa inconjor altarul Tau, Doamne,

7. ca sa izbucnesc in multumiri si sa istorisesc toate minunile Tale.

8. Doamne, eu iubesc locasul Casei Tale si locul in care locuieste slava Ta.

9. Nu-mi lua sufletul impreuna cu pacatosii, nici viata cu oamenii care varsa sange,

10. ale caror maini sunt nelegiuite si a caror dreapta este plina de mita!

11. Eu umblu in neprihanire; izbaveste-ma si ai mila de mine!

12. Piciorul meu sta pe calea cea dreapta: voi binecuvanta pe Domnul in adunari.

Sursa: http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/psalmi/26/

gabitzaData: Marţi, 18 Aug 2015, 8:55 AM | Mesaj # 27
Generalisim
Psalmii 27

1. Domnul este lumina si mantuirea mea: de cine sa ma tem? Domnul este sprijinitorul vietii mele: de cine sa-mi fie frica?

2. Cand inainteaza cei rai impotriva mea, ca sa-mi manance carnea, tocmai ei - prigonitorii si vrajmasii mei - se clatina si cad.

3. Chiar o ostire de ar tabari impotriva mea, inima mea tot nu s-ar teme. Chiar razboi de s-ar ridica impotriva mea, tot plin de incredere as fi.

4. Un lucru cer de la Domnul si-l doresc fierbinte: as vrea sa locuiesc toata viata mea in Casa Domnului, ca sa privesc frumusetea Domnului si sa ma minunez de templul Lui.

5. Caci El ma va ocroti in coliba Lui, in ziua necazului, ma va ascunde sub acoperisul cortului Lui si ma va inalta pe o stanca.

6. Iata ca mi se si inalta capul peste vrajmasii mei, care ma inconjoara: voi aduce jertfe in cortul Lui, in sunetul trambitei, voi canta si voi lauda pe Domnul.

7. Asculta-mi, Doamne, glasul cand Te chem: ai mila de mine si asculta-ma!

8. Inima imi zice din partea Ta: "Cauta fata Mea!" Si fata Ta, Doamne, o caut!

9. Nu-mi ascunde fata Ta, nu departa cu manie pe robul Tau! Tu esti ajutorul meu, nu ma lasa, nu ma parasi, Dumnezeul mantuirii mele!

10. Caci tatal meu si mama mea ma parasesc, dar Domnul ma primeste.

11. Invata-ma, Doamne, calea Ta si povatuieste-ma pe cararea cea dreapta, din pricina vrajmasilor mei.

12. Nu ma lasa la bunul plac al potrivnicilor mei! Caci impotriva mea se ridica niste martori mincinosi si niste oameni care nu sufla decat asuprire.

13. O! daca n-as fi incredintat ca voi vedea bunatatea Domnului pe pamantul celor vii!…

14. Nadajduieste in Domnul! Fii tare, imbarbateaza-ti inima si nadajduieste in Domnul!

Sursa: http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/psalmi/27/

gabitzaData: Joi, 20 Aug 2015, 9:54 AM | Mesaj # 28
Generalisim
Psalmii 28

1. Doamne, catre Tine strig, Stanca mea! Nu ramane surd la glasul meu, ca nu cumva, daca Te vei departa fara sa-mi raspunzi, sa ajung ca cei ce se coboara in groapa.

2. Asculta glasul rugaciunilor mele, cand strig catre Tine si cand imi ridic mainile spre locasul Tau cel sfant.

3. Nu ma lua de pe pamant impreuna cu cei rai si cu oamenii nelegiuiti, care vorbesc de pace aproapelui lor, si, cand colo, au rautate in inima.

4. Rasplateste-le dupa lucrarile lor si dupa rautatea faptelor lor, rasplateste-le dupa lucrarea mainilor lor! Da-le plata care li se cuvine!

5. Caci ei nu iau aminte la lucrarile Domnului, la lucrarea mainilor Lui. Sa-i doboare si sa nu-i mai scoale!

6. Binecuvantat sa fie Domnul, caci asculta glasul rugaciunilor mele.

7. Domnul este taria mea si scutul meu; in El mi se increde inima, si sunt ajutat. De aceea imi este plina de veselie inima si-L laud prin cantarile mele.

8. Domnul este taria poporului Sau, El este stanca izbavitoare a unsului Sau.

9. Mantuieste, Doamne, poporul Tau si binecuvanta mostenirea Ta! Fii pastorul si sprijinitorul lor in veci.

Sursa: http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/psalmi/28/

gabitzaData: Sâmbătă, 22 Aug 2015, 11:57 PM | Mesaj # 29
Generalisim
Psalmii 29

1. Fiii lui Dumnezeu, dati Domnului, dati Domnului slava si cinste.

2. Dati Domnului slava cuvenita Numelui Lui! Inchinati-va inaintea Domnului imbracati cu podoabe sfinte!

3. Glasul Domnului rasuna pe ape, Dumnezeul slavei face sa bubuie tunetul: Domnul este pe ape mari.

4. Glasul Domnului este puternic, glasul Domnului este maret.

5. Glasul Domnului sfarama cedrii; Domnul sfarama cedrii Libanului;

6. ii face sa sara ca niste vitei, si Libanul si Sirionul sar ca niste pui de bivoli.

7. Glasul Domnului face sa tasneasca flacari de foc,

8. glasul Domnului face sa se cutremure pustiul; Domnul face sa tremure pustiul Cades.

9. Glasul Domnului face pe cerboaice sa nasca; El despoaie padurile; in locasul Lui totul striga: "Slava!"

10. Domnul statea pe scaunul Lui de domnie cand cu potopul, si Domnul imparateste in veci pe scaunul Lui de domnie.

11. Domnul da tarie poporului Sau, Domnul binecuvanta pe poporul Sau cu pace.

Sursa: http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/psalmi/29/

gabitzaData: Marţi, 25 Aug 2015, 7:39 AM | Mesaj # 30
Generalisim
Psalmii 30

1. Te inalt, Doamne, caci m-ai ridicat si n-ai lasat pe vrajmasii mei sa se bucure de mine.

2. Doamne Dumnezeule, eu am strigat catre Tine, si Tu m-ai vindecat.

3. Doamne, Tu mi-ai ridicat sufletul din Locuinta mortilor, Tu m-ai adus la viata din mijlocul celor ce se coboara in groapa.

4. Cantati Domnului, voi cei iubiti de El, mariti prin laudele voastre Numele Lui cel sfant!

5. Caci mania Lui tine numai o clipa, dar indurarea Lui tine toata viata: seara vine plansul, iar dimineata, veselia.

6. Cand imi mergea bine, ziceam: "Nu ma voi clatina niciodata!"

7. Doamne, prin bunavointa Ta ma asezasesi pe un munte tare… dar Ti-ai ascuns fata, si m-am tulburat.

8. Doamne, eu am strigat catre Tine si m-am rugat Domnului, zicand:

9. "Ce vei castiga daca-mi versi sangele si ma cobori in groapa? Poate sa Te laude tarana? Poate ea sa vesteasca credinciosia Ta?

10. Asculta, Doamne, ai mila de mine! Doamne, ajuta-ma!"

11. Si mi-ai prefacut tanguirile in veselie, mi-ai dezlegat sacul de jale si m-ai incins cu bucurie,

12. pentru ca inima mea sa-Ti cante, si sa nu stea muta. Doamne Dumnezeule, eu pururi Te voi lauda!

Sursa: http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/psalmi/30/

Forum » Stil de viață » Diverse » Psalmii (Dimineata eu imi indrept rugaciunea spre Tine si astept.)
Căutare:

Copyright MyCorp © 2018
Găzduire site gratuită — uCoz